3 faz asenkron motorların en yüksek çalışma frekansları?

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Elimdeki motor Wat marka,
50hz 3 faz, 2 kutup, 2900 d/d, 8.14 amper

Bu 50hz en yüksek değer mi yoksa inverter ile sürerken daha yüksek bir değer girilebilir mi? Yabancı forumları deşelerken 100hz'e kadar çıktıklarını okuyorum.

Teşekkürlerimle

motor plate.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elimdeki motor Wat marka,
50hz 3 faz, 2 kutup, 2900 d/d, 8.14 amper

Bu 50hz en yüksek değer mi yoksa inverter ile sürerken daha yüksek bir değer girilebilir mi? Yabancı forumları deşelerken 100hz'e kadar çıktıklarını okuyorum.

Teşekkürlerimle

Ekli dosyayı görüntüle 39771
1-20KHz diye geçiyor Suat Abi, yine forumda önceden paylaşılan bilgiler var,
Milin topraklanması,
İzoleli rulman kullanılması ...
Kaynaklar;
http://www.elektrikport.com/universite/motor-ve-frekans-donusturucu-nasil-secilir/21139#ad-image-0
http://www.elektrikport.com/makale-...r-uzerindeki-etkileri-1-bolum/4143#ad-image-0
http://www.elektrikport.com/haber-r...r-uzerindeki-etkileri-2-bolum/4145#ad-image-0

Suat motoru üçgen bağladın değilmi?
Sürücüde Autotune özelliği varmı çok bilmediğim bir sürücü seninki.
Birde operatör paneli devreye alarak referans frekansı operatör panelinden vermeyi dene bakalım sonuç ne olacak.

Moderatör tarafında düzenlendi:
20khz = 20000hz Bülent
Evet, ikisi aynı şey. KAynakları okudun mu? Vidyondaki ses sanki bariz rulman arızası gibi geldi çevrende sanayide benzer işte olup kulağı iyi olan birine videoyu göstersen?

Son düzenleme:
Turgay abi,
Evet motoru üçgen bağladım. Sürücünün auto tune özelliği yok. Dün kontrolü kendi panelinden yapmayı da denedim. Sonuç aynı. Yani kontrol kartıyla sürücü arasındaki kablolama ve Mach3 ayarlarında problem yok.

@by lent
Okumadım ama sürücüye 20000hz gibi bir değer giremiyorum. Kabul etmiyor tabii.

Aynı soruyu cnczone'da da sormuştum. Forumun müdavimi cevap vermiş.

If your motor is a good quality, then you can go as high as 120Hz, 100Hz would be safe if you are unsure of the motor quality, make sure you have a minimum Hz setting, this parameter is important, running the motor too slow, it will over heat without using an electric fan to keep it cool

Eğer motorun kalitesi iyiyse 120hz'e kadar çıkabilirsin. Eğer emin değilsen 100hz ayarla fakat en düşük hz değerini de ayarlamayı ihmal etme. Bu ayar çok önemli. Eğer motor çok düşük hızda çalışırsa fanlı soğutma olmadan aşırı ısınacaktır.

Aynı soruyu cnczone'da da sormuştum. Forumun müdavimi cevap vermiş.

Eğer motorun kalitesi iyiyse 120hz'e kadar çıkabilirsin. Eğer emin değilsen 100hz ayarla fakat en düşük hz değerini de ayarlamayı ihmal etme. Bu ayar çok önemli. Eğer motor çok düşük hızda çalışırsa fanlı soğutma olmadan aşırı ısınacaktır.
İlave cebri fan kast etmiş, zira senin kedi irisindeki motordaki fan işe yaramayacaktır, mesajından önce cevap yazdım okudun mu Abi?

Rulmanların hatalı olduğunu sanmıyorum Bülent. Motor sıfır. Bir de düşük ve yüksek hızlarda ses çıkmıyor. Rulman problemi olsaydı yüksek hızda daha fazla ses çıkması gerekmez miydi?

Olaya tam hakim değilim tekrar vidyoya dönüyorum, yüksek hızlarda sesi bastırıyor olamaz mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri