24 volt AC yı 24 Volt dc ye cevırme

cakir

Üye
Arkadaşlar 24 volt AC güç kaynağım mevcut. Fakat ben 24 Volt DC elde etmek istiyorum. Köprü diyot kullanarak dc 24 volt etmek istiyorum fakat bu kez 24 volt yükseliyor. 30-32 Volta kadar cıkıyor. Neden? Baska ne yapabılırım. Sunuda belirtmemde fayda var. Bulunduğum şantiye gereği kolay ve pratık cozüm bulmam gerek...

doğrultuğunuz gerilim köprü çıkışındaki kondansatörün ac gerilimin max değerine şarj olması sebebiyle 33 volt gibi bir değer çıkar tam 24 volt istiyorsanız regülasyon yapmanız gerekir. çekeceğiniz akıma göre değişik reğülasyonlar yapabilirsiniz. akımımız çok yüksek değilse 7824 ile yapabilirsiniz. ayrıca yükünüz çok hassas bir gerilim istemiyorsa şu an yaptığınız sistemdeki gerilim yüke girince biraz gerilim düşümü yapar. bu şekilde kullanabilirsiniz.

Tekrar merhaba
7824 kullanmak daha mantıklı geliyor.
Yardımınız için teşekkürler.

ac çıkışı köprü diyot ile doğrulttuktan sonra kondansatör ile çıkışı düzeltirsin sonra 7824 ile stabil bir 24 volt elde etmiş olursun.

ok arkadaslar gereklı acıklamayı yapmıslar dagada hassas olmasını isteserse eger mg ohmlu potlanda regulasyon ayarını netve net ayar elde edersın kolay gelsın

24 dc devrede kullanacağın yük çok hassa değilse bir zarar teşkil etmez ayrıca kullandığın dc kondansatörün değeri çok yüksek tutulmuş gibi.düşük kullanabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri