12v Röle Bağlantısı İçin Destek

Slm kendi aracımda denedim tavan ve okuma lambalarım orjinal 10w yani led taktığında bu değere yakın direnç de eklemelisin değeri 2ohm paralel. Aynı mantıkta sistemde far arızası belirten araçların farına led konulunca paralel direnç bağlanma şartı. Bu değerde direnç bulmak zor ise bir ampulu de kullanabilirsin ışık vermeyecek şekilde ve ısıyı atabilecek şekilde yerleştirmek şartıyla. Alternatif röle kullanımında süre sonunda kontaklar direnci devreye almasıyla sızıntı hemen kesilir ;). Kolay gelsin.
Teşekkürler çok zahmet oldu size. 2 ohm değeri kesin midir? Elimde en düşük 180 ohm var paralel bağlayıp deniycem bakalım. Röle için tavsiyenizi anlamadım.

Yanlız bu terslikte bi iş var bence aracta sürekli - eksi vardır + değil hatta akünün artı ucu şaseyede bağlıdır ve kontak kapalıyken araç sadece artıyı keser araçlara bağlanacak ekstra lamba dır anfidir bu gibi şeylere çoğunlukla artı voltaj çekilir eksi ise şaseden alınır buna dikkat edin bence olası bi yangın veya kısa devre yaptıra bilirsiniz kolay gelsin

VSP250s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bu durumu çok araştırdım iç aydınlatmada böyleymiş birkaç elektrikçi usta ile görüştüm telefonda. Dışarılarda dediğiniz gibi + tetik ama bunlarda - tetik. Multimetreyle ölçüm yaptım kapılar açık kapalı kilitli her zaman + var. Şase ile bağlayınca 12v değeri hep veriyor. Ama - eksi ile kapanıp açılyor ışıklar.

Elinde 10w oto lambası yok mu... deneme yapacaksın sonra sabitlersin, röle aldığın için söyledim ihtiyaç yok yani.

Bu durumu çok araştırdım iç aydınlatmada böyleymiş birkaç elektrikçi usta ile görüştüm telefonda. Dışarılarda dediğiniz gibi + tetik ama bunlarda - tetik. Multimetreyle ölçüm yaptım kapılar açık kapalı kilitli her zaman + var. Şase ile bağlayınca 12v değeri hep veriyor. Ama - eksi ile kapanıp açılyor ışıklar.

Araçların tavan lambası eksi (-) tetikle çalışır. Hatta aracınıza alarm bağlarsanız oda (-) tetik ile çalışmaktadır.
Buda kapıdaki anahtarlıma devresini sökerseniz direkt şaseye bağlı olduğunu görürüz

Sent from my iPhone using KontrolKalemi Forumu mobile app

Araçların tavan lambası eksi (-) tetikle çalışır. Hatta aracınıza alarm bağlarsanız oda (-) tetik ile çalışmaktadır.
Buda kapıdaki anahtarlıma devresini sökerseniz direkt şaseye bağlı olduğunu görürüz

Sent from my iPhone using KontrolKalemi Forumu mobile app
Aynen bu konu kesin test ettim her ihtimalde + var. Çoğu kişi şaşırıyor duyunca :)

Elinde 10w oto lambası yok mu... deneme yapacaksın sonra sabitlersin, röle aldığın için söyledim ihtiyaç yok yani.
Hocam aynen dediginiz gibi bir dipsiz ampul ile paralel bagladim sorun cozuldu. Ancak bu dipsiz cok isik veriyor ve isinma yapiyor diye bunun yerine direnc daha uygun olacak sanirim. 180 ohm direnc denedim olmadi direnc yandi.

Direnc uclarini hangi yonde baglamam lazim paralel de tam olarak bilemedim. Bir de 2 ohm dan eminmiyiz? 180ohm yaninca (uclari ters baglamis da olabilirim) gozumu korkuttu yanma, fazla veya az gelme durumu olur mu? Yani bunun hesabini nasil yaptiniz.

Tekrar cok tesekkurler.

Arkadaş sen yenisin galiba, ölçü aleti kullanmasını bilirsen elinin altında da varsa, ampul de var daha neyin kanıtını hesabını istiyorsun!

(Nokta atışı çözüm veriyorum hala emin misin soruluyor ... bununla 2 etti!)

Son düzenleme:
Arkadaş sen yenisin galiba, ölçü aleti kullanmasını bilirsen elinin altında da varsa, ampul de var daha neyin kanıtını hesabını istiyorsun!

(Nokta atışı çözüm veriyorum hala emin misin soruluyor ... bununla 2 etti!)
Öncelikle saygılı olun yaşınızı şahsınızı tanımıyorum, ünlemli (!) konuşmayın!

Konuyu açtığımdan beri bilmediğimi, tecrübeli olmadığımı belirterek sorularımı sordum. Siz de bana çok yardımcı oldunuz. Tekrar tekrar teşekkür ettim üslupta bir kusur etmedim asla etmem. Size bey diye hitap ettim!

Kanıt falan da istemedim, aksine "bilmediğimden" başıma gelenleri burada yaptığım hatalı bağlantıyı da paylaştım ki durumumu anlayasınız diye. Hesap istemedim; nasıl hesaplandigini ogrenmek istedim.

Bu sizin alınganlığınız ya da iletişim sorununuz. Çok destek verdiniz şu son mesaj yakışmadı keşke hiç yardım görmeseydim sizinle de muhatap olmasaydım.

Öncelikle saygılı olun yaşınızı şahsınızı tanımıyorum, ünlemli (!) konuşmayın!

Konuyu açtığımdan beri bilmediğimi, tecrübeli olmadığımı belirterek sorularımı sordum. Siz de bana çok yardımcı oldunuz. Tekrar tekrar teşekkür ettim üslupta bir kusur etmedim asla etmem. Size bey diye hitap ettim!

Kanıt falan da istemedim, aksine "bilmediğimden" başıma gelenleri burada yaptığım hatalı bağlantıyı da paylaştım ki durumumu anlayasınız diye. Hesap istemedim; nasıl hesaplandigini ogrenmek istedim.

Bu sizin alınganlığınız ya da iletişim sorununuz. Çok destek verdiniz şu son mesaj yakışmadı keşke hiç yardım görmeseydim sizinle de muhatap olmasaydım.
Aynen hiç yakışmadı bu kadar mesaj bu kadar destek ... 2 kişi de böyle çıksın ne fark eder! İletişimim sorunlu olduğu ortaya çıkıyor! Her cevap yazmamdan önce 1. mesajdan itibaren okuyup veya sorunun çözülünceye kadar aklımı sorununa takmam her kelimeni hatırlamam şarttı di mi?

Ben de desteğimi kestim sorunun olsa da görmeyeceğim yaşım senden/sizden büyük!

Son düzenleme:
Arkadas haksizliga gelemiyorum, tekrar okudum yazdiklarimi yanlis bir sey mi soyledim adam bize yardim etti dedim. Su kadar empati bile
Aynen hiç yakışmadı bu kadar mesaj bu kadar destek ... 2 kişi de böyle çıksın ne fark eder! İletişimim sorunlu olduğu ortaya çıkıyor! Her cevap yazmamdan önce 1. mesajdan itibaren okuyup veya sorunun çözülünceye kadar aklımı sorununa takmam her kelimeni hatırlamam şarttı di mi?

Ben de desteğimi kestim sorunun olsa da görmeyeceğim yaşım senden/sizden büyük!
Halaa beni yanlis anlamaya calisiyorsunuz. 4-5 mesaj sonra yazmazdiniz olur biter sikilmis olabilirsiniz mecbur da degilsiniz bana vakit ayirmaya. Verdiginiz destegin de farkindayim bunun degerine gore yaziyorum bana bir harf ogretene minnettarim.

Laflarimi carpitmasaniz yeter herkesin ne yazdigi kayitli bu konuda benim hatam varsa uyeligimi iptal etsinler. Tekrar bastan sona okudum acaba ayip mi ettik adama yardim ediyor bize dedim yok arkadas benim yanlisim yok.

Kusura bakmayin ben haksizliga gelemiyorum.

Ben değindiğim hoşuma gitmeyen kısımları belirttim, tekrar okuduysan görmen gerek, juri-hakem sen ben değil diğer okuyuculardır! Hatasız olduğunu düşünebilirsin, başkasının düşüncesine saygı duyuyorsan başkalarına okut, düşüncesini al. Orda soru vardı yanıtsız bırakmayı seçtin.

KArakterli biri olabilirsin bu benim karaktersz olduğum anlamına mı gelir, benim de karakterim var ;)! Ünlem işaretinin anlamına bak belki dikkatini bu yönde çekmek ileride yazacakların için uygun olur.
Forumdan gitmeye gerek yok haşa kulluk hiç yok, söyle ben yönetimden mesajlarımın silinmesini rica ederim!

İstersen siz, sayın gibi terimleri ekleyip mesajımı düzenleyeyim ...

İşlem tamamlandı.

Tavsiye edilen 2 ohm ile çok yüksek bir watt'a (72w) ihtiyaç olacağı için, sızıntı akımı kesecek ohm değeri ve çalışırken (12v gelirken.) uygun watt değeri belirlendi.

Direnç watt değeri önem kazandı. Direnç ohm'u düştükçe yükselen akım ve ısınan direnç için optimum değerleri bulmaya çalıştım.

150 ohm 2 watt lık bir direnç kullandım, aşırı ısınma durumu da ortadan kalktı. Tahminen 1 watt da yeterli olurdu ancak tolerans payını da düşünürek işi garantiye almış olduk.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri