3 Led devre

darrk74

Üye
3 adet Led iLe şaLışan bir devreye ihtiyacım var arkadaşLar LedLer sırayLA yanacak karaşimşek gibi ama 3 Led oLmak zorunda ne gibi devre yapmaLıyım

4017 ile karaşimşek devresini aynen yap 4. ledin bağlı olduğu yere ve daha sonrasına led bağlama, 4. ledin bağlı olduğu yeri 4017 nin reset bacağına bağla (tam hatırlamıyorum reset 15 nolu bacak olabilir, datasheetten kontrol ediniz.) Başka birşey istersen 3 transistörle yapılan örneği var onu bulur gönderirim.

3 adet Led iLe şaLışan bir devreye ihtiyacım var arkadaşLar LedLer sırayLA yanacak karaşimşek gibi ama 3 Led oLmak zorunda ne gibi devre yapmaLıyım

3 Kanal Yürüyen Işık Devresi (3 voltluk besleme ile)

Bu devrede sıra ile yanan üç adet LED lambası vardır. Devredeki dirençler ve kondansatörler LED’ lerin yanıp sönme zamanını ayarlarlar. Bunlar değiştirilerek yanıp sönme zamanları isteğe göre yeniden düzenlenebilir. 3 adet NPN transistörü olarak da 2SC945 veya BC237 kullanılabilir.Kolay gelsin.

f16fb.bmp

Alıntıdır.Kaynak:

Basit Karışık Devreler | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt

sağol binbaşı işimi gördüm çok sağol

Bana bunun gibi 5 sıra led devresi lazım. Lakin kara şimşekte ki gibi ileri gidip geri dönmeyecek. 5. Led söndüğünde 1. led tekrar yanıp akış devam edecek. Ayreten çıkışlarım 12 V olması gerekli. Yardımcı olabilirmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri