3 fazlı Asenkron Motor Yüksek akım çektiğinde Ters Yöne Dönmesi hk.

Mehmetf

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Selammun Aleykum,

Arkadaşlar, Sürücü kullanmadan her hangi bir 3 fazlı Asenkron motoru Yüksek akım çektiğinde Ters yöne dönmesini sağlayacak bir Enstrüman varmı? Veya sadece Yüksek akım çektiğinde Çıkış veren bir Enstrüman varmı?

Not.: Yüksek akım çektiğinde Termik şalter atmadan önce Ters yöne dönerek sıkışmayı önlemek amaçlı kullanılacak.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Termik (motor koruma ) malzemesi ni kullanarak yapa bilirsin kapalı dan normal çalışma şeklini kullanıp yüksek akım çektiğin de açık kontağı nı kapatarak ters yön de çalıştırarak kullana bilirsin

SN. @Mehmetf A.selam motoru durdurmadan bi anda motorun ters yone donmesi motor acisinda sıkıntı yaratmaz mi ?

Açıkcası bu tip uygulamalar için bir Enstrüman varsa bunu düşünmüşlerdir diye hesapladım. Ama haklısınız Motorun gücü ne olursa olsun durmadan ters yöne dönmemesi lazım. böyle bir Enstrümanla karşılaştınızmı hiç?

Termik şalter attığında Tekrar Manuel kurmak gerekir, benim istediğim yüksek akım çektiğinde Termik atmadan önce Otomatik ters yöne dönmesini sağlamak :(

Tam bile miyorum ama acik kontak kapandığnda zaman rolesi ile durdura bilirsin en basit yolu
...

@Mehmetf öyle bir Enstrüman veya röle tipi ile karşilaşmadim ve açikçasi biraz çalışma prensip olarak bana ters geliyor.
Çünkü kullanacak motor gücünü bilmiyorum ama motorun bir anda çalışırken ters yone dönmesi demek;
-Motorun monte edildi yerden firlamasi
-motora bağlı kasnak,dişli,Luman gibi parçalarin parçe pinçik olmasi demek.
Sizin istediniz sistem ben araba ile 50 Km hizda giderken durmadan bi anda geriye gitmek istiyorum demeniz ile ayni safhada.

@Mehmetf
Bir ihtimal söyle bir düzenek hazirlayabilirsiniz ama yapim aşamasi sizi uğraştirabilir.
Dijital aşiri akim koruma röeleri mevcud. Ayarlanan değere geldiğinde dijital üzerinde aşiri akımı belli eden bir led yaniyor. eğer bu led devresini cevirerek kontak üzerinde kullanabilirseniz belki bi ihtimal istemiş oldunuz sisteme ulaşabilirisniz.

bir bilgiyi eksik verdim, Motor Yüksek akım çekerken zaten durma noktasına gelmiş oluyor.

Prosesi şöyle anlatabilirim: Helezon vida ile Talaş parçaları taşıyoruz. Talaş parçalarının arasına tahta parçası geldiği zaman Vida sıkışıyor ve Motor termik attırıp Prosesi durduruyor. Bu tarz durumlarda teknisyen gelip Termik şalteri kaldırdıktan sonra Motoru Ters yöne çevirerek Vida sıkışmasını çözüyor ve Prosese tekrar start veriyor.
Bu tip sıkışmaları Prosesi durdurmadan çözmek için yukarıda izah ettiğim Enstrüman gibi bir çözüme ihtiyacım var.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri