300 dükkan talep gücü

Antiochos

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Elimde bir site projesi var ve bu site için trafo seçimi yapacağım. Dükkanlar tip proje ve her bir dükkanın kurulu gücü: 9.378 W. Dükkan talep gücü ise %60-40'tan 5.351 W olarak hesaplandı. Buradan sitenin kurulu gücü: 300*9378=2813400 W=2813,4 kW çıkıyor. Sitenin talep gücünü hesaplarken eş zamanlılık katsayısını ne almak gerekir? Yönetmelikte böyle bir durum yazıyor mu ben mi bulamadım bilmiyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

Madde 57 - YALITILMIŞ İLETKENLER VE KABLOLAR

...

İşyerleri, idare binaları, sosyal binalar, sağlık binaları ve benzeri yerlerde eşzamanlı yükün belirlenmesi için kurulu yük aydınlatma yükü, priz yükü, yedekler hariç mekanik tesisat kış-yaz yükünden büyük olanı, asansör yükü ve mutfak yükünden elde edilir.

Mekanik tesisat kış-yaz yükünden büyük olanının eşzamanlılık katsayısı %100, mutfak yükü için ise eşzamanlılık katsayısı %70 alınmalıdır. Aydınlatma, priz ve asansör yükü için aşağıda belirtilen eşzamanlılık katsayıları alınmalıdır.

Benim bahsettiğim j hesabı ya da toplu yükle elde edilen değerlerdi. Tekil telep gücü değil toplu talep gücü için katsayı ne alınmalı diye sormuştum..

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri