220 V DC - 220V AC invertör nasıl tasarlarım

Acaba IC4093 te üretilen kare dalganın frekansını değiştirsem mosfetlerin tetiklenmesini sağlayabilirmiyiz ?

Çünkü sinyaliniz mosfetlere kadar ulaşmıyor. Hatta osilatörden çıktıktan sonraki ilk transistör bile iletime geçmiyor.

Bu noktada bu devrenin kaynağı nedir nerden örnek aldınız. Aşağıda örnek bir anfi şeması ekliyorum. Aradaki benzerlik dikkatinizi çekecektir. Devrenizin kaynağını gösterirseniz hatayı çözmede yardımcı olmaya çalışırım.

500-watt-hi-fi-_devre.jpg

Dostum selam..

Şimdi ekleyeceğim devreyi simüle edermisin. Kabaca editledim. Güç kaynağını değiştirdim.

Bende proteusu çok iyi bilmiyorum elimden geldiğince uğraştım. Şu an çıkıştan sinyal alınabiliyor. Genliği v.s. giriş voltajını ayarlayarak yapabilirsin.

Ekli dosyalar

• inverter project deneme.rar
    17.5 KB · Görüntüleme: 8
Uğraşınız için teşekkürler.Channel A ve B de görülen dalga şekli osilatörün ürettiği 5V..Mosfetler yine tetiklenmiyor direk girişi çıkışa veriyor ama dediğim gibi zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Bi yerde aynı mantığı görmüştüm oto amfisi ile sinüslü inverter
Uğraşınız için teşekkürler.Channel A ve B de görülen dalga şekli osilatörün ürettiği 5V..Mosfetler yine tetiklenmiyor direk girişi çıkışa veriyor ama dediğim gibi zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Buna rastlamadın mı?
http://homemadecircuitsandschematic.../02/making-sine-wave-inverter-from-audio.html

Bir inverterde kare dalga kullanmak bazı cihazların çalışmasını olumsuz etkilemektedir.

Bu nedenle sinüs osilatör kullanılır. Bu motor ve jeneratör yöntemi ile basit bir şekilde sinüs osilatör yapılmış olunuyor.

Bir inverterde kare dalga kullanmak bazı cihazların çalışmasını olumsuz etkilemektedir.

Bu nedenle sinüs osilatör kullanılır. Bu motor ve jeneratör yöntemi ile basit bir şekilde sinüs osilatör yapılmış olunuyor.
Motorun burada işlevi ne anlamadım doğrusu ???

Bir motor enerji verdiğinizde hareket alırsınız. Tam tersinde hareket verirseniz ucundan enerji alırsınız. Burada uygun devirde dönen bir motor terminalinden 50 hz lik sinüs bir sinyal üretir.

Bu sinyalide bir anfide kullanarak güçlendirebilirsiniz. Şemadan bunu anlıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri