3 fazlı motoru zaman rölesi ile calıstırmak

s.a arkadaşlar bir proje için 3 fazlı motoru zaman rölesi ile çalıstırmam lazım neler gereklidir ne yapmam lazım baglantı şeması malzemeler falan cevap verirseniz sevinirim .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Devrenin kumanda ve güç şemasını paylaşıyorum.
Kullanılan Elemanlar
1 adet - Stop butonu
1 adet - Start butonu
1 adet - Zaman Rölesi
1 adet - Kontaktör
2 adet - Lamba(isteğe bağlı)
Not: Kontaktör'den önce motor koruma şalteri koymanı tavsiye ederim.
2.JPG
Galiba yenisin anlayacağın şekilde bir açıklama yapacağım. Starta basınca ayarladığınız süre boyunca motor çalışır, süre doluncada motor durur.
Forumda biraz araştırma yapsaydınız. Bu konuyla ilgili birçok bilgi bulurdunuz. Kolay gelsin.

s.a arkadaşlar bir proje için 3 fazlı motoru zaman rölesi ile çalıstırmam lazım neler gereklidir ne yapmam lazım baglantı şeması malzemeler falan cevap verirseniz sevinirim .

Soruyu bile tam anlaşılır şekilde yazmamışsınız.

"Zaman rölesi ile çalıştırmam lazım." cümlesinden ne anlamamızı bekliyorsunuz?

a) Starta basınca motor hemen çalışacak, zaman rölesinin ayarlandığı süre sonunda duracak.

b) Starta basınca zaman rölesi saymaya başlayacak, süre dolunca motor çalışacak, stop butonuna basınca motor duracak.

Yazdığınız cümle her iki şekilde de anlaşılabilir.

Bence siz önce ekteki dökümanı okuyunuz, aradığınız konu sayfa 30'da var.

Ekli dosyalar

• otomatikkumandadevreleri.pdf
    697.3 KB · Görüntüleme: 56
Merhabalar yöneticim.Aslında özel mesaj atacaktım fakat öm butonu bulamadım.Sizden bir konuda yardım istiyorum.Bize 100 000 d/ dakikada elektrik motoru lazım.Hayati önem arz ediyor.Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.Çok aradık bulamadık.Acaba regulatör ile 20 000 rpm lik bir motoru 100 000 rpm e çıkaramazmıyız? 10 yada en fazla 20 saniye çalışsın yeter.Mümkünatı yokmu acaba.Lütfen yardım edin

Ne çalıştıracaksınız?
Vereceğiniz cevap sizin aradığınız motorun gücü hakkında bize bir fikir verecektir.

Kullanacağın elemanlar 3adet buton 1adet kontaktör 1 adet aşırı akım rölesi 1adet zaman rölesi

Ekli dosyalar

• ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1417546371.181933.jpg
    ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1417546371.181933.jpg
    31.2 KB · Görüntüleme: 46
Soruyu bile tam anlaşılır şekilde yazmamışsınız.

"Zaman rölesi ile çalıştırmam lazım." cümlesinden ne anlamamızı bekliyorsunuz?

a) Starta basınca motor hemen çalışacak, zaman rölesinin ayarlandığı süre sonunda duracak.

b) Starta basınca zaman rölesi saymaya başlayacak, süre dolunca motor çalışacak, stop butonuna basınca motor duracak.

Yazdığınız cümle her iki şekilde de anlaşılabilir.

Bence siz önce ekteki dökümanı okuyunuz, aradığınız konu sayfa 30'da var.

tteşekkür ederim a şıkkını kullanacam nasıl olacak

tteşekkür ederim a şıkkını kullanacam nasıl olacak

Size gerekli olan şemaları benden önce arkadaşlar yukarıda vermişler.
Ancak yukarıdaki şemalar hem bağlantı, hem kullanılan elemanlar hem de çalışma şekli bakımından birbirinden farklıdır.

@yasin.akkaya53 arkadaşımızın şemasında ters zaman rölesi kullanılmıştır ve bu röle zamanı saymaya "start butonundan elinizi çektiğiniz anda" başlar, yani uzun süre start butonuna basılırsa röle zaman saymaya başlamaz.

@ahmetdag123 arkadaşımızın şemasında ise düz zaman rölesi kullanılmıştır ve bu röle zamanı saymaya "start butonuna bastığınız anda" başlar. Bu şemada ayrıca termik rölenin kapalı kontağı da kumanda devresine eklenmiştir.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri