12000 btu aşırı sıcakta soğutmuyo

mbilgin55

Üye
öğle sıcakları bastırınca soğutmuyo iç üniteden ölçüm yaptım sabah saat 10 civarında 12 derece soğutuyo sanki dış ünitenin fanı yavaş dönüyo gibi geldi bazan ilk çalıştırmada dikkat ettim komprösör devreye girmesine rağmen dış ünite fanı fanı devreye girmiyo bazen giriyo neden öğle sıcağında komprösör istop ediyo saygılar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Cihazın gaz basıncını ve o saatte dış ünitenin klemens noktasından kompresöre gelen voltajı okuyabilirmisiniz?

Sorun cihazın bulunduğu ortamdan olabilir dış ünite rahat hava alan bir noktadamı... dış ünite fanı kapasitörü arızalı olabilir kalkış yapamıyor düşük devirde dönüyor olabilir.. Voltaj düşüyor kompresör termiği açıyor olabilir..

Serkan beyin dediklerine katiliyorum ve dis unite serpantin kirli ola bilir.En onde gelen dis unite fan kondensatoru deyer kaybetmis

Cihazın gaz basıncını ve o saatte dış ünitenin klemens noktasından kompresöre gelen voltajı okuyabilirmisiniz?

Sorun cihazın bulunduğu ortamdan olabilir dış ünite rahat hava alan bir noktadamı... dış ünite fanı kapasitörü arızalı olabilir kalkış yapamıyor düşük devirde dönüyor olabilir.. Voltaj düşüyor kompresör termiği açıyor olabilir..

Fan devreye girmeyince Isı tahliye edilemiyor kompresör aşırı ısınıyor termik açıyor. fan kondansatörü yenileyiniz.

Değerli bilgiler ve paylaşımlar için teşekkürler..allah sizi yormasın ve tırnağınıza taş değmesin saygıdeğer usta ve abilerim....

serkan bey gaz basıncı 5,5 bar, dış ünitenin fan capasitörünü ölçtüm değer göstermedi, üzerindeki 2mf ve 4 ucluydu ben 2,5mf ve iki uclu bulabildim birtanesini köprü yaptım diğeri zaten tek kabloluydu fan düzgün çalışmaya başladı güzel soğuttu iç ünite serpantinine kılıma temizleme sıvısıyla Bakım yaptım duruladım kılıma hic soğutmadı iç ünite ve dış ünite fanı devreye giriyo kompresör devreye girip hemen çıkıyo pens ampeermetre ile akım takibi yaptım önce 20amper sonra 15 amper akım cekti 5saniye falan calıştı sonra akım sıfırlandı dış ünite ve iç ünite fanı devredeydi ama komresör calışmıyordu saygılar

Sayın mbilgin55 ,

Dış ünite fan kapasitörü 4 uçlu ise o kondansatörler 2 kondansatörün birleşimi kondansatördür. Düşük değerli olan kapasitör dış ünitenin fan kalkış kapasitörü ( değeri 2-4 mf civarı ) Büyük değerli olan kapasitör dış ünitenin kompresör kalkış kapasitörüdür ( değeri 40-50 mf civarı olmalıdır markadam markaya değişir bu kalkış kondansatörü )

Eğer 2.5 mf bulup uçlarını köprü yaparak çalıştırmayı denediyseniz tahmin ediyorum hasbel kader dış ünite bir kereliğine kalkmış soğutma yapmış sanıyorum. Bu kondansatör dış ünite kompresörünü kaldırmaya yetmez. Doğru değerlerde kondansatör takarsanız sorununuzun çözüleceğine inanıyorum. Yapmış olduğunuz amper ölçümleride bu tezi doğruluyor. kompresör kalkış yapmak için akım çekiyor ama hareket alamadığı için yüksek akım çekiyor.. ısınıyor ve sonunda termik açıp devre dışı kalıyor.

Daha fazla test için zorlamayın kompresör her defasında daha fazla ısınıp sargıyı zorlar.

kolay gelsin iyi çalışmalar..