3 SAYAC TEK JENERATÖR TRANSFER?

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba,
Ekte , resim ve DWG dosyası olarak verdiğim Jeneratör projesinde bazı sorunlarımız var...

1.Transfer şalterleri Şebeke kesildi bilgisini nereden alacak? Girişten alırsa TEDAŞ bu elektrik referansını Kaçak sayar mı?
2.Girişte de Komple bir transfer yapmaya gerek var mı?
3.Ayrıca PLC ve/veya Jeneratör-şebeke transferi için kumanda sistemi olacak mı?

Nasıl bir çözüm gerçekleştirebiliriz.
TEDAŞ ta da sorun olmayacak bir uygulama şeması var mı elinizde...
Teşekkürler...

Ekli dosyalar

• ELK 02JENERATÖR AVAN PROJESİ 21.02.2017-Model.png
    ELK 02JENERATÖR AVAN PROJESİ 21.02.2017-Model.png
    29.8 KB · Görüntüleme: 54
  • ELK 02JENERATÖR AVAN PROJESİ 21.02.2017.rar
    200.2 KB · Görüntüleme: 38
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bursa'da 2 sayaca 1 jeneratör bağlantısını uedaş kabul görmedi.Sebebide kullanıcıların birinin şebekesinde arıza olduğunda kullanıcı jeneratörün devreye girmesini istiyor. Bu durumda diğer kullanıcılarında şebekesi kesilip jeneratörden beslenmeye başlıyormuş. Daha sonra araştırdım 10 / 15 bin tl masrafla jeneratöre yapılan bir revizeyle remote kontrol sistemi kuruluyor. Bu sistemde x kadar kullanıcı 1 jeneratörü bağımsız olarak kullanabiliyor. A kullanıcının şebekesinde problem oldu jeneratör sadece a kullanısını besleyip b ve c de sıkıntı olması durumunda gücünü artırıp onlarıda besliyor. Mazot alma işini kullanıcılar aralarında anlaşabiliryorsa remote kontrol sistemlerini bir araştırın.

Teşekkürler, Doğrudur,bu durumda hepsine ayrı transfer şalteri kullanılacak...

Hocam geçen aramızda konuşuyorduk, aslında konut projelerinde en mantıklı yaklaşım böyle komple bir sistem yapmak yerine her daireye 2 priz 2 aydınlatma bırakmak. Sadece jeneratörden beslenecek normalde faal olmayacak, ayrı hattan gelecek elektriği. En basit ve ekonomik sistem bu olur diye düşünüyorum. Tabi yönetmelik ne ölçüde müsaade ediyor, araştırmadım. İhtiyacı olan bir uzatma kablosu ile alır elektriği istediği yere. 2 aydınlatmada yeterli olacaktır kısa süreler için.

Saygılar....

Teşekkürler, Doğrudur,bu durumda hepsine ayrı transfer şalteri kullanılacak...
Evet ayrı transfer şalteri koyulacak ilave olarakta jeneratörün şebeke referans girişinide revize etmek gerekiyor. 3 kullacımız olduğunu varsayarsak her kullanıcı için jeneratörün şebeke referansıda ayrı olması gerekiyor. Kullanıcıların şebekesi kesildikçe jeneratör kullanıcıları ayrı ayrı besleyecek ve kullanıcılar arasında hiçbir ilişki olmayıp a kullanıcısının şebekesi kesildiğinde b kullanıcı şebekesi var ise a jeneratörden b normal şebekeden kullanımına devam edecek. Ama bu sistemde en büyük sorun mesela a kullanıcısının şebekesi uzun süreli kesildi ve jeneratörün mazotunu büyük ölçüde kullandı. Mazot alımında hepsi ortak mazotmu alacak yada kullanıcı ne kullandığını nasıl bilecek hepsine ayrı sayaç taksan iş dallanıp budaklanacak vs vs. iyi çalışmalar dilerim.

Hocam geçen aramızda konuşuyorduk, aslında konut projelerinde en mantıklı yaklaşım böyle komple bir sistem yapmak yerine her daireye 2 priz 2 aydınlatma bırakmak. Sadece jeneratörden beslenecek normalde faal olmayacak, ayrı hattan gelecek elektriği. En basit ve ekonomik sistem bu olur diye düşünüyorum. Tabi yönetmelik ne ölçüde müsaade ediyor, araştırmadım. İhtiyacı olan bir uzatma kablosu ile alır elektriği istediği yere. 2 aydınlatmada yeterli olacaktır kısa süreler için.

Saygılar....
Herkese sen 2 değil 1 priz bıraksan bile o 1 prizi çoğaltıp on yapmasını biliriz biz . Türk halkına uymaz :) Jenaratör aşırı akımdan direk stopa geçer tahminim :)

Jeneratör tarafına da her abone için sayac koyuyorum...
Süzme sayac gibi, Oradan oranlasınlar artık...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri