3 fazlı motorun 1 fazlı şebekede çalıştırılması için gerekli kondansatör seçimi.

ReiS_

Üye
3 fazlı motorların 1 fazlı şebekede çalıştırılmasına dair forumda gerekli bağlantı şekli ve kondansatör değerleri verilmiş ( kvar) olarak . Geçenlerde 3 fazlı motorun 1 faz lı şebekede bağlanmış halini inceledim üzerindeki kondansatör değeri kvar olarak değil mikro farat olarak geçiyor. motor kw gücüne dikkat etmedim ama 25 mikro farat' kondansatör bağlıydı.

Sn : mehmet95 rumuzlu hocamız tarafından daha önceden verilmiş çizelgede motor kw gücüne göre kondansatör değerleri gösterilmiş ( kvar olarak ) .

Benim sorum şu ; 3 fazlı motorların 1 fazlı şebekedeki bağlantılarını ve kondansatör değerlerini inceledim hepsinde kondansatör değeri mikro farat olarak geçiyor.

*Ekte ki çizelgede kondansatör değerleri kvar olarak verilmiş, örneğin çizelgede 4 kw motor için 1,5 kvar kondansatör yazılı.
*1,5 kvar kaç mikro farat eder ?
*Kvar ile mikro farat arasındaki fark nedir ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
6,66 mikro faratlık 3 adet kondansatörü (Güç kondansatörünü) üçgen bağlayıp,
uçlarına trifaze 400V uyguladığımızda 1kVAr'lık kondansatör elde ederiz.

1,5kVAr lık kondansatör için 6,66x1,5= 10 mikro faratlık kondansatörleri üçgen bağlamalıyız ve uçlarına trifaze 400V uygulamalıyız.
5kVAr lık kondansatör için 6,66x5= 33,3 mikro faratlık kondansatörleri üçgen bağlamalıyız ve uçlarına trifaze 400V uygulamalıyız.

Trifaze 400V için; her 6,66 mikro faratlık üçgen bağlı kondansatörler 1kVAr gücünde kondansatör oluşturur.

Trifaze 440V için; her 5,55 mikro faratlık üçgen bağlı kondansatörler 1kVAr gücünde kondansatör oluşturur.

kVAr ile mikro farat arasındaki ilişkiyi tam anlamak için bir de uygulanan gerilim faktörü vardır.
400V'luk monofaze bir kondansatöre 230V uyguladığımızda kVAr cinsinden gücü üçde bir oranında azalacaktır. (Bizzat denedim...)

Kaynaklar:
http://www.entes.com.tr/diger_urunler.asp?livecatID=3&livecataltID=31
http://ohmelektrik.com.tr/urunlerimiz.html

Sn: genç arkadaş' ım

İlgilenip açıklama yaptığınız için teşekkür ederim. Kvar ile mikro farat arasındaki ilişkiyi mesajınızda anladım,

Birde şunu merak ediyorum, nedemek istediğimi daha net ifade edebilmek için bir örnekle açıklayacak olursam ; ( Ekte' ki çizelgeyi yok farzedelim )

4 Kw gücünde trifaze motorumuz var, 3 fazlı şebekenin olmadığı yerde bu motorun 1 faz' da çalıştırılması istenirse gerekli kondansatör kapasitesini nasıl hesaplamalıyız ( mikro farat olarak ) ?

Çünki 5 kw altında gördüğüm tüm motorların bağlantısında 1 tane kondansatör kullanılmış, kondansatör etiketini incelediğimde Kvar olarak değil mikro farat olarak geçiyor.

ReiS_* ' Alıntı:
4 Kw gücünde trifaze motorumuz var, 3 fazlı şebekenin olmadığı yerde bu motorun 1 faz' da çalıştırılması istenirse gerekli kondansatör kapasitesini nasıl hesaplamalıyız ( mikro farat olarak ) ?

Çünki 5 kw altında gördüğüm tüm motorların bağlantısında 1 tane kondansatör kullanılmış, kondansatör etiketini incelediğimde Kvar olarak değil mikro farat olarak geçiyor.

O motor start (ilk hareket) kondansatörüdür (Kondansatör üzerlerinde kapasitesi yazar. Motor start kondansatörleri monofaze kondansatörlerdir.)
Kondansatör devrede sürekli kalacaksa, daimi devre kondansatörü kullanılmalı.
Kondansatör, motor yolaldıktan sonra devreden çıkacaksa, ilk hareket kondansatörü kullanılmalı.

Ezbere bir hesabını tam olarak bilmiyorum (şu an için.)
Eklediğiniz çizelgede üstteki tablodan şu anlaşılıyor:

4kW'lık bir trifaze bir asenkron motoru;
Faz-nötr (220V) vererek çalıştırmak istersek 264 mikro faratlık motor-start kondansatörü bağlamalıyız.
Faz-faz (380V) vererek çalıştırmak istersek 88 mikro faratlık motor-start kondansatörü bağlamalıyız.

Sn: genç arkadaş' ım

Şimdi daha iyi anladım, elinize, yüreğinize, bileğinize sağlık açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Saygılar.

Reis arkadaşımın sorusunu geç farkettim.Zannediyorum,aradığı cevap şu. Qc=314*U*U*c.Bunu 220 v
için kısaltır isek, Qc=0,015*c olur.c değerini mikrofarad olarak girer isek, Qc değeri kvar olarak çıkar.
( 314 rakamı, 2*pi*f den gelmektedir )

Elimde bulunan bazı bir fazlı kondansatörlerin etiket değerleriyle fahri yetiş'in formülü uyuşuyor:

Ekon Kondansatör (Monofaze) :
0,5 kVAr 231V 2,15A 30uF Qc=314.231.231.30.10-6 = 502,66 VAr = 0,5kVAr
1 kVAr 231V 4,3A 60uFQc=314.231.231.60.10-6 = 1005,32 VAr = 1kVAr
1,5 kVAr 231V 6,45A 90uF Qc=314.231.231.90.10-6 = 1507,98 VAr = 1,5kVAr

Ede Kondansatör (Monofaze):
5 kVAr 220V 22,7A 328,8uF Qc=314.220.220.328,8.10-6=4996,97 VAr = 4,99kVAr

Ede Kondansatör (Monofaze-Difaze Bağlanabilen, 400V'luk yani)
-----203,72uF------
250 400 V
4 10,24 kVAr
16 25,6 A

Qc=314.250.250.203,72.10-6= 3998VAr = 3,99kVAr
Qc=314.400.400.203,72.10-6= 10234,89VAr = 10,23kVAr

Formülde Qc=U2.2.Pi.f.C den (C'yi (kapasiteyi) Farat olarak yazınca (yani mikro faratı 1,000,000'a bölünce)) sonuç VAr olarak çıkıyor. Sonucu 1000'e bölünce kVAr'ı elde ediyoruz.

Bilgilendirme için teşekkürler fahri yetiş. İlaç gibisiniz...

kw başına 70 uf bağladınmı oluyo

O motor start (ilk hareket) kondansatörüdür (Kondansatör üzerlerinde kapasitesi yazar. Motor start kondansatörleri monofaze kondansatörlerdir.)
Kondansatör devrede sürekli kalacaksa, daimi devre kondansatörü kullanılmalı.
Kondansatör, motor yolaldıktan sonra devreden çıkacaksa, ilk hareket kondansatörü kullanılmalı.

Ezbere bir hesabını tam olarak bilmiyorum (şu an için.)
Eklediğiniz çizelgede üstteki tablodan şu anlaşılıyor:

4kW'lık bir trifaze bir asenkron motoru;
Faz-nötr (220V) vererek çalıştırmak istersek 264 mikro faratlık motor-start kondansatörü bağlamalıyız.
Faz-faz (380V) vererek çalıştırmak istersek 88 mikro faratlık motor-start kondansatörü bağlamalıyız.

az yukarda 1,5kvar için10 mf olduğu yazıyor burda neden 264 mf yazıyor analtabilirmisiniz..yani en üstteki tabloda 4 kwlık motora 1,5 kvar kondansatör yazıyor 1,5 kvarlık trifaz kondansatörün içinde 3 adet 10mf kondansatörden bahsediliyor motoru bir fazlı çalıştırmak istediğimizde bizim bunların biri olan 10 mf ı kullanmamız yetmezmi 220v da 264 mf neden..

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri