24 volt u 12 volt a çevirme

veysel28

Profesyonel Üye
Kolay gelsin herkese.Arkadaşlar benim elimde 12 volt 1,7 A matkap bataryası var.Bu bataryayı doldurmak istiyorum elimdeki malzemeler 220/24 volt trafo ve doğrultucu mevcut.Şimdi bu 24 voltu dc ye çevirdim 24 voltu 12 volta düşürmek için dirençmi kullanmam lazım kaçlık bir direnç lazım ve başka hangi elemanları kullanmalıyım.

Doğrultmayı yaptıktan sonra 7812 entegre bağlayarak 12 volt çıkış alabilirsiniz ama bu yöntemle entegre tahminimce çok ısınır.
24 Volt dc çıkışına sırasıyla 7818-7815 ve 7812 bağlarsanız yine 12 volt çıkış alırsınız yüküde 3 entegreye dağıttıgınız için ısınma sorunu olmaz sanırım

Teşekkür edrim cevap verdiğin için bu devreye seri direnç bağlasam olmaz mı acaba birde belirttiğiniz gibi 3 entegreye dağıtımının şemasını paylaşabilirmisin mümkünse.

Gerilim bölmekle yetinmeyip akımı da düşürmen gerekecek. Ne kadar az akım çekmesine izin verir geç dolmasını sağlarsan akünün ömrü o kadar uzun olur.

Bunun için tavsiyem
küçük güçlü 220V/12V trafo bul.
Köprü diyot
kondansatör 25V 1000uf
7812 kullan. Regüleli çıkış elde etmiş olursun.

Yoksa 24Vluk trafoyla enerjinin yarısını entegrelerden ısı yoluyla harcarsın. Verimi de %50 düşürürsün. 2 kat fazla enerji harcamış olursun.

Bir trafo daha var elimde ama giriş çıkış gerilimlerini bilmiyorum etiketi üzerinde yok.Boyutu bir pet şişe kapağı kadar.:)

Son düzenleme:
Çok da fazla küçük olmamalı tabi, sonra birkaç gün sürer şarj olması :)

Bataryanın datasheet'ine ulaş. Akım & Şarj süresi grafikleri olur bataryaların.

yalnız 7812 yi iyi bi soğutucuyla beraber kullanman yeterli olacaktır.

arkadaşların dediği gibi 7812 kullan verim alırsın

7812 devre bağlantı şeması elinde olan varmı gönderirseniz sevinirim.

Bu devreyi kullanabilirsin. (2. ve 4. kondansatörler 0.1 uf seramik.)

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri