3000-4000w inverter

taz

Üye
Merhaba hocam size bi kaç sorum olacaktı inverter yapımı hakkında sırayla sorayım en iyisi bu arada ben 11. sınıf meslek lisesi elektronik öğrencisiyim ama hocalarım yardım edebileceğini söyledi :)
çalıştıracağım eşyalar
(5adet tasaruf lambası,1 adet florasan,bi tüplü tv ve uydu alıcısı ve bi masaüstü pc monitörüyle)

1-3000-4000w bi inverter devresi yapmak ne kadar zor?
2-Maliyetli olur mu? maliyetliyse maliyeti sizce ne kadardır ?
3-tam bi sinüs alabilirmiyim?
4-akü olarak araba aküsü kullanırsam olurmu ?
5-akülerin bitmesi nekadar sürer? (5adet tasaruf lambası,1 adet florasan,bi tüplü tv ve uydu alıcısı ve bi masaüstü pc monitörüyle)
6-Aküleri nasıl şarj edebilirim full seviyede?
7-kolay bozulan bi devremidir?
8-dirençleri,kondansatörleri,entegreleri ve en önemlisi trafoları bulması zor mu ?

bütün sorularım bukadar sanırım cevaplarsaniz çok minnettar kalırım :)
Ve okulumda Osilaskop ve sinyal jeneratörü var gerekirse diye :)

iyi akşamlar dilerim..

1-devreyi kendin tasarlamayacaksan baskı devre yapmak kadar zor.2-Maliyetini tam olarak bilmiyorum.3-sinüs-cosinüs ne istersen alabilirsin devre iyi tasarlanmışsa tabiki.4-araba aküsü olur.5-5 adet tasarruflu lamba 15 er wattlık olsa 75 watt, 1 adet floresan 40 watt desek, tüplü tv 100 watt, uydu alıcısı 100 watt desek, masaüstü 200 watt desek ortalama toplam 500 watt eder, araba aküsü 60 ampersaat 12 volt yani 60*12= 720 wattsaat sen 500 watt çekersen ve kayıplarıda hesaba katarsan 1 saat civarı dayanır, bağlı bütün cihazlar çalışıyor iken.6- Akü sarzı başlı başına bir konudur, genelde 14 V civarı ve akünün üzeriinde yazan o akım değerinin %10 u ile 12-14 saat sarz edilir birçok yöntem mevcuttur.7- hiçbir devre kolay bozulmaz, eğer sağlam yapıldıysa.8-bulunması zor olacağını sanmıyorum, hiç olmadı netten sipariş edersin, yada trafoyu kendin sararsın oda başlı başına bir iştir.9- 5 dende anlaşılacağı gibi 3000-4000 wattlık invertör yapmana gerek yoktur, başlangıç olarakta uygun değildir, hedefini küçültmeni adım adım gitmeni öneririm. örneğin talkingelectronics sitesinde 50-555 circuits dökümanını incele diyecektim zaten oraya bakmışsın

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/invertör-devresi-24-200-4000-wlık.13006/page-2

Herşeyi anladım hocam 1000w'lık bi devre yapmakla başlayım öyleyse bu verdiğiniz devre kaç watt verebilir bana ? Ve biraz hesap yaptımda 120 amper bi akü alsam 120*12=1440w yapar buda 500w çektiğini hesap edersek 3 saate yakın dayanır gibi görünüyor 2 adet 120 amper kullansam 2880 w yapar oda 6 saate yakın akşam 6da açsam devreyi gece 12ye kadar beni çeker gece yatarkende aküleri şarj etme sorunumuz var ben bu aküleri evde şarj etsem bana yine aynı hesaba gelir mi ? eğer gelirse inverter,akü işine girmeyim normal şehir elektiriğini kullanmaya devam edeyim ha derseniz şarj etmesi daha az elektrik harcar ozaman devam edeyim hocam :) aküleri 12v 16amper şarj aleti ile şart etmek istersem eğer 2x120amper akü 240/16=15 saatte dolar yani gece 12de açsam diğer gün öğlen 3te full olur akşam 6da tekrar açarım tabii dediğim gibi şarj etmesi aynı parayı bana harcarsa hiç girmeyim hocam bu işe :)

Bu maliyet işini şöyle açıklayayım, bütün sistemlerde kayıplar vardır, bir sisteme verilen enerji ile alınan enerji birbirine eşittir, yani sen aküyü sarz ederken 1 kilowattsaat enerji verirsen kayıp olmadığı takdirde 1 kilowattsaat enerji alırsın, ama kayıplar olduğu için 1.si aküyü sarz ederken 1 kilowattsaat enerji verdiğinde bunun %10 u ısı vs. şeklinde kaybolur, 2.si aküden invertörle tekrar Şebeke gerilimine yükseltme esnasında yine %10 kayıp oluyor desek (bu kayıp değerlerini örnek olsun diye söylüyorum daha az veya daha fazla olabilir) yaklaşık sarz için verdiğinin %20 sini kaybediyorsun demektir buda daha pahalıya geldiğini gösteriyor. Şöyle daha akılda kalıcı açık bir örnekte vereyim, örneğin gece 1 tonluk depoya şehir şebekesinden-musluktan su doldurmaya başladın bu üğlene kadar doluyor, sonra akşam kullanılıyor, çok sıcak bir memlekettesin ve hem su dolarken, hem beklerken hemde kullanılırken depodaki suyun toplamda %20 si buharlaşıyor o zaman sen kaybetmiş oluyorsun, peki bunu neden yapasın çünkü gece suyu daha ucuz satıyorlar eğer böyle bir durum varsa kazanabilirsin, eğer suyu gece %30 daha ucuza satıyorlarsa günlük 1 ton suyun %10 unu bedavaya getirmiş olursun bu seferde depolama sistemini ne kadara mal ettiğin devreye girer eğer günlük %10 ile deponun kullanım ömrü süresince mesela depo 10 yıl dayanıyor, deponun maliyetini çıkarıyorsan yine birşey kazanmamış olursun, eğer 1 yılda deponun parası çıkıyorsa güzel 9 yıl boyunca %10 bedava su kullanmış olursun. Bu depolama olayı gece elektrik daha ucuz diye yapılabilir ama anlattığım gibi sistem maliyetinin sistemin getirdiği kar ile kısa sürede çıkarılabilmesi lazım, yoksa sisteme harcayacağın parayı bir işe yatırıp elektrikten bu şekilde kazanabileceğin kardan daha yüksek bir kar getirebiliyorsan bu işi tercih edersin, biraz ekonomi mantığı ile olaya bakmanı sağlamaya çalıştım umarım yardımı olmuştur. Birde invertör aslında ya arabada iken 220 ile çalışan bir aleti çalıştırabilmek yada güneş enerjili panelli sistemlerde depolanan doğru akımı alternatif akıma çevirmek için kullanılır, ben senin düşündüğün gibi şebeke elektriğini gece depolayıp gündüz kullanayım fikrini gece elektriğin ucuz olmasından ötürü düşünüldüğünü biryerlerde gördüğümü fakat kullanılan örneği görmediğimi hatırlıyorum, belkide bahsettiğim hesaplar yapıldıktan sonra karlı bir sistem olmadığı ortaya çıkıyordur bilemiyorum.

biraz kafam karıştı ama konunun özünü anladım kar etmiyorum ben bu işten öyleyse okadar büyük şeyle uğraşmanın bi anlamı yok 60 amper bi akü alsam elektrik kesildiğinde ışığımı yakarım hiç olmadı benim 250-500w arası inverter devresi bulmam lazım hocam yardımcı olabilirmisiniz bide şey trafo işini nasıl halledeceğimi bilmiyorum onuda bi açsanız konu olarak :)

zor kelimesi seni caydırmasın ilk önce kafana koyacaksın bir proje bulacaksın malzemelerini çıkarıp gideceksin bir elektronikçiye hesaplatacaksın kabaca trafosuydu diyottu filtreydi mosfetti v.s v.s tam bir sinüs alabielceğini hiç zannetmiyorum ama sinüse ne kadar yakın alırsan o kadar iyi zira eletronik devreler diğer tür sinyallerde zarar görmesi ısınması bence muhtemel o yüzden osilatör katını iyi bir uğraş vermen gerekiyor bunun içinde iyi bir dizayn ve osiloskopla ölçe ölçe gitmek gerekiyor aküün bitme süresi senin kaynaktan çektiğin akıma bağlı kaynağın gücü o anda kullanacağın alıcıların gücünden fazla olmalı ki kayıplar v.b şeylerden etkilenmesin aküler konusunda maliyetli birşey olduğu ortada çünki 1-2 yıl sonra ömürleri bitebiliyor kullanıma göre pasif devre elemanları kolay kolay bozulmaz entegrelerden çekilen akıma verilen gerilime göre bozulma olasılığı var trafoyu bulamazsan kendin sararsın

zor kelimesi seni caydırmasın ilk önce kafana koyacaksın bir proje bulacaksın malzemelerini çıkarıp gideceksin bir elektronikçiye hesaplatacaksın kabaca trafosuydu diyottu filtreydi mosfetti v.s v.s tam bir sinüs alabielceğini hiç zannetmiyorum ama sinüse ne kadar yakın alırsan o kadar iyi zira eletronik devreler diğer tür sinyallerde zarar görmesi ısınması bence muhtemel o yüzden osilatör katını iyi bir uğraş vermen gerekiyor bunun içinde iyi bir dizayn ve osiloskopla ölçe ölçe gitmek gerekiyor aküün bitme süresi senin kaynaktan çektiğin akıma bağlı kaynağın gücü o anda kullanacağın alıcıların gücünden fazla olmalı ki kayıplar v.b şeylerden etkilenmesin aküler konusunda maliyetli birşey olduğu ortada çünki 1-2 yıl sonra ömürleri bitebiliyor kullanıma göre pasif devre elemanları kolay kolay bozulmaz entegrelerden çekilen akıma verilen gerilime göre bozulma olasılığı var trafoyu bulamazsan kendin sararsın
Hocam anlamadığım bi bölge var "o yüzden osilatör katını iyi bir uğraş vermen gerekiyor bunun içinde iyi bir dizayn ve osiloskopla ölçe ölçe gitmek gerekiyor" osilatör katı nedir ? Kendi devremi tasarlamak istemiyorum zaten hazır devre arıyorum bitane buldum ama kaç watt bilmiyorum " 12V 230V DC-AC Mosfetli Basit İnverter Devresi | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt" bu hocam herşey hazır ama kaç watt ala bilirim bundan bilmiyorum bide trafo sarımı hakkında bilgim pek yok :/

Hazır devre olarak diğer mesaj yazdığın konudaki örneği kullanman daha mantıklı olur, hiçkimsenin yapıpta neler yaşadığını paylaçmadığı bir devreyi yapman iyi olmaz çalışıp çalışmadığını bilemezsin, linkteki devreyi deneyen yok, yorumlarıda okuduysan devreden birşey anlayanda yok yani ametörce yapılıp başarı alınabilecek bir devre değil, sana en az diğer konudaki gibi veya daha fazla açıklaması yorumu denemesi olan devre lazım, buradada benim sınırıma yaklaşıyoruz, ben invertor üzerine uygulama yapmadım, yani şunu yap diye bir devre tavsiye edemem, ancak ilk mesajımdaki devreyi yapmakla başlaman en iyisi olur üzerinde belirtilen elemanlarla 40 watt ampülü yakabilmesi lazım, yapacaksan transistörlere güzel birer soğutucu takmayı ihmal etme.

Hocam bu başlığın altındaki 1. cevapdakini mi öneriyosunuz 555 yazanı yoksa diğer başlıktaki o karmaşık gibi görüneni mi ? Ve bu inverter 40w mı üretebiliyor max?

Evet bu başlıkdaki 555 yazanı önerdim. Bu devreyi önermemin sebebi kaynağı olan sitedeki (talkingelectronics.com) 200 den fazla devreyi denemiş olmam ve hemen hemen hepsinin çalışması oldu. Çıkışdaki transistörler TIP41 fotodada yazdığı gibi 6 Amperlik, 12 volt ile sürsen 72 watt ediyor bu maksimum teorik, yani 40 watt üretse iyidir, sen bir invertor yapıp 40 wattlık ampülü yakabilirsen başlangıç olarak çok iyi bir başarıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri