3 Anahtar 2 lamba kontrolü yardım!

omerx

Üye
Benim sorunum elimizde 3 anahtar ve 2 lamba var butonlardan 2 tanesi 2 lambayı ayrı ayrı yakacak ve söndürecek diğer 3.anahtarda 2 lambayı birden kontrol edecek :confused:

2 anahtar baglantısını normal sekılde yap 3 anahtarın cıkış kablosuna 2 adet dıyot bagla diyot cıkan kabloları ayrı ayrı lambalara bagla dıyotları yanlış baglarsan 1 anahtar basarsan 2 lamba aynı anda yanar

ama başka eleman kullanmıyacaz sade 3 anahtar 2 lamba

Öncelik durumu ne olacak peki? Mesela 3. anahtarla 2 lambayı da yaktıktan sonra diyelim ki tek lambaya müdahale edince diğeri de sönecek mi vs. gibi soruların cevabını da vermek gerek!

Evet aynen şöle anlatıyım 1.anahtar 1 nolu lambayı 2.anahtar 2nolu lambayı 3.anahtarda 2 lambayı birden yakıp söndürcek 3.anahtar yaktıktan sonrada 1 ve 2 nolu anahtarlardan da duruma göre açılıp kapanacak

1 ve 2 nolu anahtarlarla 1 ve 2 nolu lambaları normal bağlayalım 3 nolu anahtarın çıkışını her iki lambayada baülayalım sonucu görelim

Alaaddin arkadaşım bende senin gibi düşündüm ama 3. anahtar devrede iken diğer anahtarlar görev yapmıyor.

1 ve 2 nolu anahtarlarla 1 ve 2 nolu lambaları normal bağlayalım 3 nolu anahtarın çıkışını her iki lambayada baülayalım sonucu görelim

mrb aladdin arkadaşım doğru demiş biraz konu sapmış 3.anahtarın çıkışı her2 lambaya bağlayın bakalım ne oluyor,yukarda arkadaşın birisi diyottan falan bahsetmiş zaten bu tesisat Şebeke gerilimi altında çalışacak benim bildiğim diyotun görevi ac'yi sadece dc'ye çevirir yanlışım varsa beni düzeltin,arkadaşlardan gelecek cevapları bnde merak ediyorum doğrusu..

HAYIRLI İŞLER,

bir anahtarı diğer anahtar devrelerine seri bağla olsun bitsin.2 paralel bir seri

bir anahtarı diğer anahtar devrelerine seri bağla olsun bitsin.2 paralel bir seri

ismail kardeş dediğin gibi olursa tüm kontrol seri bağlanan anahtarda olur

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri