3 fazlı köhler sayaç bağlantısı

bakımcıı

Uzman Üye
ustalarım 3 fazlı akım trafosu bağlantılı köhler sayaca sayaç üzerindeki şemaya göre bağlantıyı yaptım fakat +t yazmıyor -t yazıyor faz sırasının ters olabileceğinden şüpelenerek fazların sırasını değiştirdim.tabi aynı faza bağlı akım trafosu uçlarını değiştirerek.fakat tüm değişik bağlantıları yapmama rağmen +t değer yazmıyor.-t yazıyor.en son r fazına ait akım trafosu uçlarını s fazına ait akım trafosu girişine s fazına ait akım trafosu uçlarını r fazına ait akım trafosu girişlerine bağladığımda +t değer yazmaya başladı.bunun nedeni nedir acaba?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Fazların sırasını değiştirirken hem akım trafosunun hemde referans fazının yönünü değiştirdin değil mi?

evet usta yukarıdada yazdım zaten yinede olmadı

r fazına ait akım trafosu uçlarını s fazına ait akım trafosu girişine s fazına ait akım trafosu uçlarını r fazına ait akım trafosu girişlerine bağladığımda +t değer yazmaya başladı.bunun nedeni nedir acaba?
Benzer bir sorunu birkaç gün önce ben de yaşadım ve hala sorunun cevabını bilmiyorum.

Eskiden beri mevcut olan, mekanik sayaçlar bulunan bir iç dağıtım sayaç panosunu devreye almak için kontrollerini yaptık. 20'den fazla sayaç içinde ikisinin hiç tüketim kaydetmediğini görüp elektronik sayaç ile değiştirmek istedik. MAKEL x5 sayacı yerine takıp bağlantıları yaptığımda faz sırası hatası verdi. Akım trafosu uçları ve referans fazları uçlarını değiştirince fazlardan biri için ters akım hatası verdi. Akım trafosu uçlarını yer değiştirince kılavuzda görülmeyen bir hata aldım ekranda.

Her iki sayaçta da benzer durumlarla karşılaşınca mekanik sayaç taktım, tüketimi görüyorum. Hesaplara göre de doğru yazıyor mekanik sayaç.

Hadi sayaç iç bağlantıları arızalı, bir şekilde kalite kontrolden geçti geldi diyeceğim ama iki sayaçta birden benzer şeylerle karşılaşmak çok tuhaf.

Sanıyorum, bu sorunu çözebilen olursa ikimiz de bir cevap almış olacağız. :)

-T değeri çift yönlü sayaçlarda olur benim bildiğim...
Köhlerin hangi modeli sayaç?

arkadaşlar x5 sayaç bağlantısı lazım yarrdımcı olurmusunuz

köhler x5 sayaca
2 fazla beslemeli punta kaynağın çektiği akımı görmem için bağlantıyı nasıl yapmam gerekir
3 nolu faz boşta olucağı için okumada sıkıntı olurmu sayaca baradan 3 nolu fazı indirmem gerekirmi

2 fazla beslemeli punta kaynağın çektiği akımı görmem için bağlantıyı nasıl yapmam gerekir
punta kaynak besleyen hat üzerine ampermetre konulabilir. yada diğer ekipmanlar monofaze besleme yapılacaksa diğer ekipmanları diğer faza bağlayarak punta kaynak makinasını çektiği akımları sayaç üzerinden görebilir.

3 nolu faz boşta olucağı için okumada sıkıntı olurmu sayaca baradan 3 nolu fazı indirmem gerekirmi
x5 sayacı olacağı için endüktif ve kapasitif ölçümler de yapılır. ceza almak istenmiyorsa monofaze kondansatör kullanarak diğer ekipmanları 3. faza bağlamanız gerekir.

punta kaynak besleyen hat üzerine ampermetre konulabilir. yada diğer ekipmanlar monofaze besleme yapılacaksa diğer ekipmanları diğer faza bağlayarak punta kaynak makinasını çektiği akımları sayaç üzerinden görebilir.

x5 sayacı olacağı için endüktif ve kapasitif ölçümler de yapılır. ceza almak istenmiyorsa monofaze kondansatör kullanarak diğer ekipmanları 3. faza bağlamanız gerekir.
Adem bey sistemimizde kompanzemiz mevcut kaynagin x urunde kac kv tukettigini bulmak icin sayaci koyucaz

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri