12v ile kaynak makinası nasıl çalıştırabiliriz?

neden kaynak makinasını çalıştırmak istiyorsunuz ki...doğrudan akü grubu ile kaynak yapsanız olmuyor mu? bana göre taha tasarruflu olur kaynak makinası üzerinde harcanacak enerji boşa gitmemiş olur...
garip olan hiçkimsenin böyle bir öneri yapmamış olması acaba benim bilmediğim bir sakıncamı var...
kolay gelsin...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ben böyle bir uygulama hiç yapmadım ama sizin dediğiniz anlık olarak 480 akım verebilir eğer bu doğru ise arkadaşın işide uzun sürmeyecek ise jeneratör ile uğraşıcana akü kullanılmasının pratik ve başarılı olacağını düşünüyorum:confused:

Kesinlikle çok tehlikeli.Akülerin patlayıcı gazlar çıkarması nedeniyle böyle bir uygulama sözkonusu olamaz.

neden kaynak makinasını çalıştırmak istiyorsunuz ki...doğrudan akü grubu ile kaynak yapsanız olmuyor mu? bana göre taha tasarruflu olur kaynak makinası üzerinde harcanacak enerji boşa gitmemiş olur...
garip olan hiçkimsenin böyle bir öneri yapmamış olması acaba benim bilmediğim bir sakıncamı var...
kolay gelsin...

Evet tehlikeli olması nedeniyle böyle bir uygulama yapılmıyor.Gerekçesini önceki mesajımda belirttim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bence sen jenaratör kullan daha iyi bence hem akülerle pek iyi verim alacağını sanmıyorum

en basit yönte şu araba çakmaklığından takılarak kullanılan 220 v cıkıs veren invertörler mevcut bi bak arastr uygun A cıkıs lı vars bence olur..

bir gemide deniz suyu devresi borda çıkışına yakın bir yerden dikişinden kaçırmaya başlamıştı. deniz suyunu kapadığımızda jeneratörler hemen hararet yapıyordu. son çare olarak gemiyi kararttık 2 adet 200 A lik aküyü seri bağlayıp 2.5 luk elektrotla dikişin üzerinden kaynak yaptık. oldukça da iyi oldu. jeneratörleri çalıştırıp yola devam ettik.

kaynak makınasını akülerle calıstırmak degıl de ,direk akülerle kaynak yapsan daha ıyı olur gıbı gelıyor bana

şimdi anlamadığım kaynak yapmak için gerekli olan akım çok yüksek ve akülerden zehirli gaz çıktığı kesin siz zaten inverter kaynak makinasını çalıştırmak isteyince zaten aynı akım hatta daha fazlası çekilecek ve aynı gaz çıkacak neden doğrudan kaynak yapmak tehlikeli onu anlamadım...zaten kaynak yapacağınız yer ile aranızda mutlaka mesafe olacak aküden de yapsanız akü ile kaynak makinası çalıştırsanız aynı mesafede olacaksınız...
tabi 20 tane aküyü seri bağlayıp o şekilde kaynak makinası çalıştıracaksanız o başka...
kolay gelsin.

bu aküyle kaynak yapma işi nasıl oluyor yapan arakdaşlar bir açıklarsa çok iyi olacak aküyü direk kısa devre ederekmi kaynak yapıyorlar, akünün patlama ihtimali v.s yokmu ?

muhtemelen kullanılan kablolar belli bir direnç göstereceğinden akım sınırlaması yapacaktır. bu sayede de akünün patlama riski azalacaktır diye düşünüyorum. birde elektrodlarda normalden biraz ince olursa (ki kaynak kalitesi bozulurmu bilemem ama) daha az akım geçecektir.

muhtemelen kullanılan kablolar belli bir direnç göstereceğinden akım sınırlaması yapacaktır. bu sayede de akünün patlama riski azalacaktır diye düşünüyorum. birde elektrodlarda normalden biraz ince olursa (ki kaynak kalitesi bozulurmu bilemem ama) daha az akım geçecektir.

Hocam aküden çıkan gazların patlama ihtimali var bu yüzden aküden yüksek akım alınmasının tehlikeli olacağı düşüncesindeyim.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri