3 faz + toprak çalışan cihaza kaçak akım rölesi bağlanırmı

baytek21

Üye
3 faz + toprak çalışan kompresorun ana beslemesine kaçak akım rölesi isteniyor. cihaza nötür girişi yok ancak nöyürü izalasyon trafosu üretiyor bu cihaza kaçak akım rölesi bağlanırmı yardımcı olursanız sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Evet olur. Nötr boş kalsın. 3 faz girsin çıksın. Cihazın gövdesine de topraklama bağlansın. KAKR çalışır.
Kulağı çınlasın Sn. @YaşlıUzman bizi aydınlatmıştı aynı konuda.

Evet olur. Nötr boş kalsın. 3 faz girsin çıksın. Cihazın gövdesine de topraklama bağlansın. KAKR çalışır.
Kulağı çınlasın Sn. @YaşlıUzman bizi aydınlatmıştı aynı konuda.
Hocam notr bos kalirsa kacak olup olmadigini nasil anlayacak ki
Kakr nin calisma orensibi soyle diye biliyorum : 3 fazdan gecen akimlarin vektorel toplami notr den gecen akim vektorune esittir.eger aradaki fark 300 ma den fazlaysa role kacak oldugunu algilar ve devreyi acar
Buna gore notr bos kalirsa role gorevini ya yapamaz ya da notr den 0 amper gectigini algolar hic calismaz gibi bir sonuc cikar
Nasil calistigini bize aciklarsaniz memnun oluruz

tabi ki de çalışır.3 fazlı motorlara nötr bağlanıyor mu?

Buraya bakın. Sn. @YaşlıUzman alıntı.
4P yani 4 kutup yani 3 faz+Nötr Kaçak akım rölesi ile motor beslemesi nötr'süz yapılır ve çalışır. Röle 3 fazın vektörel ortalaması ile nötrden dönen akımın karşılaştırılması prensibi ile çalışır. Motor Güç devresinde nötr kullanılmaz dolayısıyla Röle Nötr çıkış terminali boş bırakılır. Motorun üç fazdan çektiği akımların vektörel toplamı sıfırdır yani röle toroidi üzerinde gerilim endüklenmez yani röle açmaz görevini yerine getirir. Röle açıyorsa izolasyon problemi yani sargılardan gövdeye ordanda toprağa kaçak var demektir.

Son düzenleme:
Üç faz nötr'süz yükte yıldız yada üçgen bağlı olsun farketmez dengesiz akım diğer faz sargıları üzerinden dağılır üçfaz vektörel toplam ise yine sıfırdır. Yıldız bağlı yükte nötr bağlanırsa dengesiz yük akımı nötrden şebekeye döner bu seferde yüke giden üç faz akımın vektörel tolamı ile nötr'den dönen akım vektörel toplamı sıfırdır. Her iki durumda da kaçak akım rölesi çalışır.
Bu nedenle Motor korumada 4P kaçak akım rölesi çalışır. (Üç faz dengeli yük örneği)

Soruyu soran anladığım kadarıyla kumanda devresine trafo kullanmış. Güç devresine kaçak akım koruma rölesi kullanabilir. Kumanda düşük gerilim sıkıntı yaratmayacaktır.

Üç faz nötr'süz yükte yıldız yada üçgen bağlı olsun farketmez dengesiz akım diğer faz sargıları üzerinden dağılır üçfaz vektörel toplam ise yine sıfırdır. Yıldız bağlı yükte nötr bağlanırsa dengesiz yük akımı nötrden şebekeye döner bu seferde yüke giden üç faz akımın vektörel tolamı ile nötr'den dönen akım vektörel toplamı sıfırdır. Her iki durumda da kaçak akım rölesi çalışır.
Bu nedenle Motor korumada 4P kaçak akım rölesi çalışır. (Üç faz dengeli yük örneği)

Soruyu soran anladığım kadarıyla kumanda devresine trafo kullanmış. Güç devresine kaçak akım koruma rölesi kullanabilir. Kumanda düşük gerilim sıkıntı yaratmayacaktır.
Uçak gibi yetiştin Hakan abi. Hafiye gibisin. Çevirimdışı ama çevirimiçi.:p

Bu dengesiz akımın diğer fazlar üzerinden tamamlaması olayını ben anlamadım diyen olursa direnç değerleri farklı 3 adet rezistans alıp yıldız bağlasın nötr'de vermesin kaçak akım rölesi bağlayıp denesin.

Başıma gelen olayıda anlatayım bu arada:
üç faz beslenen bir villa vardı, bizim salak eleman nötr yani mavi nya'yı sayac terminaline sokarken ucunu az açıp izoleden ittirince izolenin üzerine vidalama yapmış. Enerjiyi usta veriyor dairede yükler dengesiz nötr yok gerilimlerin biri tavan biri taban yapıyor. Usta telefonla aradı ben ofisteyim, abi enteresan durum var kaçak akım atmıyor bir odada lamba patlayacak gibi diğerinde mum gibi ne yapacağımı şaşırdım dedi. Nötr kopuk bulman lazım dedim.Yönlendirmemle sıkıntıyı bulmuş sana helal olsun dedi ama kombinin kartını yanmaktan kurtaramadık.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri