24V Sensör Sinyalini PIC'e Girmek

Transistorun beyzine 24volt verirsek transistoru yakmazmıyız bc237 veya bc337 için söylüyorum
Opto kuplörlü devreyi yap rahat et çok bi maliyet tutmaz zaten

Bence en güzel çözüm yolu
eXqQQ7.jpg

resimdeki devredir malum faz farkı durumu çıkabilir bu durumda da bir tane bc237 transistör ile bu durumu da çözebilirsiniz en güzel yöntem bence opto kuplor kullanmaktır...

Peki kullandığımız bu optokuplörün kodu ne olmalı.

kullandığın sensör yüksek ihtimalle NPN dir. NPN ise open collector çıkışı vardır. yani algıladığında 0 a çeker bu çıkış ucunu direk pice gireceksin. aynı bu uçtan 4k7 direnç ile +5v hattına pull-up yapacaksın. yani kısaca extra transistor felan kullanman çok saçma. open collector ün veya open drain in ne demek olduklarına internetten biraz bak öğrenmen çok önemli. pull-up ve pull-down yöntemlerine gerilim bölme tekniklerine iyice bakmalısın.

sensörün PNP tip ise @tyildizak önerilerini ve opto lu olanı yapmalısın.

Peki benzer şekilde bende bir devre ile uğraşıyorum. Pice AC 220 voltun varlığını kontrol ettirmem gerekiyor Sinyal AC ve gerilim yüksek olduğu için fikrinizi almak istedim.

Sinyal girisini ogrendik ;). Peki 24vdc bir röle icin direk pic cikisina bir transistormu baglayalim. Yoksa opto ile izolemi edelim.

Tr kısadevre olduğunda pic yanmasın dersen opto kullan yine, paran çoksa sıkıntı yok :).

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri