3 fazlı sistemlerde kablo akımı hakkında

TUFANOKAN

Üye
merhaba arkadaşlar.
sormak istediğm konu 3 fazlı kalın kesitli kablolarda mesela 3x70+35 her damarın üstünden geçecegi akım teknik dökümanından alındığında toprakta 234 A yazıyor peki ozaman devre mantığında giden akım dönen akıma eşit olacagı prensibine bakılırsa nötr yani dönüş kısmının daha kalın olması gerekmezmi şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bir tesiste dengesiz yükten doğan nötr'den akacak olan akım faz akımının yarısına (aşırı dengesizlik durumuna)ulaşmaması gerekir mantığından yola çıkılarak Standardize edilmiştir.Bu sebepten nötr iletken kesiti faz kesitinin yaklaşık olarak yarısı belirlenmiştir. 3x70+35 *** 3x50+25***gibi...

Daha önce açılan bir konu

Temel elektrik konusudur bu kardeş. Vektörel toplaman gerekiyor akımı.
234A (0 derece) + 234A(120 derece) +234A(240 derece) = 0 'dır. O yüzden nötrden akım geçmez. Tabi yük dengeli ise. Fazlardan çekilen akım genlikleri eşit değil işe nötr den akım geçer sadece. İnşallah anlamışsındır. Anlamadıysan bi vektörel toplama işlemlerine bak. Eğer mühendis değilsen hiç bulaşma çünkü biraz temel gerektiriyor.

3 faz olayına bir örnek vermeye çalışayım. Bakalım beğenecek misiniz;

3 tane aynı kuvvette öküz düşünün. Bunların birer iple birbirilerine bağlandığını düşünün. Yani "Y" harfinde olduğu gibi her bir ipin ucuna birer öküz bağlayın. Ancak ipler arası 120 derece olacak.

Ortaya da bir tane top bağlayın ve öküzlere son güçlerine kadar çektirin. Bu durumda top hareket etmez. (Dengeli yük durumu)

Ancak öküzlerden birisi veya birkaçı daha güçsüz ise, veya gücünü kaybetmeye başlarsa top bir yöne doğru hereket eder. (dengesiz yük durumu)

Bu durumda topu sabit yerinde tutmak için bizim de dışarıdan belli bir açıda (hareketin ters yönünde) belli bir kuvvet uygulamamız gerekmektedir. İşte bu da nötrden akan akımdır.

Son olarak Ali kardeşim;
Ben 16 yıllık elektrik yüksek mühendisiyim. Ancak olaya sizin açınızdan yaklaşmıyorum. Vektörler konusu ortaokul ve liselerde okutuluyor. konuyu anlamak için temel orada veriliyor. Bunun mühendis olmakla ilgisi yok diye düşünüyorum.

Elektrikle ilgili son birşey daha;
Elektriği kafada canlandırmak oldukça zordur. Çarpıncaya kadar herkesin kafasında soyut bir kavramdır :)

Elektriği bilmeyene, elektriği borudan akan su örneği ile anlatırım. Borunun çapı kablo kesidini, debisi akımı, basıncı da gerilimi büyük ölçüde karşılıyor. Bu örnekten sonra anlamayan kişi sayısı pek olmuyor. Sizlere de tavsiye ederim.

Merak etmeyin,

Kimseler bu kadarcık bilgiyle elimizdeki mesleği elimizden alamaz. Anlatmaktan korkmayın :)

Sn. Demirdöven
Bütün samimiyetimle öyle bir kaygım olmadığını söylemek isterim. Anlatma biçiminiz çok güzel ama o 120 derecelik faz farkının sinüzoidal sinyaldeki faz kayması olduğunu anlamak için elektrik mühendisi olmak bence şart. Konuyu çözmek için verdiğiniz örnek yeterli fakat sırf o örnek ışığında iş hayatında beraber çalıştığımız farklı mesleklere sahip arkadaşlarımız garip sonuçlar çıkartabiliyor. Tam anlamıyla sinyal analizi yapabilen kişilerin bütün olayı anlayabileceğini söylemek istemiştim. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

3 faz olayına bir örnek vermeye çalışayım. Bakalım beğenecek misiniz;

3 tane aynı kuvvette öküz düşünün. Bunların birer iple birbirilerine bağlandığını düşünün. Yani "Y" harfinde olduğu gibi her bir ipin ucuna birer öküz bağlayın. Ancak ipler arası 120 derece olacak.

Ortaya da bir tane top bağlayın ve öküzlere son güçlerine kadar çektirin. Bu durumda top hareket etmez. (Dengeli yük durumu)

Ancak öküzlerden birisi veya birkaçı daha güçsüz ise, veya gücünü kaybetmeye başlarsa top bir yöne doğru hereket eder. (dengesiz yük durumu)

Bu durumda topu sabit yerinde tutmak için bizim de dışarıdan belli bir açıda (hareketin ters yönünde) belli bir kuvvet uygulamamız gerekmektedir. İşte bu da nötrden akan akımdır.

Son olarak Ali kardeşim;
Ben 16 yıllık elektrik yüksek mühendisiyim. Ancak olaya sizin açınızdan yaklaşmıyorum. Vektörler konusu ortaokul ve liselerde okutuluyor. konuyu anlamak için temel orada veriliyor. Bunun mühendis olmakla ilgisi yok diye düşünüyorum.

Elektrikle ilgili son birşey daha;
Elektriği kafada canlandırmak oldukça zordur. Çarpıncaya kadar herkesin kafasında soyut bir kavramdır :)

Elektriği bilmeyene, elektriği borudan akan su örneği ile anlatırım. Borunun çapı kablo kesidini, debisi akımı, basıncı da gerilimi büyük ölçüde karşılıyor. Bu örnekten sonra anlamayan kişi sayısı pek olmuyor. Sizlere de tavsiye ederim.

Merak etmeyin,

Kimseler bu kadarcık bilgiyle elimizdeki mesleği elimizden alamaz. Anlatmaktan korkmayın :)

güzel örnek Sn demirdöven
ama o güçlü öküzü dengelemek için uyguladığımız kuvvet toprağa karşı değildir di mi ? yani nötrden toprağa akmaz di mi :D arkadaşlar anlamışlardır umarım

Bir yapı kümesini besleyen herhangi bir dağıtım trafosunun NYY işletme topraklama kablosuna pensampermetre dayayıp sıfır (0) Amper olarak fotoğraf çeken, ayrıca nötr ile toprak arası geriliminide ölçüp fotoğraflayarak siteye koyacak her kişiye benden tam +10 pop . (Boşta çalışan trafo üzerinden ölçüm yapıp işin üçkağıdına kaçmayın !)
Hodrimeydan benden delikanlı sözü.(imzamın ilk maddesini okuyunuz)
Pop dağıtıyorum yok mu almak isteyen ?

bu topraklama ile ilgili bir makaleden alıntı devamı geliyor.

6) ARIZA AKIMLARININ HESABI

(Şekil-1) Y.G./O.G. indirici trafodan beslenen ve özellikle (C) toprağa göre kapasite değerleri etkili olan bir kablo şebekesinde, fiderlerin birinde oluşan toprak temaslı arızada, arıza akımlarının dağılışı gösterilmiştir. Burada;
: nötr. topraklama empedansı, (süseptans)

CD: Arızalı fiderin her fazının toprağa göre kapasitesi, (Farod)
CS : Sağlam fiderin her fazının toprağa göre kapasitesi (Farod)
C= : Şebekenin toprağa göre toplam kapasitesi (Farod)
E : Şebekenin faz-nötr gerilimi, (volt)
VN: Nötr noktasının toprak potansiyeli, (V)
IN : Nötr akımı (A)
ID : Arıza yerinden dağılan, omik ve kapasitif karakterli toplam arıza akımı,
I D : Arıza fiderin jor tipi akım trafosundan geçen atıza akımının parçası,
I S : Sağlam fiderlere ayrılan toplam rezidüel kapasitif akımdır. Ayni zamanda sempati akımı da denilir. Sağlam fider veya fiderlerin toprak rölelerini çalıştırabilir.Arıza yerindeki temas direnci sıfır kabul edilerek; VN= -E ( Faz-nötr ger.)
Arıza yerindeki temas direncinin sıfır akımının endüktif veya omik bileşen değeridir.

7) TOPRAK KORUMA SİSTEMİ

Nötrün bir empedans üzerinden topraklanması, faz-toprak arızalarına karşı bir korumadır. Genelde görüleceği gibi, büyük arıza akımlarını algılamak, küçük arıza akımlarını algılamaktan daha kolaydır.
Toprak arızalarında, rölelerin seçicili çalışmaları için, şebekenin diğer kısımlarında da nötr noktalarının topraklanması önerilir. Faz-toprak arıza akımları, toprak röleleriyle iki şekilde algılanarak teçhizat korunur.

üçgen Şebeke olan yurtdışındaki bazı ülkelerde topraklama trafoları kullanılır. ve bu topraklama trafolarının sekonderi toprağa bağlıdır. ama toprağa herhangi bir akım akmaz ne zamanki faz faz kısa devre oldu o zaman devreye girer. size direk trafo kitabı da yollayacam . arşiv büyük araştırmam lazıım hangi dosyadaydı diye

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu topraklama ile ilgili bir makaleden alıntı devamı geliyor.

6) ARIZA AKIMLARININ HESABI

(Şekil-1) Y.G./O.G. indirici trafodan beslenen ve özellikle (C) toprağa göre kapasite değerleri etkili olan bir kablo şebekesinde, fiderlerin birinde oluşan toprak temaslı arızada, arıza akımlarının dağılışı gösterilmiştir. Burada;
: nötr. topraklama empedansı, (süseptans)

CD: Arızalı fiderin her fazının toprağa göre kapasitesi, (Farod)
CS : Sağlam fiderin her fazının toprağa göre kapasitesi (Farod)
C= : Şebekenin toprağa göre toplam kapasitesi (Farod)
E : Şebekenin faz-nötr gerilimi, (volt)
VN: Nötr noktasının toprak potansiyeli, (V)
IN : Nötr akımı (A)
ID : Arıza yerinden dağılan, omik ve kapasitif karakterli toplam arıza akımı,
I D : Arıza fiderin jor tipi akım trafosundan geçen atıza akımının parçası,
I S : Sağlam fiderlere ayrılan toplam rezidüel kapasitif akımdır. Ayni zamanda sempati akımı da denilir. Sağlam fider veya fiderlerin toprak rölelerini çalıştırabilir.Arıza yerindeki temas direnci sıfır kabul edilerek; VN= -E ( Faz-nötr ger.)
Arıza yerindeki temas direncinin sıfır akımının endüktif veya omik bileşen değeridir.

7) TOPRAK KORUMA SİSTEMİ

Nötrün bir empedans üzerinden topraklanması, faz-toprak arızalarına karşı bir korumadır. Genelde görüleceği gibi, büyük arıza akımlarını algılamak, küçük arıza akımlarını algılamaktan daha kolaydır.
Toprak arızalarında, rölelerin seçicili çalışmaları için, şebekenin diğer kısımlarında da nötr noktalarının topraklanması önerilir. Faz-toprak arıza akımları, toprak röleleriyle iki şekilde algılanarak teçhizat korunur.

1) Verdiğiniz örnekteki dağıtım transformatörü değil YG/YG indirici bir trafo.
2) Dengesiz yüklenmede (arıza durumu harici) işletme topraklamasından akım akmaz diye bir ibare göremedim.
Sorduğum soruyla alakasız açıklamalar...

üçgen şebeke olan yurtdışındaki bazı ülkelerde topraklama trafoları kullanılır. ve bu topraklama trafolarının sekonderi toprağa bağlıdır. ama toprağa herhangi bir akım akmaz ne zamanki faz faz kısa devre oldu o zaman devreye girer. size direk trafo kitabı da yollayacam . arşiv büyük araştırmam lazıım hangi dosyadaydı diye

Mümkünse kitabın tamamını değil konuyla ilgili kısımları alıntı şeklinde koyarsanız sevinirim hepsini okuyacak kadar çok vaktim yokta iş durumları malum :)

Elbet bir delikanlı çıkıp bu deneyi yaparda laf kalabalıklarından kurtarır bizleri...

Bence boşuna tartışıyorsunuz arkadaşlar. İşletme topraklaması ne işe yarar bilen birinin bunları tartışmaya gerek duymayacağını düşünüyorum. Emir arkadaşımız nötr oluşturulan dağıtım trafolarıyla, nört le alakası olmayan indirici trafoları birbirine karıştırıyor bence.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri