1Kw klima kompresörü demeraj akımı düşürmek?

bbmozcan

Üye
öncelikle herkese merhabalar.. akü ve dolasıyla 12dc-220ac invertörden beslenecek olan küçük kapasiteli bir klimam var(monofaze). demeraj akımını düşürmek için neler yapabilirim? araştırma yaptığımda frekans konvertörü ile bu iş çözülecek gibi geliyor. ama ben zaten aküden invertör vasıtasıyla besleme yapacağım için,düşünüyorum ki, acaba invertör devresinde bir oynama yaparak 2-3 kademede frekansı yavaş yavaş artırabilirmiyim? şimdiden herkese teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
öncelikle herkese merhabalar.. akü ve dolasıyla 12dc-220ac invertörden beslenecek olan küçük kapasiteli bir klimam var(monofaze). demeraj akımını düşürmek için neler yapabilirim? araştırma yaptığımda frekans konvertörü ile bu iş çözülecek gibi geliyor. ama ben zaten aküden invertör vasıtasıyla besleme yapacağım için,düşünüyorum ki, acaba invertör devresinde bir oynama yaparak 2-3 kademede frekansı yavaş yavaş artırabilirmiyim? şimdiden herkese teşekkür ederim.

Frekans ayarlamada en ustaca, zor, ama sağlam sistem IGBT lerdir özcan bey. IGBT nin girişine 220 volt DC verip IGBT yi süren bir frekans devresi eklersen sorun çözülür. İnvertörün frekansıyla oynarsan transformatörde ısı oluşur.

yucel bey yorumunuz için teşekkür ederim, igtb nedir nasıl çalışır, birde enerji kaynağı sadece aküden sağlanmaktadır.dolayısıyla bu igtb invertörün 220 volt ac çıkışından sonra kullanılabilirmi?

yucel bey yorumunuz için teşekkür ederim, igtb nedir nasıl çalışır, birde enerji kaynağı sadece aküden sağlanmaktadır.dolayısıyla bu igtb invertörün 220 volt ac çıkışından sonra kullanılabilirmi?

Rica ederim özgür bey.
IGBT Dc voltajla çalışır. Ve frekans kontrolüne oldukça yatkın bir devre elemanıdır. IGBT devreyi tetikleme açısından mosfet gibi güç iletimi açısından bipolar transistör gibi davranır. yüksek gerilim ve akıma dayanıklıdır. Siz 220ac yi köprü diyotla doğrultup bu Oluşan 220vdc yi IGBT ile frekansı ayarlanabilir 220 volt Ac ye çevirebilirsiniz. Zaten sizin invertörün içerisinde de bu malzeme mevcut. Trafonun 12vac girişini IGBT sürer. Sizin uygulamak istediğiniz olayda burada ztn. Bu trafoyu süren malzemenin frekansıyla oynasam sorun çözülür sanırım diyosunuz. Yalnız transformatör ısınır veya yanabilir.

yücel bey emeğinize sağlık.. peki bu tür devreler örneğin elektrik süpürgesindeki devreler ile frekansı dolayısıyla motor devrini ve kalkış akımını düşürdüğümüzde, dimmer devrelerinin mantığıyla mı çalışır(ki bu şekilde çalışırsa klima kompresörünü kaldıramaz diye düşüyorum), yada gerçek frekans konvertörleri gibi mi çalışır?? (dogru olanda bu şekilde çalışması sanırım)

yücel bey emeğinize sağlık.. peki bu tür devreler örneğin elektrik süpürgesindeki devreler ile frekansı dolayısıyla motor devrini ve kalkış akımını düşürdüğümüzde, dimmer devrelerinin mantığıyla mı çalışır(ki bu şekilde çalışırsa klima kompresörünü kaldıramaz diye düşüyorum), yada gerçek frekans konvertörleri gibi mi çalışır?? (dogru olanda bu şekilde çalışması sanırım)

Dimmer devreler voltajı ayarlar ozcan bey. Elektrik süpürgesi sürücü devreside güçlü bir dimmer dir. Yada tasarımına göre küçük bi reosta ile kullanılanları da var. Benım verdiğim bu elektronik devre şemasında motor frekans kontrollü çalışır. Yani gücünden kayıp vermez içiniz rahat olsun. Zaten ac de çalışan motorların rotorları statorda oluşan manyetik alanı takip eder. Frekansın değişmesi manyetik alanının şiddetini değil 360 derece nüve içerisindeki 1 saniyedeki dönüş hızına endikedir.
Teşekkürler kolay gelsin...

çok teşekkür ederim en kısa zamanda deneyeceğim..

İlginç bir konu iyi bir deneyim olacak,bekliyoruz.

Merhaba, benim elimde 650watt, 260V, 2.5A, 15000rpm sabit mıknatıslı bir dc motor var. Bu motorun hız kontrolünü yapabileceğim bir devre ararken bu yazınızı gördüm. Bendeki motoru şemasını verdiğiniz devre ile sürmem mümkün olur mu acaba?

Yukarıdaki şema herhalde 220v luk ekovatı çalıştımak için. Ben 24v luk ekovatı 24v luk araç aküsüyle çalıştırmak istiyorum. Bu devrede ne gibi değişiklik yapmam gerekir. Bu konuda çalışması olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri