12V 700w elektrik sayacını ne kadar döndürür ?

Merhabalar;

Şimdi gidip elektrikçiye bunu sorsam nereden çıktı bu şimdi der :D

Bende mesela 700W lık bilgisayar power var.

örneğin normal kullanımı bilgisayarın 300w olduğunu sayarsak. Bu 220 V taki gibi 300W mıdır ?

araştırdım bu şekilde acayip cevaplar var.:mad:

kafadan birisi 12 V diğeri 220 V elektrik sayacını çevirmede fark etmesi gerekiyor.

bazıları kasa 60w çekerse 60w lık bir ampul yanarmış gibi güç harcar yazmış.

bu nekadar doğrudur ?:confused:

formulü varmıdır ?:confused:

iyi çalışmalar cümleten...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Güç elektrik veya elektronikte Watt olarak ifade edilir.Doğru gerilimde basit olarak akımXvolt,gücü verir.Alternatif gerilimde ayni formülle randıman veya cosinüs Fi adı verilen bir değerle çarpılır.Harcanan güç 12 volt veya 220 volt olsun değişmez.Örnek olarak 12 volt 50 Watt bir ampul,220 volt 50 Watt bir ampulle eşit enerji tüketir.Kolay gelsin.

12 voltu üretebilmen için bir trafoya ihtiyacın var 220/12 bilgisayarda bunu yapan power. senin powerın 700 watlıksa tam kapasiteyle bol aksiyonlu bir oyun oynayıp seside yüksek açarsan ki bilgisayardaki güç tüketimi en fazla olan parça ekran kartıdır yani kısacası 700 watın hepsini kullanırsan 12 v olsun 220 v olsun senin harcadığın elektrik hemen hemen aynıdır bunu anlamanın yolu pens ampermetreyle giriş akımını ölçmen ve buradan güç=akım x gerilim formülüyle gücü bulup tedaş tarifesiyle çarpman örneğin gücün 500w olsun ve kilowattsaati ise 0,250tl diyelim eğer sen 1 saat bilgisayarını çalıştırısan 500w=0,5kw yapar 0,5x0,250=0,125tl para ödersiniz bilmiyorum faydası olurmu anlamadığın yer olursa sorabilirsin

ben oyun oynamıyorum ama ağır programlar kullanıyorum ( Sqlserver, Photoshop , Vusual studio gibi)

Sanırım 10-15 tl artacak elektrik faturası :) ( günde 1.5 kw - 2 kw harcayacak gibi görünüyor)

Allah'tan akşam evde 3-4 saat anca kullanıyorum bilgisayarı.

çorbadatuz ve Mokoki verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Allah Razı Olsun.

Sağlıklı ve Hayırlı bir Ömür geçirmeniz dileği ile...

power supply daki yazan watt degerlerine cok guvenme markaya gore degismektedir ,yan sanayi AKASA power supply 550w yerine 450w cooler master fazlasiyla karsilayabilmektedir net sonucu bu uzden %100 net sonuc cikmayabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri