220 voltu nerden vereyim

nkcy26

Üye
hurdadan bulduğum trafoyu calıştırmak istiyorum hobi amaçlı 220 voltu hangi kablolardan vereyim( bu işlerde fazla bilgim yok acemim )

Ekli dosyalar

• 20160319_213533.jpg
    20160319_213533.jpg
    261.6 KB · Görüntüleme: 84
  • 20160319_213613.jpg
    20160319_213613.jpg
    289.7 KB · Görüntüleme: 71
  • 20160319_213629.jpg
    20160319_213629.jpg
    258 KB · Görüntüleme: 74
Sanki 110 - 220 volt çalışan trafo gibi sekonderi de çoklu voltajlı biraz uğraştıracak elimde olsa ölçerek bulurdum ama buradan biraz uğraştırır.

haklısın sayın ustam sanki varistör var gibi resimde oradan belki oradan 220 volt verilebilir ama resim pek seçilmiyor ölçü aleti kullanmanızı tavsiye ederim

selam.

ortak uc kahverengi gibi görünüyor çünkü devresinde sigorta var. Ben olsam şöyle yapardım. Olcu aleti ile sargı omajlarını olcup işaretlediğiniz beş kablodan omajı en yüksek olana 100 watt akkor flamanlı lambayı seri bağlayıp çıkış voltajlarını olçerdim. Duruma göre diğer kabloları dwnerdim.

ölçü aletim var nereyi nasıl ölçecegiğimi söylerseniz çlce bilirim tşkler

kahve rengi ve kırmızı 220 volt verdim oldu. başta serkan 48 arkadaş olmak üzere ilgi göstern arkadaşlara teşekürler.

Yeni konu açmamak adına buraya devam edersem sanırım daha iyi olacaktır.

Ups den çıkardığım bir trafo var elimde. bunu kullanmak istiyorum. Max 30v girişli bir pcb ve devre siparişi verdim. bu trafoyu ona bağlayacağım. uçlarını bulmak için lamba bağlama yöntemini kullandım. bu işlemi yaparken aynı zamanda çıkış uçlarındaki voltajları voltmetre ile ölçtüm ve resimlerini çektim. 220v hangi uçlara verilecek tam olarak anlayamadım. Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.

4jocyyce.jpg

Faz Siyah kabloda, Çıkış uçlarından her iki tarafta bulunanları ölçtüm

xpgss8yi.jpg

Faz Siyah kabloda nötr de sarı kabloda: Lamba yandı. (Bunlar aradığımız uçlar değil)

cn7h9lz7.jpg

Faz sarı kabloda, çıkış uçlarından kahverengi ve kırmızı uçlar ölçüldü.

5krmzbxh.jpg

Faz sarı kabloda, çıkış uçlarından kahverengi ve mavi ölçüldü.

w3c72y26.jpg

Faz siyah kabloda, çıkış uçlarından kahverengi ve mavi ölçüldü.

aynu durum primary sagıdaki beyaz ve kahverengi uçlar için de geçerli. bu uçlar da çıkış uçları ile aynı voltajı vermektedir ama sanırım amperi daha düşüktür. ne işe yarayabileceği konusunda fikrim yok.

çekincem, 220vac yerine 110vac ucuna 220v verip trafoya zarar vermektir. Bu yüzden 220v uçları hangisi tam olarak emin olmalıyım.

ikinci bir konu da çıkış 30 olursa bunu doğrulttuğum zaman kaç volt olur, kullanacağım devrenin girişi max 30vdc dir.

Sayın @mstogluk Şöyle bir tahminim var. Ölçü aleti ile nötr ve diğer uçlar arasındaki direnci ölç. Direnci yüksek olan uç 220v ucu olması gerek.
ikinci sorunuza gelirse 30v u doğrulttuğunuz zaman köprü diyotlar gerilimi bir miktar düşürür. Ancak filtre kondansatörü gerilimi yükseltir. Yani 30v u geçer.

Dogrultunca gerilim ac voltajin 1.41 katina yukselir.

Teafo uclari ile ilgili forumda daha once bir iki topikte tartisilmisti arama fonksiyonunu kullaniniz bulamazsaniz tekrar yazin yardimci olalim.

ilgileriniz için teşekkür ederim. Daha önceki konuları okudum. ancak bu trafoda kararsız kaldım.
Sayın T-Tech, dediğiniz gibi uçları daha önce ölçmüştüm. ancak mavi ucu nötr olarak kabul edersek, mavi ile siyah arasındaki direnç 2.7 ohm iken mavi ile sarı arasındaki direnç te 2.8 ohm olarak çıkıyor. Bu yüzden kararsız kaldım zaten. Hala da aynı durumdayım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri