220 V DC - 220V AC invertör nasıl tasarlarım

Yalnız aklıma geldi. bu 12 volt kare dalga formu 0 volt ve 12 volt genliğinde olur. + - 12 volt genliğinde istersen o zaman iş değişir.

Bi yerde aynı mantığı görmüştüm oto amfisi ile sinüslü inverter

Benim aklımda da lakabı "Gonyalı usta" olarak kaldı sn. by lent.(320volt.com'da da paylaşmıştı sanırım böyle tadilatlı olan bir projesini) Kolay gelsin.Saygılarımla.

Dostum ,

Osilatör olarak bunu kullanabilirsin. Sinyal çıkışına uygun bir transistör ekleyip 12 volt ile beslersen çıkışta 12 volt ve istediğin frekansta AC elde etmiş olursun.

Ben uğraştım ama proteusta çizemedim. Biraz vakit alan bişey dilersen sen çiz osiloskopla sinyal şeklini görebilirsin.
Hocam ilgilendiğiniz için teşekkürler ama power electronics dersinin projesi olunca hoca yarıiletken (Mosfet , Triac ,Diac ,Scr vs. )devre elemanlarını kullanarak tasarım yapmamızı istiyor ve tetiklemeyi 555 ile yapmayın diyede not düştü. Ayrıca en az 2 yarıiletken kullanacağız.

Bu kare dalgayı oluşturmak için bir öneri idi. Daha sonra bunu transistör sürmekte kullanılacaktı.

4047 ile yine kare dalgayı oluşturup transistör sürülerek 12 volt karedalga alınabilir.

Peki serkan_48 hocam en iyisi ben yine kendi devrem üzerinden gideyim yoksa dahada karışacak herşey :D Mesela 100V 30A mosfet var elimde ben bu mosfetin yerine başka bir mosfet kullanacaksam aynı akım ve gerilimde herhangi birini seçip kullanabilimiyim yoksa datasheet te dikkat etmem gereken başka parametre varmı ?

Benim aklımda da lakabı "Gonyalı usta" olarak kaldı sn. by lent.(320volt.com'da da paylaşmıştı sanırım böyle tadilatlı olan bir projesini) Kolay gelsin.Saygılarımla.
Üzgünüm Sn. Binbaşı sanırım farklı kaynaklardan bahsediyoruz :(

Mosfet sürmek sıfırdan dizayn ediyorsanız bilgi sahibi değilseniz biraz zorlanabilirsiniz. Mosfetler transistör gibi değildir. Nasıl sürülürler benimde bilgim yok. Başka bir topikte bir arkadaş mosfet ile motor anahtarlamaya çalıştı ancak sürekli mosfetleri yanıyor konuyu okumaya devam ediyorum.

İlk gönderdiğiniz devre yine söyleyeyim ses frekans yükselticisi. Devreyi simülasyonda osilatör entegreniz sinyal üretiyor ancak anfi bu sinyali işleyemiyor. Neden anlamadım. Sinyal jeneratörünün şasesi anfinin şasesi ile temaslanmadığı içinmidir yoksa anfide başka bir sorun mu var anlayamadım.

Şöyle açıklayayım devrede osiloskoba A girişine şu an anfinin çıkışı bağlı.

Ben ikinci bir hatla B girişine osilatörün çıkışını irtibatladım çalıştırıp görürseniz sorun A girişinde sinyal göremyoruz. B girişinde sinyal görünüyor. Yani sorun anfinin dizaynında. Buraya yoğunlaşmamız lazım. Ben biraz anfiyi inceleyeyim. Bakalım işin içinden çıkabilecekmiyiz.

@semiramist02

Ekli dosyalar

• inverter project deneme.zip
    17.5 KB · Görüntüleme: 15
Şöyle açıklayayım devrede osiloskoba A girişine şu an anfinin çıkışı bağlı.

Ben ikinci bir hatla B girişine osilatörün çıkışını irtibatladım çalıştırıp görürseniz sorun A girişinde sinyal göremyoruz. B girişinde sinyal görünüyor. Yani sorun anfinin dizaynında. Buraya yoğunlaşmamız lazım. Ben biraz anfiyi inceleyeyim. Bakalım işin içinden çıkabilecekmiyiz.

@semiramist02
Evet channel B de gözüken osilatörde üretilen kare dalga , Mosfetler nedense hiç tetiklenmiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri