2 Kontaktörlü Hidrafor Sistemi

Reaksiyon

Katılımcı Üye
Sayin Hocam elimde 5.5 Kw'lik 1 Adet hidrofor pompasi var. Bu Hidraforu Soft Startel ( ATS01N222N )
ve 2 Adte kontaktör ile yol vermek istiyorum.
Kontaktörleri A ve B olarak adlandircak olursak;
1 = A kontaktörü soft startel ile direk pompaya yol verecek.
2 = 3-4 Saniye sonra Soft Startel A kontaktörün enerjisini kesecek. B kontaktörü devreye girecek. B kontaktör enerjisi 32 Amper bir sikortadan beslenecek.
Stop Butonuna bastiğimda devreden çıkacak.

----> Buradaki 3-4 saniyelik süre soft startelin Start time olcak galiba.

Mümkünse açik ve kapali devre şemasini verebilirmisiniz.
Elimdeki Kumanda elmanlari : 2 adet kontaktor, 1 adet soft startel, 1 adet 3x32A sigorta ve Termik.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kontaktörler ne işe yarayacak onu anlamadım.Aslında gerek yok .Birde bazı soft starterlerde sadece kendini
devreden çıkartmak için kontaktör bağlanacak uç bulunuyor.

2 kontaktörün amaci pompa ilk kalkiş ananinda yüksek derece amper akim çektiği için motoru ilk kontaktör ile yumşak kalkiş yaptirmak. Motor kendi devrine ulaştiği an soft startelden enerjisini kesmek direkt düz enerji ile yol vermek.

Son düzenleme:
Soft starter bunu yapıyor zaten,neden devre dışı bırakmak istiyorsun
onu anlayamadım..İvmelenmeyi yakaladıktan sonra kontaktörle devam ettirmendeki
amaç ne?

Sayin hocam anlattim sistem su an kurulmuş bir panado var. ama arizasini çözemediğim için aynı sistemde panayo geri toparlamak istiyorum.
Ama Soft starterin güç deversi veya kumanda devresi hakkinda pek sıkıntım yok.
Ama mevcud panoda soft starter LI1 LI2 ve LI+ uclari kullaniliyor. bu uclarin ne ise yaradini bilmeden veya hangisi giriş hangisi çıkış olduğunu bilmediğim için birşey yapamiyorum.
Deki eski sisteme göre ayni kablolari geri yerine bağla dersin ama sistemi anlamadim sürece o işi yapmamin bir mantiği yok bana göre.

pako şartelleri açtim halde hidrafor devreye girmiyor. kontaktorlerin herhangi birisine basim pmpa yı hemen devreye aliyor ama soft starter kalkis zamanini ayarlamiyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri