24v tek akü grubu 2 ayrı ups bağlama yardım?

Lancer33

Üye
Öncelikle Merhabalar

Forumda araştırdım ancak tam olarak istediğim sonuçları bulamadığım için sizlerden yardım istiyorum. Yüksekova'da görev yapmaktayım ve malum buralarda elektrik kesintisi çok sık oluyor elimde 2 adet tunçmatik lite II serisi line interaktif 1000va(600w) ups var. Bu sistem 24v ile çalışıyor ve içinde 2 adet 7ah kuru akü var.

Upsnin birini evde aydınlatma sistemi ve 1 ad inkjet yazıcıda kullanıyorum aydınlatma sisteminde 7 adet ortalama 25w gücünde ampüller var ancak en fazla 3-4 tanesi aynı anda yanıyor ihtiyaç anında... aküler 1.5 senelik

ikinci upsyi de 40 inç led tv ses sistemi modem ve küçük bir NAS depolama sistemi çalıştırıyor. Elektrik kesildiğinde Tvyi kapatıyoruz aynı şekilde aküleri 1.5 senelik

Şimdi yapmak istediğim elektrik kesintisinde 2sinin de en az 4-5 saat enerji vermesi. Bunun için en az 40-80 ah arası 2 adet jel akü alıp 2 upsyi 24vluk tek akü grubuna bağlamak ancak şarj olayı var ups 27.4v ve 1 ah ile şaj edebiliyor. Bunun yeterli olmayacağını düşünerek "Ataba AT-7012 12-24V 7Ah Tam Otomatik Akü Şarj Cihazı" araştırdım ve 28.8V , 29.4V voltajla 3.5 amper enerji verebiliyor. Şimdi şöyle bir durum var 24v 50 ah jel akü grubu upsden gelen 27.4 volt 2 amper + 28.8 volt 3.5 amper aynı anda aküye bağlanmış olacak...

1- Farklı voltajlarla akünün şarj edilmesi tehlikeli bir durum ortaya çıkarır mı şarj edebilir mi?

2- 24v luk akü grubunu 2 ayrı upsye aynı anda bağlamanın sıkıntısı olur mu aküler ve ups açısından?

3-2 ayrı 24v daha düşük amperli kuru akü grubu ayrı bağlama seçeneği de var ancak ileride güneşleme süresi uzun olan bir yerlere gidersem jel aküleri solar sistemde kullanabilirim diye uzun vadede düşünüyorum

4- Neden tek akü grubu ve tek ups ile bütün sistemi çalıştırmıyorsun diye düşünürsek ups sisteminde fan yok yüke duyarlı fanın nasıl takılabileceğini bilmediğim için iki upsyi de yarım yükte kullanıp ısınma sorunundan fansız kurtulmak istiyorum

5- Neden jeneratör kullanmıyorsun diye soracak olursanız çanta tipi 0.75kva jeneratörüm var ancak çok zor durumlarda kullanabiliyorum çünkü apartmanda olduğum için çok ses yapıyor. 0.75 kva jeneratör de upsyi çalıştıramıyor...

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Bu konularda yardımcı olup önerilerinizi, uyarılarınızı, tariflerinizi paylaşabilirseniz çok müteşekkir olurum.

Yardımcı olmaya çalışanlara şimdiden Teşekkürler.:):):)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1-Sorun olmaz.
2-Sorun olmaz ikisi de çalışır ama çıkışlarında ayrı galvanik izole yüklerde kullanın.
3-Yüksek amperli daha iyidir.
4-Maksimum sürekli yükü aşmadığınız sürece tek upy daha iyidir.
5-Uzun süreli kesintiler için jeneratör tercih edilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri