2 butonlu start stop hakkında bilgi

arkadaşım birtane kuman da sigortası koy (w otomat)bunun çıkışını termiyin95 ucuna bağla termiyin 96 ucundan çık stobun girişine bağla stobun çıkışını start ın girişine bağla start ın çıkışını kontak dörün a1 ucuna bağla daha sora abir ucundan kablo ile köprü at köprü ucunu kontak dörün 13 numaralı kontağına bağla daha sora stop uci ile start ucu arasın da ki bağlan tı dan bir kablo ile kontak dörün 14 numaralı ucuna bağla kuman da devren bu şekil de çalışır vaziyete (13 14 ucına köprü atırmamın sebebi mühürlemeyi yapman dır) vede a2 kontak ucunada direk nötür hatını bağla . Güc devreni ise kulanacağın motorun anperine göre (c tipi gecikmeli üç fazlı sigorta kullan) sigortanın çıkışlarını kontak törün 1 3 5 numaralı kontak uçlarına bağla daha sor kontak dörün çıkış ucu olan 2 4 6 uçları olan uçlardan direk termiğin 1 3 5 kontak uclarına giriş uçlarına gir ordan termiğin 2 4 6 numaralı çıkış uçların dan çık motora giden bağlan tı kılemen sine gir orda motor üç gen veya yıl dız bağlan tı ise ona göre bağla(işallah yardım cı olmuşum dur hadi sana kolay gelsin) bu arada sigorta vedekontak termik seçimlerin motorun anperine vede kw ına göre hesaplayarak bul uy gun olan kontak tör sigorta vede termiyi seçerek devreni yap

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
usta bitane torna makinasını start stopla çalıştırmak istiyom hepsi bu 40 a 30 bi panonun içine kontaktör termik role çıkışlı ayrıca besleme sigortası panodan 2 mt uzağa start stop bitonlarını koycam[/QUOTE

İyi güzel yapacaksın da bir şey sorucam sen daha önce bu tür şeyleri hiç yaptın mı arkadaşım.
Elektrik panosu yapmak bu kadar basit olmamalı.Afedersin ama elektrikçilik burda start stop ile bir kumanda şeması çizmek tarif etmek basit gelebilir ama siz bu işin erbabı değilseniz müsade edin bu işi "ehliyetli ve tecrübeli" bir elektrikçi arkadaş yapsın.Yapacağınız devre tecrübeli bir elektrikçi için basit bir devredir ama işin inceliği ise torna tezgahının motorunun koruması için sigorta termik seçimi ve kapak açılması ayna hareketine bağlı siviçler acil durum için acil stop butonlarıda olmak zorunda.Diyeceksiniz ki bunlara gerek yok motor dönsün yeter.Ama maalesef öyle olmuyor güzel kardeşim.:(

forum yetkililerinin ve a4 teknisyenlerinin dikkatine : syın arkadaşlar mesjlarımı dikkatli okuyun iyi anlayın size nasıl yapılır die bişi sormadım sizden şema istedim iş nasıl yapılır nerde ne kullanılır bunu ben bliyorum size kendimi kanıtlama mecburiyetinde değilim ayrıca ehliyetten bahseden ark kaçtane ehliyet istiyorsun gelde verim sana cebinde bulunsun arasıra bakarsın çok merak ediyorsan sicil no verim sana araştır kim olduğumu
ark iş yapmak bilmek ayrı şey kağıtta görmek ayrı şey burası sanal bir ortamsa söz konusu paylaşmaksa adam gibi yapın eğer böyle olmasını istemiyorsanız forum üyelik şartlarını ona göre yaparsınız sicil nosu olmayan vs giremez buraya herkes gelir herkes istediğini sorar istediğini yazar.(sayın y.....74 seninle özelden görüşcemm)

forum yetkililerinin ve a4 teknisyenlerinin dikkatine : syın arkadaşlar mesjlarımı dikkatli okuyun iyi anlayın size nasıl yapılır die bişi sormadım sizden şema istedim iş nasıl yapılır nerde ne kullanılır bunu ben bliyorum size kendimi kanıtlama mecburiyetinde değilim ayrıca ehliyetten bahseden ark kaçtane ehliyet istiyorsun gelde verim sana cebinde bulunsun arasıra bakarsın çok merak ediyorsan sicil no verim sana araştır kim olduğumu
ark iş yapmak bilmek ayrı şey kağıtta görmek ayrı şey burası sanal bir ortamsa söz konusu paylaşmaksa adam gibi yapın eğer böyle olmasını istemiyorsanız forum üyelik şartlarını ona göre yaparsınız sicil nosu olmayan vs giremez buraya herkes gelir herkes istediğini sorar istediğini yazar.(sayın y.....74 seninle özelden görüşcemm)

sayın uye bu foruma uye olmak ıcın gırıste yazılan kuralları okumus olmalısınız .sımdi asagıda yapacagım acıklamaları dikkatli bir sekilde okuyunuz.vede sızforum kurallarına uymadıgınızdan dolayı ücgün hak mahrumiyeti ile cezalanacaksınız.
1-bu forumun amacı bılmedıklerımızı sormak vede bıldıklerımızıde dıger bılmeyen kısılerın yararına sunmak ıcın burada konu acarak onlarla paylasmaktır
2-bu paylasımı yaparken de hıc kımseye hakaret etmeme vede hıc bır sekılde forumda polemık ortamı yaratmamak esastır.
3-sız forumuza uye olmus vede bolumde konuyla alakadar soru sormussunuz.sonrada cevap veren yokmu dıye mesajda yazmıssınız.ama bugune geldıgınde sızın mesajlarınızdan dolayı sızın bu ıste uzman olmadıgınızı dusunen uye arkadas sıze bu konuda bu ısın onemlı bır ıs oldugunu ınsan saglıgı vede guvenlıgı ıcın tehlıke yaratacagınızdan dolayı sıze uyarmıstır.
4-sız de bunun uzerıne yazdıgınız yukarıdakı tehdıt ıceren mesajınızla da bırcok ehlıyete sahıp oldugunuzu vs yazarak sadece sema ıstedıgınızı anlatmıssınız.benım bu gune kadar katıldıgım egıtım programlarında mutlaka devre cızım dersıde verılmektedır.
5-sonuc olarak forumda herkes bırbırıyle saygı vede sevgı cercevesınde bılgı paylasımı ıcın bulunmaktadır.dolayısıyla sız bu kurallara uymadıgınızdan uc gun hak mahrumıyetı aldınız

Son düzenleme:
arkadaşım birtane kuman da sigortası koy (w otomat)bunun çıkışını termiyin95 ucuna bağla termiyin 96 ucundan çık stobun girişine bağla stobun çıkışını start ın girişine bağla start ın çıkışını kontak dörün a1 ucuna bağla daha sora abir ucundan kablo ile köprü at köprü ucunu kontak dörün 13 numaralı kontağına bağla daha sora stop uci ile start ucu arasın da ki bağlan tı dan bir kablo ile kontak dörün 14 numaralı ucuna bağla kuman da devren bu şekil de çalışır vaziyete (13 14 ucına köprü atırmamın sebebi mühürlemeyi yapman dır) vede a2 kontak ucunada direk nötür hatını bağla . Güc devreni ise kulanacağın motorun anperine göre (c tipi gecikmeli üç fazlı sigorta kullan) sigortanın çıkışlarını kontak törün 1 3 5 numaralı kontak uçlarına bağla daha sor kontak dörün çıkış ucu olan 2 4 6 uçları olan uçlardan direk termiğin 1 3 5 kontak uclarına giriş uçlarına gir ordan termiğin 2 4 6 numaralı çıkış uçların dan çık motora giden bağlan tı kılemen sine gir orda motor üç gen veya yıl dız bağlan tı ise ona göre bağla(işallah yardım cı olmuşum dur hadi sana kolay gelsin) bu arada sigorta vedekontak termik seçimlerin motorun anperine vede kw ına göre hesaplayarak bul uy gun olan kontak tör sigorta vede termiyi seçerek devreni yap
peki enerji gelip gittiğinde motor stop ettikten sonra kendisi çalışırmı yoksa tekrar startlamak mı lazım

Enerji gittiginde kontrol devresinin de enerjisi kesilecektir,yani kontaktorun bobini enerjilenmeyecegi icin kontaklari bostaki haline donecektir,enerji geldiginde kontrol devresinde start butonunun girisinde bekler,siz starta basmazsaniz calismaz,starta bastiginizzda muhurleme gerceklesir ve stoba basana kadar yada enerji kesilene kadar calismasina devam eder.

enerji kesildiğinde tekrar devreyi çalıştırmak için yeniden start butonuna basmak lazım...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri