16V 1200mA adaptörü 3V düşürme

arkadaşlar ben bu konuyu araştırdım dc motorlarda yüksek amper gerekiyormuş ancak evdeki veya satılan adaptörlerlerle yeterli akım sağlanamıyor bu yüzden yeterli torku alamıyorum cihazın içinde 2 tane 1.2v 600ma pil vardı ancak yük altında bunlar kat kat fazla akım sağlayabiliyormuş ben şimdi bu cihazı pilsiz nasıl çalıştırabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaşlar ben bu konuyu araştırdım dc motorlarda yüksek amper gerekiyormuş ancak evdeki veya satılan adaptörlerlerle yeterli akım sağlanamıyor bu yüzden yeterli torku alamıyorum cihazın içinde 2 tane 1.2v 600ma pil vardı ancak yük altında bunlar kat kat fazla akım sağlayabiliyormuş ben şimdi bu cihazı pilsiz nasıl çalıştırabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba.Şu anda masamın üzerinde duran ATX anahtarlamalı bir güç kaynağı,max.300 watt.'lık (Pc'de kullanılan 24 pinli,psu) bana bakıp duruyor.Şu anda da üzerindeki etiket değerlerine bakıyorum,+3.3 voltta sürekli 9 amper net dc.akım çıkışı (Tam regüleli) var etiketine göre.Sürekli şarjlı pil veya alkalin pil derdi de hiç olmasın,pil masrafı da hiç olmasın ve de ayrıca entegre devrelerle de hiç uğraşmamayım,havya derdi,lehim pastası,lehim kokusu,vb. de hiç olmasın derseniz işte tam size göre ideal bir güç kaynağı.Daha iyisi bence de en basit ve pratik yoldan da yoktur ve en kolay 3 voltu gayet amperli olarak elde etme yollarından biri bu şekilde de kolayca elde edilebilir.Sıfır değil de biraz da psu ucuz olsun diye düşünürseniz eğer,çıkma (2. el) psu'ları bile bilgisayarcılar çok cuzi fiyatlardan size satıyor,bu alternatifi mutlaka da düşünün derim.

Evet,genelleme yapılırsa eğer dc. ile çalışan tüm fırçalı elektrik motorları aşırı yükte (Zorlanma karşısında) normalde çektiklerinin 2-3 katı daha fazla amperi besleme kaynağından da talep eder,pil değil de bu örneğin 16 volt 1200 mA'den 3 volt 1200 mA'e kademe kademe düşürülmüş bir adaptörde bile bunu bulamazsa yeterli olacak sakal kesme gücünü (Torku) hiç üretememiş de olur,yani çalıştırma performansı çok düşer.Ayni durum batarya ile çalışan küçük el matkaplarında (El ile vidalama,delme,vb.) da geçerli.Orijinal ni-cd pili yerine siz 1-2 amper veren sıradan bir adaptörle çalıştırdığınızda ve motor çok da zorlandığında,bu durumda örneğin 3-4 amperi tam olarak da isteceğinden tork çok düşer,vidalama işini hiç yapamazsınız bu durumda,daha çok amper gerektiren adaptörlere de ihtiyacınız olur bu şartlar altında doğal olarak.

Psu'daki 24 pin çıkışından turuncu-siyah kablolar arasından aldığınız kablolar ile bu +3.3 volt,9 amperi max. 300 watt.lık bilgisayar güç kaynağından alıp,tıraş makinesinin adaptör jaklı bu giriş yerinden veya doğrudan makine içinde yer alan pil yuvasından,yani bu 3 voltluk pil bağlantı terminallerinden (2 şekilde de verilebilir seçim yine de sizin) besleme yapılabilir.Psu'yu pc dışında tam çalışır durumda (Harici olarak) tutmak için de yeşil-siyah kabloları tam birleştirilmiş bulundurulacaktır.Motor 2-3 hatta 4 amperi bile zorlanırken yine de çekse,sizin için bir sorun olmaz bu durum.Benim önerebileceğim en basit (Fazla elektronik uğraşa da girmeden yapılan) en kolay çözüm yolu da sadece budur.Kolay gelsin.

oQJn6Q.jpg

Power supply unit (computer) - Wikipedia, the free encyclopedia

Haziri var diye diye memleket teknoloji fakiri kaldi....

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri