12 voltu 24 volta yükseltmek

Slm arkadaslar bu devreyi yaptırmak için bugün birkaç elektronikçiye gittim iki tanesi bosuna uğraşma hemen arıza verir yanar dedi yapmak istemedi diğer bir kişi ise ben yaparım ama arıza yaparsa karısmam dedi en can alıcı nokta ise maliyet hesabıydı 20 tl malzemeler tutar dedi 15 tl de işçilik ekledi =35 tl birde söylemeyi unuttum ben muğlanın datça ilçesinde yasıyorum buralarda bu işleri yapan fazla elektronikçide olmadığından şimdilik yaptırmaktan vazgeçtim...

Siz bilirsiniz. Ama bu devre çalışmaz diyenlere inanmayın denenmiş devredir.

Siz bilirsiniz. Ama bu devre çalışmaz diyenlere inanmayın denenmiş devredir.

sn.greenyucel

konu aslında devre çalışır çalışmaz konusu değil denenmiştir çalışmıştır yani bunu anlayışlı karşılayacağınız düşünmüştüm

far gibi araçların en önemli bir parçası için verdiğiniz devre ile insan hayatını tehlikeye attığınızın farkındamısınız..!

diyelim ki devre yapıldı çalıştı ve montajı yapıldı ki montajın yapılacağı yer motor aksamına yakın olcağı için motor sıcaklığı+titreşim+hava koşulları gibi önemli unusurları niye atlıyorsunuz kaldı ki bu devrenin kutulanması başlı başına bi iş süs amaclı takılan bir aksesuar değil.

devrenin kullanım amacı basit bir dc/dc converter değil...!

sn korkmaz_design;
Bende sizi anlıyorum. Benim maksadım bi alternatif olsun arkadaşa. çözüme ulaşsın. Varsayımlarla iş yapılmaz bilirsiniz. Ona kaldıysa lambanında ömür boyu garantisi yok ya patlarsa diye takmayalım mı lambayı ? Yada dijital elektronik çabuk arızalanıyor hayati tehlike yaratır diye analog elektronikmi kullanalım uçaklarda, arabalarda, yada başka insan taşıtlarında. Devreyi iyi muhafaza etmesi gerektiğini arkadaşta biliyor ben söyleme gereği bile duymadım.
Abartıyorsunuz biraz diye düşünüyorum...

Arkadaslar green yucel arkadasıma çok tesekür ediyorum devrenin çalışcağından bende eminim ama kalite ayrıntılarda gizlidir şimdi devreyi yapacak kişi kendine güvenmiyorsa ben ona ne kadar güvenebilirim vazgeçme sebebim birazda ondan kaynaklanıyor.Ama yakında izmire gidicem bu sistemi izmirde işinin ehli bir ustaya yaptırmayı düşünüyorum yardımcı olan herkese tesekürler...

Normal bir aracın elektrik tesisatı maksimum 15 ampere göre üretilir. Ancak piyasada satılan kalitesiz Xenon kitleri, araç çalıştırıldığında aracın elektrik tesisatından bir balast 8 ila 10 Amper, toplamda 16-20 Amperden fazla akım çeker. Zamanla normalden fazla çekilen bu akım aracın elektrik tesisatında ve diğer ünitelerinde sorun meydana getirir.

Ucuz ve kalitesiz bir Xenon Kiti alan müşteriler Xenon arıza vermediği sürece Xenonun kaliteli olduğunu düşünürler ancak gerçek öyle değildir.Küçük paralara aldığınız kalitesiz Xenonlar ileride başınıza büyük işler açabilir.

kaliteli Xenon balas ise elektrik tesisatından sadece 6 amper, toplamda 12A akım çeker ve10 saniye sonra bu değer yaklaşık 7 ampere düşer dolayısıyla aracın elektrik tesisatına ve
araç elektronik cihazlarına zarar vermez.
Size önerilen devre Max 5 amperdir bu da kısa sürede devrenin off olacagı anlamına gelir .

sayın greenyucel **Gerilim ayarlıdır 12-24 volt arası ayar yapabilirsiniz. Devrenin çıkış akımıda 5 amper bu yeterli bir akım. Siz devreyi yaptırırken baskıdevre hatlarının kalın olmasını isteyin elektronikçi arkadaştan. ** demişsiniz

Teknik verileri hiç okudunuzmu bu Xeron'un

Teknik Özellikleri

* 9V-16V Arasında Çalışma
* 35W Güç Kullanımı
* Maksimum 6 Amper Start-Up
* 6000 Kelvin Kristal Beyaz Işık "Diamond White"
* 202500 Candela Aydınlatma
* 3200 lümen Işık Akışı
* -40/105C Çalışma ortamı
* Teflon kablo yalıtımı sayesinde 125 C ısıya dayanıklılık
* 3200 saat ortalama ömür

Bu verilere göre sizin 5 amp 12 /24 ayarlı konvertör kaç dakika çalışabilir ? merak ediyorum teori olarak mantıgıma yatmadı ,pratigini de yarın test yapacagım.Parlayan ve patlayan şeylere** özel ilgim var **

Arkadasımızın aldıgı ürün aynı ürünmu acaba. Eğer aynı ise Maksimum 6 Amper Start-Up yazıyor teknik verinizde. Yani ilk kalkınma anındakı cektıgı akımdır bu. Daimi olarak 6 amper cekıyor demıyor. Denemek lazım...

konuyla pek alakası yok ama araştırınca gördüm ki xenon sürücüleri baya bir paraymış...bence bu sürücüler 4te1 fiyata Türkiye'de üretilebilir..hem de daha basit bir devre ile...bir kaç deneme yapmak lazım..

İyide vermiş oldugunuz LM2588 li devrenin datasheet leri max 1A
12/24 v konvertör akım cıkışlı 5 amp nasıl dayanacak

https://i.kontrolkalemi.com/5/LM2588.pdf

Dünyanın en ünlü elektronik kompanent satış firması
FARNELL den alınan teknik değerlerdir.

http://tr.farnell.com/national-semiconductor/lm2588t-adj/switching-reg-5a-adj-2588-to2207/dp/9493719

İmalatçı Ürün Numarası: LM2588T-ADJ (Adjustable Flyback Regulator)
(AYARLANABİLİR FLYBACK REGÜLATÖR ENTEGRESİ)

Voltage Regulator Type:Switching, Step Up (Boost), Flyback
Max Input Voltage:40V
Max Output Voltage:60V
Max Output Current:5A
Percentage Accuracy:4%
Min Adjustable Output Voltage:1.285V
Max Switch Output Current Isw:5A
Frequency:200kHz
Min Supply Voltage:4V
Max Supply Voltage:40V
Termination Type:Through Hole
Case Style:TO-220
No. of Pins:7
Operating Temperature Range:-40°C to +125°C
Max Operating Temperature:125°C
Min Temperature Operating:-40°C
Base Number:2588
IC Generic Number:2588
Min Input Voltage:4V
Min Output Voltage:3.3V
Output Voltage:60V
Power Supply IC Type:Step-down switching regulator
Voltage Regulator IC Case Style:TO-220

Sn alfa romeo gözden kaçmış bir noktayı bulduk sayenizde teşekkürler hemen düzeltelim.

LM2588-ADJ olacak malzeme kodumuz...

sayın greenyucel.

Bugün araştırmalarım için gerekli konverter düşünürken sizin devreyi de deneyeyim dedim .
Benim için gerekli olan olan sadece 3 amper olmasına ragmen devre 2.4 amp üstüne çıkamadı. Üstelik birde ben bazı tadilatlarda yaptım . Sistem ön devre olarak kulanılıp SK3131 mosfet tetikletilirse 7.9 amp 24 volt üretile biliniyor .
yanlız diyotuda 40n 60 kullanmalı bobinin de 330Mh olması gerekiyor . bu tadilatları yaparsanız sogutucuyu da bayagı büyütmeniz gerekiyor yumurta pişirecek kadar ısınıyorda.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri