12v ile kaynak makinası nasıl çalıştırabiliriz?

Aykduran

Üye
220v-160amper (max) kaynak makinasını 12v veya 24v akü ile nasıl çalıştırabilirim.çalıştırmak için kaç amperlik akü kullanmam gerekiyor?bu aküleri nasıl şarj edebilirim?(elektrik olmayan biryerde kaynak makinasını çalıştırmak için)

yardımlarınızı bekliyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
aküdeki elektriği kaynak makinasının giriş gerilimine ac olarak çıkarmalısınız. Bunu bir inverter ya da ups ile yapabilirsiniz. akü ile, kaynak makinasını hemen hemen aynı gerilimde kabul edersek, 160 Ah lik, 12 voltluk bir akü, 1 saat civarında kaynak yapmanızı sağlar.

Bu makina yaklaşık 5,5kW ve anlık olarak yaklaşık 32A çeker. Bu değer 24V da 294A e tekabül eder. 24V akü anlık olarak 293A verebilir mi?

Bu makina yaklaşık 5,5kW ve anlık olarak yaklaşık 32A çeker. Bu değer 24V da 294A e tekabül eder. 24V akü anlık olarak 293A verebilir mi?

Akünün kapasitesine bağlı hocam.Eğer dikkat ettiyseniz akülerin üzerinde EN değeri yazar bu maksimum akım verme kapasitesidir.Örneğin 12 Volt 60Ah lik bir sulu akü anlık olarak 480A akım verebilir.

makinanın gücü 5-7 kw civarında tahminen, bu gücü besleyecek akü değilde akülerinizin olması gerekir kaynak makinesi gibi çok akım çeken bir makine aküleri kısa sürede tamamen boşaltacaktır.Bence Sn. i.tandoğan belirtiği gibi jeneratör daha mantıklı olacaktır.

kaynak makinasını kullanacağımız yer uzak olduğu için jeneratörü götürüp getirmek sorun olacak.kullanacağımız kaynak makinası invertör kaynak makinasıdır.devamlı olarak 160 amperde kaynak yapmayacağız.makinanın max. akımı 160a dir.

Akünün kapasitesine bağlı hocam.Eğer dikkat ettiyseniz akülerin üzerinde EN değeri yazar bu maksimum akım verme kapasitesidir.Örneğin 12 Volt 60Ah lik bir sulu akü anlık olarak 480A akım verebilir.

ben böyle bir uygulama hiç yapmadım ama sizin dediğiniz anlık olarak 480 akım verebilir eğer bu doğru ise arkadaşın işide uzun sürmeyecek ise jeneratör ile uğraşıcana akü kullanılmasının pratik ve başarılı olacağını düşünüyorum:confused:

Merhabalar Akü ile ne kadar süre kaynak yapabileceksiniz ki.Arkadaşımızın dediği gibi aküler diye bahsetmeniz gerekecek.Bence Aküleri ulaştırmaya çalışacağınıza jeneratörü kaynak yapacağınız yere nakil etmeniz daha kolay olur.Ayrıca akü kullanarak kaynak makinasını çalıştırmak hiç aklıma gelmemişti.Böyle ilginç bir konuya değindiğiniz için teşekkürler diğer usta arkadaşlarında daha değişik önerileri varsa yazsın lütfen...:)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri