12V 16A şerit led için flip flop Yardım

monst3r16

Üye
bu tarz bir devre yapmak istiyorum . 20 mt 3 çipli şerit ledim mevcut elimde . ayarlı (yanıp sönme hızı ayarı ) flaşör yapmak istiyorum hepsi bir bütün olarak yansın bir bütün olarak sönsün . bu tarz devresi olan varmı acaba yada yardım edebilecek ..

teşekkür ederim

Basit bir devre..

Lamba için tek lambada kullanabilirsiniz. Çift lamba ilede efekli kullanabilirsiniz. Size kalmış. Kolay gelsin.

NE-555-FIGURE26A.gif

Bu daha basit. 12 volt ampul yerine uygun role taktığınızda istediğiniz gücü anahtarlayabilirsiniz.

fren-lamba-devresi-flip-flop.jpg

alttaki devre tanıdık geldi bir kopyasını aldım 2n3055 yerine tip3055 de olur sanırım yer açısından kılıf farkı.

http://tinyurl.com/ya4sxsqn

Rx, Px ve Cx değerleri ile oynayarak
istediğiniz hız aralığını ayarlarsınız.
Mosfet IRF3205 olabilir. Ancak sürücü
ne kullanırsanız, mutlaka iyi bir soğutucuya
bağlamanız gerekecektir.
12V altında kullanmak mosfetin daha fazla
ısınmasına sebep olur.

2n 3055 devreyi yaptım 12v led bağladım gayet güzel çalıştı fakat 12v halojen ampul bağladım 15waat araçlardaki ampülden 555 entegre bozuldu

Ya kisa devre yada entegreye ters voltaj verilmis olabilir. Yoksa entegre neden yansin

Transistör negatif sinyalle çalışıyor ters akım mı girdi acaba halojen ampul başlayınca niye entegre bozulsun.
Ya 2n3055 önüne ikinci bir transistör koyup çıkışı güçlendirecez yada enteğrenin 3nolu ayağına diyot koyup tekrar deniyecez.

Çözümlemesi olan yardım

Cozumleme icin uyguladiginiz sema ve devreyi gormemiz lazim

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri