2000W'lık çamaşır makinası motoru

serpenson

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Elimde Bosch çamaşır makinasından çıkma 2000W'lık bir tek fazlı bi AC motor var.
Bu motorun hız kontrolünü yapmak istiyorum. İnternetten triyaklı bazı devreler buldum ama devre elemanlarının değerleri neler olmalı yardımcı olabilir misiniz?

n6w4jr.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çektiği akımı ölçemedim elimde akım ölçebilecek bir ampermetre yok. verdiğiniz linkte açılan konuyu ve daha birçok konuyu daha okudum fakat kartı nasıl tasarlayacağım bilgisini bulamadım.

TDA1085C-circuits.jpg
54_1257988066_thumb.jpg
bu işini görürmü?

Ali Bey verdiğiniz devre için çok teşekkür ederim fakat bu devrenin nasıl çalıştığını çözemedim. size attığım mail geldi mi acaba? Bir de 2 resim var fakat aşağıdaki resim görünmüyor sanırım.

motor 15000 d/d Ac/Dc 220v universal motor
bağlantı uclarının açılımı=
1-boş
2-yastık(1) 4-5 ohm
3-yastık(2) //
4-kollektör(kömür 1) 1,5 2 ohm
5-kollektör(kömür 2) //
)6-tako 12 -16 ohm
7-tako //
8-boş
kartı üretiyoruz mail'i aldım ve yanıtladım
iyi çalışmalar