220 volt yük vinci SAĞ-SOL bağlantısı hakkında

kemaltokur

Üye
Selam arkadaşlar.220 volt sağ-sol nası döner mantığını biliyorum ve uçları elle değiştirerek yapabiliyorum.koldan şalteri var ve bu şalteri aşağı indirdiğimde sağ,ortadayken boş ve yukarı kaldırdığımda sol yapmasını istiyorum.2 tane kontaktör aldım bi türlü işin çıkamadım.bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.bana bunun basit bir şeması çizebilirmisiniz?motoru yakmadan bu işi halletmem lazım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
enversör kumanda devresi çizmen lazım.ileri geri sağ veya sol. 2 kontaktör start ve stop termik.bunlar lazım.burda çizebilseydim olurdu ama bil. çizemem.googleden yaz enversör kumanda diye çıkar sanırım.

işaat asansörümü kol firenle şartelimi kumanda ediyor biraz acıklama yaparmısınız.

motor monofaze oldugu için ileri-geri kumanda devresi biraz karısık oluyor.bobin ucları cıkartılıp sargılardan ileri geri hangi bobinlerle cevirdiginizi görmeniz lazım sonra o bobinleri ileri geri devreniz üzerinden enerjilemeniz lazım.kondansatör baglantılarına dikkat edin

enversör şalterin bağlantısını yaptım.motor sağ-sol dönüyor.buraya kadar doğru olduğunu düşünüyorum.fakat motora ayrı bir kablodan 220 verdiğimde 7-8 amper çekiyor.şalterden gelen uçlarla çalıştırdığımda 25 amper çekiyor ve çabuk ısınıyor.kablo bağlantılarını kontrol ettim sağlamlaştırdım bir sonuç alamadım aynı.
Ayrıca,şaltere şebekeden 220v geliyor,şalteri indirdiğimde veya kaldırdığımda voltaj 170 lere kadar düşüyor.sorunun bundan kaynaklandığını düşünüyorum.şalterdeki voltaj düşmesinin sebebi ne olabilir?
Not:şalter yeni ve motor volt elektrik marka 1,5 hp ve etiketteki amper değeri 10 A

motorda elle nasıl yapıyorsanız aynı olacak.buradaki ayrıntı şu her yön degiştirmede mevcut 220 voltuda kesip açmalısınız.ayrıca motor bağlantı seklini eklerseniz daha iyi olacaktır.örnek olarak benzer bir motordaki yon degişmesi şeklini ekliyorum

sorunu buldum merkezkaç ucu ana sargıya bağlıymış.motor şu anda normale döndü.herkese teşekkürler

biirisi yardım etsin sıkıntılı bi iş içindeyim .

Sekil ve uygulama
Belki bi arkadaşınıza lazim olur

Ekli dosyalar

• 1419668079332.jpg
    1419668079332.jpg
    45.1 KB · Görüntüleme: 195
  • 1419668101669.jpg
    1419668101669.jpg
    100.4 KB · Görüntüleme: 142
Anlaşılır hali

Ekli dosyalar

• 1419668996676.jpg