16f84a Dc motor yardımı

darkness16

Üye
Arkadaşlar merhaba ,

16F84A ya dc motor bağlamak istiyorum ama internette net olarak bi devre yada çözüm bulamadım . Sadece calısması için rb0 bacagına 1 verdım sürekli onu bc237 ye baglagım E bacagına B yi - ye C ye motoru seri baglayıp diğer ucu artıya bagladım bu arada araya pic ve transistör arasına 330 ohm direnç koydum motoru elle döndürmereye başlayınca gerisi geliyor ama istikrarsız kendini tetikleme yok . Bu sorunu nasıl bi kod ve nasıl malzemelerle çözücem yardım ederseniz sevinirim.

İyi calısmalar kolay gelsin..

Bc237 NPN dır picin çıkışını beyze vereceksin ,emitorü gnd ye , collectoru ise motora vereceksin. Transistor ile Piç arası ise 4k7 gibi bir direnç at daha sağlıklı olur.

piyasada ucuz L293 motor sürücü entegresi mevcut... sağa sola döndürme fren ve boşta çalışma şartları pdfinde mevcut...

Hocam peki pic ile bc237 nin arasına nasıl bi direnç takmam gerek ?

Söylediğim gibi 4.7 k ohm luk direnç idealdir.

hocam dediğiniz gibide calısmadı c cıkısına hiç voltaj gelmiyor pic cıkısına dc motor baglamanın baska bi yolu varmı ?

Picin beslemesinde eksik yok di mi. Kristali vs bagli. 4 numarayida direk 5 volta ver. Direnci 1k yap.

Bunlari yazarken kodu dogru yazdigini varsayiyorum. rb0 dan direncle cikip transistorun beyzine.
Emiter gnd.
Collector +

bağlantını şekildeki gibi yap, kesinlikle çalışması lazım çalışmazsa yazılımında sıkıntı var demektir.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    20.9 KB · Görüntüleme: 16
  • bc237.jpg
    bc237.jpg
    6.3 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461