20 metre led aynı noktaya dönüyor

Öncelikle faz olan teli tespit et, diğerleri ile aynı renkteyse kağıt bant ile işaretle üzerine yaz bük gruptan uzaklaştır... sigortayı indir, anahtarı sök ölçü aleti ve parça kablo ile telleri tespit et yine işaretle. Kullanacağın kablo çapı hakkında da bilgi sahibi değilsin https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kabloların-akım-taşıma-kapasitesi-hakkında.99321/ konuyu incele benzer aramalar yap.

Öncelikle faz olan teli tespit et, diğerleri ile aynı renkteyse kağıt bant ile işaretle üzerine yaz bük gruptan uzaklaştır... sigortayı indir, anahtarı sök ölçü aleti ve parça kablo ile telleri tespit et yine işaretle. Kullanacağın kablo çapı hakkında da bilgi sahibi değilsin https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kabloların-akım-taşıma-kapasitesi-hakkında.99321/ konuyu incele benzer aramalar yap.

Bilgiler için teşekkürler.Konuyu inceledim.

http://www.atalar.com.tr/HES-TTR-HO5VV-F-2x0-75-Kablo_UD1445 şöyle bir 0,75 kablo işimi görmez mi?

Peki alternatif olarak yüksek amperli tek trafo kullansam ledi 4 yerden nasıl besleyebilririm.Trafonun çıkış sayıları genelde 2 oluyor bunu nasıl çoğaltabillirim 12v yi ledlere taşısam nasıl olur ledlerde zayıf yanma gibi problem olur mu?

Bilgiler için teşekkürler.Konuyu inceledim.

http://www.atalar.com.tr/HES-TTR-HO5VV-F-2x0-75-Kablo_UD1445 şöyle bir 0,75 kablo işimi görmez mi?

Peki alternatif olarak yüksek amperli tek trafo kullansam ledi 4 yerden nasıl besleyebilririm.Trafonun çıkış sayıları genelde 2 oluyor bunu nasıl çoğaltabillirim 12v yi ledlere taşısam nasıl olur ledlerde zayıf yanma gibi problem olur mu?
Madem okudun bu soru niye? 20A mi demiştin? Öyle hazıra konmak yok. Bak bakalım hesabın doğru mu, bir hatırlatma kullanacağın akım DC!

Sevgili kardeşim verdiğin cevaplar için teşekkür ediyorum ama o konudan pek bir şey anlayamadım ve konu iyice karıştı.

Yanlış bir şey yapıyorsam söyleyin şimdi acaba öyle mi böyle mi derken ben neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamadım.Ben şimdi gidip kabloyu ledi trafoyu alacağım yanlış anlmak istemiyorum iki tane 10 amperlik trafo alıp 5 er metreden ledi besleyeceğim Trafolara giden kabloyuda
Merhaba,

Uzakdan çözüm zordur , gerekli bilğiler tam verilmediğinde .

Maviler faz olmalı .
Siyah nötr olmalı .

Diğer enerjisiz mavi renk , ilerisi için düşünülmüş olmalı yedek faz için olmalı.
Enerji göstermemesinin sebebi ise karşılığı faza bağlı değil herhalde ( anahtar geçişsiz faz direk ) .
Uç bağlantısı enerjisiz mavi renk faza bağlandığında anahtarsız direk diğer enerji olacak kumandalı sistem kullanılmaya hazırlık olabilir .
1 - ) Faz mavi uç ( enerjili ) ile siyah uç ölçü aleti ile ölçüm yap .
2 - ) Faz mavi uç ( enerjili ) ile enerji gelmeyen mavi uç ölçü aleti ile ölçüm yap .
Sonuç sana yardımcı olacaktır .
Tabiki elektik şakaya gelmez resimde gösterilen 4 adet kablonun uçlarının diğer uçlarının nereye gittiğine bakmak gerekli .

Kolay gelsin .

Bugün o kablonun hemen altında yer alan prizi açtım siyah kablo orda nötr olarak kullanılmış renkli kablo toprak sanırım dediğiniz gibi maviler faz siyah nötr.

B0AGyg.jpg

2k9PEq.jpg

Trafoları ve kabloyu bugün alacağım asma tavanın içi dar olduğu için ince uzun olan trafoları tercih edeceğim mecburen.Son olarak kablolarıda alacağım için yanlış almak istemiyorum trafoya gelen ve trafodan lede giden kabloları ne almam gerekiyor yardımcı olursanız.

Merhaba ,

Ne yapacağını karar verdim mi ?

Kullanacağın led metresi / kaç çipli olacak / led sayısı / 220 v taşıma kablosu metresi / kaç led driver ( güç kaynağı ) kullanacaksın / kaç sıra led kullanacaksın (
komütatör anahtar - ikili )
güç hesapları yapılması gerekli .

Burada ne yapacağının planını yapman gerekli !!!
diğer durumlar led havalandırma / led driver yeri havalandırması ve nem durumu vs gibi ?
Kablolar için ( resim ) tam bilgi ölçü kabloları numara vererek nereye gittiğini
söylemen , enerjili kablolar hangileri söylemen , kablo karşılığında numara vermen vs gibi bilğiler .

Bu gibi bilgiler problemi kolaylaştırır .
Konu hakk. unutuğum vs .yazmadığım durumlar olabilir .
forumda sorup bilğiler almanız .

DİKKAT !!!!
Uzaktan doktorluk zordur . Hastaya zarar gelmesin !!!!

Kolay Gelsin .

Şerit Led Trafo Hesaplama Yöntemi

Şerit ledlerimizi satın aldık peki ama bunlara nasıl bir adaptör bağlayacağız ? şerit ledler metrede ne kadarlık bir akım çekmektedir ?

1 - tek çip metrede 60 led olan şerit led 12 volttur ve metrede 0,40 mili amper lik bir açık çeker. kullanacağımız metreyi 0.40 ile çarparak ne kadarlık bir trafo kullanacağımızı bulabiliriz örn. 10 metrelik bir şerit led aldık 10x0.40 = 4 Amperlik yada daha yüksek bir trafo kullanmamız gerekmektedir.2 - üç çip metrede 30 led olan şerit led 12 volttur ve metrede 0.60 ma akım çekmektedir.3 - üç çip metrede 60 led olan şerit led 12 volttur ve metrede 0.80 ma akım çekmektedir.

Son düzenleme:
Merhaba ,

Ne yapacağını karar verdim mi ?

Kullanacağın led metresi / kaç çipli olacak / led sayısı / 220 v taşıma kablosu metresi / kaç led driver ( güç kaynağı ) kullanacaksın / kaç sıra led kullanacaksın (
komütatör anahtar - ikili )
güç hesapları yapılması gerekli .

Burada ne yapacağının planını yapman gerekli !!!
diğer durumlar led havalandırma / led driver yeri havalandırması ve nem durumu vs gibi ?
Kablolar için ( resim ) tam bilgi ölçü kabloları numara vererek nereye gittiğini
söylemen , enerjili kablolar hangileri söylemen , kablo karşılığında numara vermen vs gibi bilğiler .

Bu gibi bilgiler problemi kolaylaştırır .
Konu hakk. unutuğum vs .yazmadığım durumlar olabilir .
forumda sorup bilğiler almanız .

DİKKAT !!!!
Uzaktan doktorluk zordur . Hastaya zarar gelmesin !!!!

Kolay Gelsin .

Şerit Led Trafo Hesaplama Yöntemi

Şerit ledlerimizi satın aldık peki ama bunlara nasıl bir adaptör bağlayacağız ? şerit ledler metrede ne kadarlık bir akım çekmektedir ?

1 - tek çip metrede 60 led olan şerit led 12 volttur ve metrede 0,40 mili amper lik bir açık çeker. kullanacağımız metreyi 0.40 ile çarparak ne kadarlık bir trafo kullanacağımızı bulabiliriz örn. 10 metrelik bir şerit led aldık 10x0.40 = 4 Amperlik yada daha yüksek bir trafo kullanmamız gerekmektedir.2 - üç çip metrede 30 led olan şerit led 12 volttur ve metrede 0.60 ma akım çekmektedir.3 - üç çip metrede 60 led olan şerit led 12 volttur ve metrede 0.80 ma akım çekmektedir.

Doğrudur uzaktan zor oluyor yardım çok sağolun zaman ayırıyorsunuz size çok net iki senaryoyla ilgili iki resim gönderiyorum yanlış bir şey yapmamak için bunu size soruyorum birazdan gidip alacağım kabloları.

1-
rV2NQP.jpg

2-
2k9ojN.jpg

Sevgili kardeşim verdiğin cevaplar için teşekkür ediyorum ama o konudan pek bir şey anlayamadım ve konu iyice karıştı.

Merhaba ,

1 - Prizi normal lamba ile test et ( tavan üstündeki kablolar )
? Üçüncü mavi kablonun diğer ucu nereye gidiyor bak !!! sonuç ???

2 -Kullanacağın malz yaz ?

a - Metrede kullacağın led sayısı
b - Kaç çipli led
c - Kaç sıra led ( iki anahtar için ) 2 sıramı ?
d - Kaç metre led kullanılacak

sonra hesaplar gelecek trafo için

a - kaç trafo kullanılacak

vs gibi çünkü

yaptığın plan olmalı yoksa
her malzemeyi ektiler .
Plansız iş olmaz ?

Kolay Gelsin .

Merhaba ,

1 - Prizi normal lamba ile test et ( tavan üstündeki kablolar )
? Üçüncü mavi kablonun diğer ucu nereye gidiyor bak !!! sonuç ???

2 -Kullanacağın malz yaz ?

a - Metrede kullacağın led sayısı
b - Kaç çipli led
c - Kaç sıra led ( iki anahtar için ) 2 sıramı ?
d - Kaç metre led kullanılacak

sonra hesaplar gelecek trafo için

a - kaç trafo kullanılacak

vs gibi çünkü

yaptığın plan olmalı yoksa
her malzemeyi ektiler .
Plansız iş olmaz ?

Kolay Gelsin .

''Sevgili kardeşim verdiğin cevaplar için teşekkür ediyorum ama o konudan pek bir şey anlayamadım ve konu iyice karıştı''

Bu mesaj size değildi yanlışlık olmuş size yazdığım mesaja karıştı diğer arkadaşa yazıyordum onu belirtmek istedim.

Doğrudur uzaktan zor oluyor yardım çok sağolun zaman ayırıyorsunuz size çok net iki senaryoyla ilgili iki resim gönderiyorum yanlış bir şey yapmamak için bunu size soruyorum birazdan gidip alacağım kabloları.

1-
rV2NQP.jpg

2-
2k9ojN.jpg

Merhaba

Biraz mantık üst resimlere göre değerlendirirsek .
zaten 220 v kablon var
resim
2k9PEq.jpg

Kullanılan kabloyu led driver kadar uzun farz edersen , aynı kablo ile devam et .
Resim kablosuna klamesle ( ek ) yap .

Kolay Gelsin

Merhaba

Biraz mantık üst resimlere göre değerlendirirsek .
zaten 220 v kablon var
resim
2k9PEq.jpg

Kullanılan kabloyu led driver kadar uzun farz edersen , aynı kablo ile devam et .
Resim kablosuna klamesle ( ek ) yap .

Kolay Gelsin
Peki Trafodan lede nasıl bir kablo kullanmalıyım resimde belirttiğim şekilde

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri