15 voltu 24 volta yükseltmek

zbyrblc

Usta Üye
Selam arkadaşlar.

elimde bir adet mikroskop cihazı var ve bu mikroskopun
aydınlatması gereken mercek altı lamba tipi 15 volt 150 watt lık bir çanak ampül.
bu mikroskopu amacı dışında kullanan bir doktor ışığın yetersiz olduğunu ve yükseltilmesi
gerektiğini bildirmiş.benim bu ışığı bir şekilde daha parlak
hale getirmem gerekiyor fakat ampüle gelen voltaj direkt karttan geliyor ve 15 volt 150 watt a göre
dizayn edilmiş bir kart.Ben bu kartı değiştiremeyeceğime göre bir şekilde gelen bu 15 voltu,
24 volta yükseltip 24 volt 250 watt çanak bağlayarak istenilen parlaklığı elde edebilirim diye düşünüyorum.
Bunu ,cihazın ana kartına zarar vermeden en ucuz yollu nasıl yapabilirim.?yapabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim cevap veren arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum..

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selam arkadaşlar.

elimde bir adet mikroskop cihazı var ve bu mikroskopun
aydınlatması gereken mercek altı lamba tipi 15 volt 150 watt lık bir çanak ampül.
bu mikroskopu amacı dışında kullanan bir doktor ışığın yetersiz olduğunu ve yükseltilmesi
gerektiğini bildirmiş.benim bu ışığı bir şekilde daha parlak
hale getirmem gerekiyor fakat ampüle gelen voltaj direkt karttan geliyor ve 15 volt 150 watt a göre
dizayn edilmiş bir kart.Ben bu kartı değiştiremeyeceğime göre bir şekilde gelen bu 15 voltu,
24 volta yükseltip 24 volt 250 watt çanak bağlayarak istenilen parlaklığı elde edebilirim diye düşünüyorum.
Bunu ,cihazın ana kartına zarar vermeden en ucuz yollu nasıl yapabilirim.?yapabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim cevap veren arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum..
harici 24 volt güç kaynagı alın ve bahsettiğiniz lambayı alın. suan anakarttan ampulu yakan cıkısı bir tane röleye baglayın. o role ilede 24 volt ampulunuzu yaktırın.
15 volt 10 amperlik kısmı 24 volt 10 amperlik yapmak büyük ihtimal mümkün olmayacaktır. 10 amperlik 15 volt kaynak 10 amperden fazla akım veremeyecektir. o yuzden harici bir güç kaynagı ile ampulu istediğiniz ampulu yaktırmak , anakarttaki besleme ilede roleyi sürmek uygun olacaktır.

aynayı diğer optikleri temizle veya pwr led tak, 60 w daha üstüne bile çıplak gözle bakılmaz geçci körlük yapar bu nasıl yetersiz diyor, güneş gözlüğüyle mi bakıyor ... :)
sorun başka, led olursa o volt ampere veya üstüne ihtiyacın olmaz.

aynayı diğer optikleri temizle veya pwr led tak, 60 w daha üstüne bile çıplak gözle bakılmaz geçci körlük yapar bu nasıl yetersiz diyor, güneş gözlüğüyle mi bakıyor ... :)
sorun başka, led olursa o volt ampere veya üstüne ihtiyacın olmaz.
10 yildir yeterliydi simdi yetersiz oldu by lent ustam:)..dedigin gibi gunes gozluguyle bakiyor olabilir gayet de iyi aydinlatiyor ama bazen bazi seyleri sorgulama sansimiz olmuyor maalesef..amaci disinda kullanilinca boyle oluyor iste.yapcak bise yok..220/24 trafo alip canaklari karttan ayirip bagimsiz dimmer anahtarla kontrol ederek yapmayi dusunuyorum.150 watta dusuk diyorlar,250 watti gozlerine sokayimda akli basina gelsin napim))

Ampul eski ise ışık akısı düşmüş olabilir yeni ampul ile deneyin isterseniz. Bunu da söylerseniz psikolojik etkileride etkisiz hale getirmiş olursunuz.:)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri