220 voltu nerden vereyim

"mavi ile siyah arasındaki direnç 2.7 ohm iken mavi ile sarı arasındaki direnç te 2.8 ohm"

Merhaba.Zaten mavi-siyah arasına Şebeke ac voltajını uyguladığınızda 29.75 ac 'yi, mavi-sarı arasına uyguladığınızda ise 13.29 ac değerini okumuştunuz.(Tekrar konunun en başına döndüm) 190 volt sargı ucu dediğiniz gibi bulunmuyor,ben genel olarak diğer ups trafolarını göz önüne alarak bunu ayrıca belirtmiştim.Mavi-siyah arasında 2-3 dak. sürekli çalıştırın,sargılarda aşırı ısınma var mı? Her iki durumda da zaten olmaması lazım,çünkü 180-190 volt sargı olmadığı sürece zaten yanma riski hiç bulunmuyor.Mavi-siyah arasının omaj değeri daha düşük olduğundan bence bu 220 vac sargısıdır,diğeri yani 2.8 ohm ölçülen mavi-sarı sargı uçları ise mutlaka 250 vac girişi olması da lazımdır.

Sipariş ettiğiniz kit en az 24 volt ac ile çalışacağı için bu trafonun dışta kalan uçları ile 30 volt ac'yi elde edebilirsiniz,ölçtüğünüz anda şebeke voltajı düşükse 30 volt ac'den düşük ölçmeniz de sırf bu nedenledir.Köprü diyotla doğrultup çıkışına paralel elektrolitik kondansatörle filtreleme ve böylece tam dalga doğrultmayı çalışacak herhangi bir regüleli doğrultma devresinden önce yapabilirsiniz.(Bununla regüleli bir dc güç kaynağı yapacaksanız eğer ondan önceki regülesiz dc beslenmesi için)

Not: Trafo ile voltaj uygulama ile 220 ucunu tam belirlemede direk ac ile trafoların sekonder-sekonder uçları arasındaki diyotsuz (Doğrultmasız) bir bağlantıyı tam söylemek istemiştim.Tıpkı kişisel bir izolasyon trafosunu (2 trafolu olan) şebekeden izoleli oluşturur gibi.Kolay gelsin.

Tam anlamışmıyım emin olmak için dikkatinizi bir yere çekmek istiyorum.

Bir tablo ile göstereyim.

Şebeke............ çıkış uçları.................okunan voltaj
-----------------.... -----------------------------...---------------------
Mavi-Siyah........ Mavi-Kahverengi............ 29.75
Mavi-Siyah........ Kırmızı-Kahverengi.........14.85
Mavi-Siyah........ Kırmızı-Mavi..................14.85

Mavi-Sarı......... Mavi-Kahverengi............ 26.66
Mavi-Sarı......... Kırmızı-Kahverengi.........13.29
Mavi-Sarı......... Kırmızı-Mavi..................13.29

Olay tamamen böyle.
Şimdi sanırım daha net ifade edebilmişimdir.

Son düzenleme:
Bu trafoyu mavi ortak olmak koşulu ile ister sarıya bağlayın ister siyaha iki konumda da çalışır. Hiçbir sorun çıkmaz. Çıkış voltajı iki konumda da hangisi işinize geliyor ise o şekilde çalıştırmanız mantıklı.

Şahsi fikrim size 24 volt lazım ise eğer ,

Mavi-SarıMavi-Kahverengi 26.66 şu bağlantı şekli ile bu trafoyu kullanabilirsiniz. Sipariş ettiğiniz devre 24 volt AC girişli görünüyor. Arada hiçbir regüle işlemi yapmadan transformatörünüzün çıkışını direkt devreye 26 volt okuduğunuz uçları bağlayabilirsiniz düşüncesindeyim. ( not devre kartını inceleyip üzerinde kullanılan entegrelerin ve çıkış güç transistörlerinin çalışma gerilimşerine bakmadan bu voltajı vermeyiniz. Uygun ise 26 volt AC ile besleyebilirsiniz. Kanımca 2 volt fazlası devreye zarar vereceğini sanmıyorum.

Kolay gelsin.

Bu trafoyu mavi ortak olmak koşulu ile ister sarıya bağlayın ister siyaha iki konumda da çalışır. Hiçbir sorun çıkmaz. Çıkış voltajı iki konumda da hangisi işinize geliyor ise o şekilde çalıştırmanız mantıklı.

Şahsi fikrim size 24 volt lazım ise eğer ,

Mavi-SarıMavi-Kahverengi 26.66 şu bağlantı şekli ile bu trafoyu kullanabilirsiniz. Sipariş ettiğiniz devre 24 volt AC girişli görünüyor. Arada hiçbir regüle işlemi yapmadan transformatörünüzün çıkışını direkt devreye 26 volt okuduğunuz uçları bağlayabilirsiniz düşüncesindeyim. ( not devre kartını inceleyip üzerinde kullanılan entegrelerin ve çıkış güç transistörlerinin çalışma gerilimşerine bakmadan bu voltajı vermeyiniz. Uygun ise 26 volt AC ile besleyebilirsiniz. Kanımca 2 volt fazlası devreye zarar vereceğini sanmıyorum.

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim. Artık beynimde iyice netleşmeye başladı. Kart gelince montajdan sonra voltaj vermeden önce entegreler ile transistörlerin gerilimlerini bilgim dahilinde incelerim. içinden çıkamazsam tekrar size danışırm.

Birde aklıma gelmişken sorayım. Bu trafo ve kartı kullandığımda bana lazım olan 12vdc, 5vdc ve 3.3vdc voltajları sabit olarak nasıl alabilirim. Yoksa bunun için kasanın içine bir de psu mu koymalıyım. tabi sığabilirse. Eğer trafoyu kullanmadan psu nun 12v çıkışını booster ile 24vdc ye yükseltip getirteceğim devreye bu şekilde 24v verirsem randıman alabilir miyim? Aldığım booster 5a akım sağlayabiliyor.

12 volt 5 volt ve 3.3 volt için ayrı bir regüle kartı yapabilirsiniz. Küçük regüle entegreleri ile sabit bir devre kartı oluşturabilirsiniz.

12 voltu önce 24 e çıkartıp sonra yine düşürmek pek mantıklı değil. Her çevrim verim kaybı demektir.

Bence elinizdeki trafoyu değerlendirip güzel bir güç kaynağı yapabilirsiniz. Hem akım hem gerilim kontrolü sağlıyor. Güzel bir kutuya monteleyip birde volt ampermetre takarsanız 4 dörtlük bir power supply yapmış olursunuz.

şu an geçici olarak yaptığım kutu, tarfosunu söktüğüm ups kusudur. volt ampermetre de takmış ve kullanıyorum. buna uydurabilirim. Ya da daha güzel birşey olsun diye şu linktekini sipariş edebilirim.
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni-Urunler/DT-410.html
kart gelince lm7812 ile sanırım 12v elde edebilirim. Ama 5volt ve 3.3v için gerekirse size yine danışırım.

Tam anlamışmıyım emin olmak için dikkatinizi bir yere çekmek istiyorum.

Bir tablo ile göstereyim.

Şebeke............ çıkış uçları.................okunan voltaj
-----------------.... -----------------------------...---------------------
Mavi-Siyah........ Mavi-Kahverengi............ 29.75
Mavi-Siyah........ Kırmızı-Kahverengi.........14.85
Mavi-Siyah........ Kırmızı-Mavi..................14.85

Mavi-Sarı......... Mavi-Kahverengi............ 26.66
Mavi-Sarı......... Kırmızı-Kahverengi.........13.29
Mavi-Sarı......... Kırmızı-Mavi..................13.29

Olay tamamen böyle.
Şimdi sanırım daha net ifade edebilmişimdir.

Merhaba.Bakın,bu ölçüm sonuçlarına göre (Trafonuzdaki sekonder çıkıştaki renk kodlarına göre kağıt üzerinde çizerek bu şekliyle bir fikir yürüterek) simetrik çıkışta orta uçta kalanın mavi kablo değil,kırmızı kablo olduğu aslında ortaya çıkıyor,kahve ve mavi kablo aslında onun sağ ve solunda simetrik kalmış oluyor,bu yazdığınız "şebeke girişi-sekonder çıkış renk kodları-voltaj değeri" kriterine göre ölçüm sonuçlarınız direk bunu gösteriyor çünkü.Bu nedenle bu trafodan simetrik güç kaynağı olarak yararlanırken köprü diyot yerine orta uçlu 2 diyotlu bir doğrultma yaparken (tam dalga doğrultma yaparken) (2 diyotla,sağdan ve soldan gelen sargı uçlarını alıp,orta ucu dc kutbun + veya - kutbu belirleyicisi yaparken) bu ayrıntıya iyi dikkat etmenizi de öneririm.Kullandığınız avometre True RMS ve otomatik kademe seçen tipteki bir multimetredir sanırım.Kolay gelsin.

Sn. Binbaşı, maalesef elektronik bilgim o kadar yok. Şema olsa yapabilirim belki. ama bu şekil yapabileceğimi sanmıyorum.
Bir de sipariş verdiğim devre için hangi uçları kullanmamı önerirsiniz. Devre 24vac girişlidir.
Demin bu uçlardan lamba olmadan direk olarak şebeke akımı verdim, bu yazdığım değerlerden yaklaşım birer volt fazla okudum. trafoda ısınma falan olmadı. Hem mavi-siyah hem de mavi-sarı için aynı işlemi yaptım ve ikisi için de aynı sonucu aldım.

Önerileriniz benim için önemlidir. bu güç kaynağını yapıp yapamamam o kadar önemli değil. en kötü ihtimalle hazır bir tane alabilirim. ancak kendim yapıp elimdeki malzemeleri değerlendirmem benim için önemli.

Evet multimetre dediğiniz gibi otomatik kademe seçiyor. beni uğraştırmıyor :)

Cam sıgortaya gıden kaahverengi ve onun yanındakı kırmızı ve onun yanındakı kırmızı uclar, primer/giriş ucları.
Diğer renklerden, sarı orta uc/müşterek uc.Kondansatörler 25 volt olduguna göre, cıkıs gerilimi 2X9 volt olabilir. veya buna yakın ust deger. sarı/mavı arası 9 volti sarı beyaz 9 volt. Mavi beyaz arasıda 18 volt olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri