16F877A ile röle çektiremiyorum. Sebebi nedir acaba?

Lucky_Luke

Üye
16F877A ile basit bir buton ve röle programı yaptım. A portu digital giriş ayarladım ve bir buton bağladım.C Portu çıkış ayarlayıp 1K dirençle NPN transistörün beyzine bağladım.Emiteri -toprağa bağlayıp ,rölenin bobin uçlarından birini +12Volta diğer ucunu kollektöre bağladım.Program çalışıyor, butona basınca ilgili çıkıştan yaklaşık 2Volt çıkış alıyorum.Ancak transistör iletime geçip röleyi çektirmiyor. Ne yaptıysam başaramadım. Acaba neden pic çıkışı 5 volt çıkmıyorda 2 volt çıkıyor.
Yardımcı olabilirmisiniz.

Boştayken 2V civarı.Transistör varken 1volt. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Boştayken 5 volt olması gerekmiyormu? Ayrıca devre ve program isiste çalışıyor...

Sn.Lucky_Luke bunun asıl sebebi donanımdan ziyade yazılım gibi görünüyor.

Yazılımınız çıkışı sürekli 0-1 yapıyor olabilir. Bu sebebten çıkışta sabit bir 5v göremiyor olabilirsiniz.
Çünki pic çıkışları sorc 20ma, sink 25ma verebilirler. (bir çok seride bu şekildedir) yani 1k direnç üzerinden transistörü sürememesi donanımsal değildir.

Saygılar

Yazılımın ilgili yeri:
basla:
if porta.0=1 and porta.1=0 then
portc.0=1
else
portc.0=0
endif
.....
.....
.....
.....
goto basla
end
söyledikleriniz mantıklı ama bu kodda nerede hata yaptım acaba?
Çok teşekkürler....

yazılımın çok kısa bölümünü vermişsiniz trisleri ayaladınızmı anolog portu ayarladınızmı reset bölümlerini ayarladınızmı int. kapattınızmı çıkış portu C yazmışsınız bu c hangi c PWM çıkışı olabilir onu kapattınızmı bunları bir inceleyin

Merhaba arkadaşım bu tür problemlerde pic programına pic basic kodu ile yazarsak pic16f877 için başlangıçlarda basla: etiketinden önce ADCON1=7 yazarak picin analog uçlarını dijital yaparız ben programda bulamadım hatırlatma amaçlı yazdım belki de yazmışsınızdır.
Bunun yanında arkadaşım pic ile röle yi transistör üzerinden sürerken en çok rastladığım problemlerden bir tanesi de transistörün yanması yani kısadevre olmasıdır sebebine gelince röle çektiği anda bobinlerin uçlarında ters yönde bir miktar besleme geriliminin baya bi üstünde gerilim oluşturur bu da transistörün başını yer :D çözümüne gelince de röle bobin uçlarına bir adet diyot koyman yeterli diyotu 1n4007 koyarsan faydasını görürsün bağlantısına gelince diyotun katot yani çizgi olan uçunu röleye +12V giren ucuna diğer ucunu da transistörün kollektör ucuna bağlaman yeterli burada kullandığın herhangi bir npn tipi transistör olabilir ama ben en çok bc237,bd136,bc517 gibi transistörler kullanıyorum ama bc517 olanı en güzel olanı bence çünkü bildiğim kadarı ile içinden darlington bağlı bacak yapısı hatırladığım kadarı ile bc237den farklı
Bu arada pic ile kontrol edeceğin rölenin kontak uçlarına motor vs bağlayacaksan kontaktör süreceksen motor için falan mutlaka pic i başka bir besleme kaynağı kullanarak ve opto kuplor kullanarak röleden yalıtımını yapmanı öneririm
İnşallah işine yarar bişey söylemişimdir ....

Sn.Lucky_Luke arkadaşların da söylediği gibi kod yeterli değil sonradan portc ye yapılan bir yazma işlei bu soruna neden oluyor olabilir. Programın devamını gözden geçirmenizde fayda var.

Ayrıca
has_artvin_li ' Alıntı:
sebebine gelince röle çektiği anda bobinlerin uçlarında ters yönde bir miktar besleme geriliminin baya bi üstünde gerilim oluşturur bu da transistörün başını yer

Sn.has_artvin_li söylediğiniz sonuç olarak doğrudur katılıyorum. fakat izninizle küçük bir düzeltme gereği duydum alıntıda koyu yazının yerine "röle bıraktığı anda" ifadesi gelmesi gerekir. Çünki doğrusu budur. Sanırım dalgınlığınıza geldi.

Bir diğer alternatifte Transistörün kollektör emiter arasına ters diyot (polerite yönüne göre) atmaktır.

Saygılar

Hocam düzelttiğiniz için çok teşekkür ederim öyle bir durumun olduğunu biliyorum ama hatalı yazmış olduğum için de özür dilerim sadece bildiğim kadarını yazmak istemiştim eksik yazmışım :D

abuzettin20 ' Alıntı:
Sn.Lucky_Luke bunun asıl sebebi donanımdan ziyade yazılım gibi görünüyor.

Yazılımınız çıkışı sürekli 0-1 yapıyor olabilir. Bu sebebten çıkışta sabit bir 5v göremiyor olabilirsiniz.
Çünki pic çıkışları sorc 20ma, sink 25ma verebilirler. (bir çok seride bu şekildedir) yani 1k direnç üzerinden transistörü sürememesi donanımsal değildir.

Saygılar

Söylediğiniz gibi döngü içersinde bir başka satırda çıkışı 0 yaptığımdan , yani çıkış döngü içersinde sürekli 1,0 olduğundan sorun oluyormuş. İlgili satırları yeniden yazdım sorun çözüldü.
Yardımınız için çok teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri