12voltu 48volta çevirme

slm arkadaşlar

12v 60 amperi 48volta çevirebilecek devre şeması gerekmektedir.Yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

Step up converter = boost converter olarak ara..

kazımugur bey yardımlarından dolayı teşekkür ederim kapsamlı devre aramaktayım.

bu konuda internette cok fazla devre bulabilirsin. çekeceğin akıma göre kullanacagın boost up dc dc converter tipini seçip herhangi birini uygulayabilirsin. flyback-push pull .....gibi. sg3526, uc3842 ....gibi entegreler kullanabilirsin.

Son düzenleme:
12 volt 60 amperi 48 volta çevirecek devre şeması isteği eksik bilgi içeriyor. Anladığım 12 volt 60 Ah akünüz var bunu 48 volta yükseltmek istiyorsunuz. Amacınızı öğrenebilirsek daha sağlıklı öneriler çıkar. Burda dc - ac olması ve talep gücü belirtilmemiş. Elektrikli bisikletinizi tek akü ile çalıştırmak istediğinizi düşünüyorum. Amacınız bu ise çok avantaj sağlayağınızı düşünmeyin. Aküye para vermeyecekseniz olabilir ama devresi pahalıya mal olacaktır.

arkadaşlar bu konu ile bende ilgileniyorum.12 v 60 amper aküyü devre ile 48v 20ampere dönüştürebilirmiyiz.[malumunuz şarzlı bisiklet aküleri baya pahalı] bu devre ekonomik olurmu. konunun uzmanı arkadaşlardan yardım bekliyorum.teşekürler.

12 volt * 60 amper = 720 vat olur. 48 volt 20 amper = 960 vat olur. % 33 daha düşük güç alırsınız birde çevirici devrede kayıplarınız olacak böylece yarı kapasiteyi kaybetmiş olacaksınız. Akünüzde yeni olmadığından iyice kayıplar artacak mantıklı görünmüyor. Atılacak taş ürkütülecek kurbağaya değmeyecek. Birde devresine harcayacaklarınızı düşünürseniz başka alternatifler arardınız.

4 adet aküyü seri bağlayarak elde edilen güç ile ağırlıktan dolayı oluşacak verim kaybı = stepup konvertor ile çevirilen enerjide oluşacak verim kaybı.

Eşeğe semeri ağır gelmez .

zahmet edip cevap yazan arkadaşlara teşekür ediyorum.bilgi amaçlı soracağım. 12v 80 amper yeni akü düşünürsek 960 vatt ediyor güç olarak tamam. ama dönüştürücüdeki verim kaybımız ne olur.cevaplarsanız menmun olurum.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri