220 v 50 hz ile carpildim

Bu durum psikolojik de olabilir. Çünkü herhangi bir çarpılma anında insan vücudunda belli süre içerisinde bir şok yaşar ( bireyden bireye değişebilir). Eğer çarpılmada sadece faz kablosunu ellediyseniz herhangi bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum çünkü bende aynı şekilde geçen sene kumanda panosunda devre sökerken çarpılmıştım zaten 220 Volt çok yüksek bir gerilim olmadığından siz elinizle değer değmez hemen atar benimkide böyle olmuştu 1 sn bile olmadı çarpılma anım hemen attı tabi bu 220 Volt zararlı değil demiyorum bu sizin uğraştığınız işteki akım değerine göre değişir. :)
220 nasıl düşüktür kardeş:) naptın sen ya. kablo eriyor kısa devre olunca.
bu arkadaşta saırım şalter değil kar atmış. şanslı imiş de çünkü kar olmuyor çoğu binada-bizde yok:)-şalter olaydı öldürene kadar şalter atmaz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ilk çapılmam 6 yaşında başladı, herhalde 40-50 kez çarpılmışımdır. Birkaç kere ateşleme bobini çarptı. Bikaç kere de 1200v a çarpıldım. Parmak uçlarım yandı ama birşey olmadı. Zamanla bünye alışıyor galiba :)
ateşleme bobinleri anlık vvurur 1200v de kare dalga eht hattı ise o da zıplatabilir. ama çok zararı olmaz:)

S.aleykum çok geçmiş olsun insan ların vucut direncleri herkesin farklıdır bence bi doktora görünmekte fayda var en azından dan kafanın rahatlar bişey yoksa bile

Ya bide profil resmin kardeş değiştir bence kötü. Sert bi poz vermişsiniz eminim öyle degildirsin

Merak etmeyin,onun bu sert ve haşin bakışının altında yardımsever,içi dışı bir (Çok harbi) gözüpek ve çok delikanlı bir karekter de saklıdır.Bu resim sedece göstermelik veya sadece bir formalitedir.Zamanla bunu görüp çok iyi anlayabileceksiniz.Kolay gelsin.

220 nasıl düşüktür kardeş:) naptın sen ya. kablo eriyor kısa devre olunca.
bu arkadaşta saırım şalter değil kar atmış. şanslı imiş de çünkü kar olmuyor çoğu binada-bizde yok:)-şalter olaydı öldürene kadar şalter atmaz.
Ona bakacak olursanız kalem pillerin + ve - uçlarına bir iletken bağlayıp kısa devre ettiğinizde bile iletken ısınıp erimeye başlıyor. :) Bu sizin kullandığınız sisteme göre değişir. Aynı şekilde bizim binamızda da Kaçak Akım Rölesi kullanılmıyor sadece basit bir sigorta ile korunuyor üstelik onlar bile eskimişti sonradan küçük arızalarda bile atmaya başlayınca değiştirip Siemens sigorta taktırdık. Boşuna Kaçak Akım Rölesinne hayat kurtarma rölesi demiyorlar :D

Ya bide profil resmin kardeş değiştir bence kötü. Sert bi poz vermişsiniz eminim öyle degildirsin
bnunu kime dedin usta merak ettim:)
Ona bakacak olursanız kalem pillerin + ve - uçlarına bir iletken bağlayıp kısa devre ettiğinizde bile iletken ısınıp erimeye başlıyor.
1.5 v insan için sıkıntılı bir gerilim değil.
şöle düşün. insan vücudu birkondansator. sen buna verebileceğin maks değer 50 v bunu aştığında kondansatorde ne olursa insanda da o olur aşağı yukarı.
kar aslıdna çok gerekli bir şey. ama kar ne yazık ki kullanılmıyor.

bnunu kime dedin usta merak ettim:)

1.5 v insan için sıkıntılı bir gerilim değil.
şöle düşün. insan vücudu birkondansator. sen buna verebileceğin maks değer 50 v bunu aştığında kondansatorde ne olursa insanda da o olur aşağı yukarı.
kar aslıdna çok gerekli bir şey. ama kar ne yazık ki kullanılmıyor.
Aynen malesef ki her apartman panosunda bulunmuyor. Bazı apartman yöneticileri de maaliyeti fazla olacağını düşündüğünden takılmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,889
Son üye
1 Levent plaza

Yeni konular

Geri