3 Fazlı Motoru Korumak için Yardım

termik kontaktörden önce takılır

kontaktörüde korusun diye

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Termik kontaktörden sonra takılır !!!
Olurda kontaktörün kontaklarından biri, -herhangi bir nedenden dolayı- kapanmaz ve
fazlardan birini motora göndermez ise,
"doğru ayarlı bir termik" motrun çekeceği aşırı akımı görüp,
kontaktörün enerjisini keser...
Kontaktörün bir kontağından böcek çıkarmıştım... :)

Buradan yola çıkarak,
sigorta ve termiğin birleşmesi ile oluşturulmuş,
"MOTOR KORUMA ŞALTERİ" nin de kontaktörden sonraya konması
daha uygun olur düşüncesindeyim...
Hem böylece, muhtemel kısa devre akımlarından da
kontaktörü korumuş oluruz...

Ama bu durumda;
örneğin kontaktör değiştirebilmek için,
enerjiyi kesmemiz gerektiğinde,
ikinci bir sigortaya ihtiyaç duyarız.
O panoyu besleyen sigortayı bunun için kullanabiliriz.
Ama uygulama yerinin bunun için pratik olmadığı durumlarda, pano içine "C" karakteristlikli bir otmatik sigortayı (ilave olarak) kontaktör öncesine bağlarız !!!

Yine yanlış anlamalara sebep vermemek için belirteyim !!!
AKIMIN GİRİŞ-ÇIKIŞ YÖNÜNE GÖRE ÖNCE VE SONRA kelimelerini kullanıyoruz...
şimdi sn mardahan termik in kontaktöreden sonra takıldığını anladım şimdi isie başka soru kafama takıldı diyorsunuz ki motor koruma kontaktörden sonra takılmalı(kendi tecrübeniz),sırasıyla şalter kontaktör motor koruma ve termik diye belirttiniz..konyaktördeki aşırı akım ve ya kısa devre gibi durumlarda morot koruma bunu hissedip elektriği kesecek mi yoksa termik mi kesecek .. teşekkürler.

---
arkadaşlar kimse zannetmesin ki bizimle dalga geçiyor heralde bu diye. kesinlikle öğrenmek için soruyorum. 1000 biliyorsan yine bi bilene danış. bende bildiğim halde yeni yeni tecrübeler kazandım herkesten allah razı olsyun her geçen gün başka başka şeyler öğreniyorum..ilgilenenlerden allah razı olsun :) ...
---

kontaktörüde korusun diye
bence alakası yok zaten elektrik önce termiğe (95-96 uçlarına) termikten başarı ile enerji geçerse kontöktör devreye girer yoksa mümkünatı yok kontaktörü termik çalıştırmaz :) bu seferde kontaktör her harikarda korunmuş olur ..

şimdi sn mardahan termik in kontaktöreden sonra takıldığını anladım şimdi isie başka soru kafama takıldı diyorsunuz ki motor koruma kontaktörden sonra takılmalı(kendi tecrübeniz),sırasıyla şalter kontaktör motor koruma ve termik diye belirttiniz..konyaktördeki aşırı akım ve ya kısa devre gibi durumlarda morot koruma bunu hissedip elektriği kesecek mi yoksa termik mi kesecek .. teşekkürler.

Yok böyle değil !!!
Yanlışlık var...
Motor koruma şalteri, sigorta ve termiğin birleşmesinden oluşmuş bir cihazdır. Motor koruma şalteri kullanıldığında, ayrıca termik kullanmaya gerek YOKTUR.
Bakın bu ürün sitemizde çok iyi bir video ile açıklanmış...https://www.kontrolkalemi.com/forum/otomatik-kumanda/55566-motor-koruma-salteri-video-anlatim.html

---
Otomatik kumandanın sonu yok aslında...
Klasik yöntemlerin yanında, çok daha iyi koruma sistemleri çıkıyor hergün.

Bir kontaktör, bir kumanda anahtarı, birkaç sigorta ve yeni nesil RÖLE ile motorumuzu
- Faz yokluğu
- Faz sırası kontrolu
- Aşırı gerilim koruması
- Düşük gerilim koruması
- Gerilim dengesizliği (asimetri) koruması
- Aşırı akım koruması
- Düşük akım koruması
- Akım dengesizliği (asimetri) koruması
- Aşırı frekans koruması
- Düşük frekans koruması

ile koruyabiliyoruz...
Neden her motorda bunu kullanmıyoruz da klasik kumanda yapıyoruz ? Maliyet yüzünden... Koruması, motorun fiyatını da geçmemeli...
Bir ara bobinaj işine girsem mi diye düşünüyordum. Böylesi koruma rölelerini gördükçe vazgeçtim...:)

(Bir önceki mesajımı değiştirebilmem için verilen süre dolduğundan + mesaj yazmak zorunda kaldım...)

Ok

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Faz koruma sadece kumanda devresi icindir guc devresinde baglanmaz guc devresi klasik basit calstrma olacak kum devresnde kum akmnı faz korumadan dolstrcan 3 fazda faz korumaya sigortadan sonra gireblirsin sgrta arzalabilir garanti olsun...

Konuya son verelim mardahan nin yazdklarna /100 katlyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular