3 eksen cnc de eksenlerde neden arada bir step kaydırma oluşur?

F.T.

Paylaşımcı üye
Arkadaşlar iş yerimizde 3 eksen kazıyarak plastik üzerine yazı yazmada kullanılan bir cnc var.x ve y ekseninde daha fazla z ekseninde az olmak üzere adım kaçırma olayları var.İlk kurulumunda bu hata yokken şimdi neden bu tip hata oluşur.Öneri ve yorumlarınızı bekliyorum.İyi çalışmalar.

Plastik ise aşınma, diğerlerinden ise pislik veya boşluk oluşmaktan.

Plastik aksam yok.Metal aksamlar var fakat aşınma ile ilgili herhangi bir belirti yok.

Hocam ben de de benzer problem var. bir şekile başladığında çok güzel tamamlıyor fakat spindle yukarı kalkıp ikinci şekile geçerken bazen adım atlıyor.

Pislik ve boşluk ihtimallerini göz ardı etmeyin gövde ve bağlantıları kontrol edin.

Makine nasıl bir mekaniğe sahip ? Hareket sistemi nedir ? Hangi program kullanılıyor ? Bakımları sürekli düzenli yapılıyor mu ? Gevşeyen civata bağlantıları olabilir. Ezberden söylenecek bir sürü şey var Fotoğraf olsun video olsun yazılı bir bilgi olsun ki elde ona göre cevap verilsin

Cevap ve yardımcı için.. Makina üzerindeki motor bağlantı yataklamaları vida tipi ölçüleri gibi.
Resim ekleyin.. Makinanın önce cok dıştan sonra detaylar..
Bu işlerde önce gözle muayene. Yapmak gerekiyor sonra teknik olarak inceleme..
Kaç tekrarda nekadar bozulmakta..gibi

Merhaba kaplinleri kontrol ettim birinin civatası biraz boşlamış. Kaçırma sebebi bu olabilir.
Bilgilendirme için teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri