12 voltu 24 volta yükseltmek

fff1234

Üye
slm arkadaslar aranıza yeni katıldım bana yardım ederseniz sevinirim gecenlerde gitti gidiyordan arabam için xenon far kiti aldım açıklamaları dikkatli okumadığım için daha sonradan gelen ürünün 24 volt olduğunu gördüm şimdi 12 volt olan aracımda bu 24 voltluk xenon kiti nasıl çalıştırabilirim yardım ederseniz sevinirim...

xenon kitnin sürücü üzerinde 12/24v yazıyorsa çalışır ama sadece 24v yazıyorsa olmaz yapıcak bir devre olcağını sanmıyorum ya o xenon farları sürecek 12vluk bir sürücü bulacaksınız yada 12/24v yeni bir sürücü alıcaksınız

xenon farın üzerinde sadece 24 v yazıyor denedim 12 v ile çalışmıyor 12-24 v inverter buldum ama onunda fiyatı xenon lambadan daha pahalı sanırım yapacak bişey yok

12v/24v dc/dc converter kullanın kesin çözüm. devre şeması aşağıdadır kolay gelsin...

step-up-dc-dc-converters-lm2588.gif

Bobini kalın kesitli telden nüve üzerine sararak yapacaksınız. Ölçtüğünüzde 50 mikrohenry göstercek. Entegrenızınde soğutucuya bağlanması gereklidir.

çok tesekür yücel arkadasım hemen yarın bir elektronikçiye gidip yaptırcam bu devreyi sizce maliyeti ne kadar olur böyle bir devrenin benden astronomik bir rakam isterlerse diye bilgi edinmek için soruyorum

bu devre ile çalışırsa iyi maliyetine gelince bulunduğunuz ile göre değişir 5-15tl arası birşey tutar ama söyleyin delikli plaket üstüne yapmasın pcb cizip aktarsın yolları lehimle doldursun

deneme amaclı yapılabiir ama sürekli kullanımda arıza verir yolda farlarının bozulmasını kimse istemez o yüzden ben yapılmasından yana değilim

çok tesekür yücel arkadasım hemen yarın bir elektronikçiye gidip yaptırcam bu devreyi sizce maliyeti ne kadar olur böyle bir devrenin benden astronomik bir rakam isterlerse diye bilgi edinmek için soruyorum

Önemli değil sn fff1234;
Elektronikçiden elektronikçiye fiyat değişir. Kimi 5 tl lık malzemeye 7tl der kimisi 5 e aldıysa 5 der işçilik şu der sadece işçilik ücreti alır. bu elektronikçinin vicdanına kalmış birşey standart bir rakam size veremem. Yalnız şu var entegremiz soğutucu üzerinde olması çok önemli. beni düşündüren kısım bu devre çalışır çalışmayada sıcak yaz günlerinde soğutucuda entegrede ısınacağı için entegrenın yanma ihtimali yüksek. Üzerine 12 voltluk bir fan monte ederseniz o sorunda ortadan kalkar diye düşünüyorum. Arabanıza bağlantısını yaparkende farlara giden kabloları devremizin girişine bağlayın aynı zamanda aynı bağlantı noktasına fanımızın artısını eksisini düzgün şekilde bağlayın. (kırmızı + siyah - dir unutmayın.) Siz direksiyondan farları açtığınız anda hem fanımız hem devremiz çalışacak ve farlarımıza gerekli 24 voltu sağlayacaktır. Gerilim ayarlıdır 12-24 volt arası ayar yapabilirsiniz. Devrenin çıkış akımıda 5 amper bu yeterli bir akım. Siz devreyi yaptırırken baskıdevre hatlarının kalın olmasını isteyin elektronikçi arkadaştan.

Son düzenleme:
çok tesekürler arkadaslar arıza yapma ihtimali aklıma geldi onun için söktüğüm ampülleri arabamda bulundurucam ama önemli olan basarmak benim için önemli olan yinede yaptırcam bu devreyi sonucu size yarın aksam yazarım

Soğutma için 12v bir fan takabilirim daha sonra arabaya montaj yapmadan bosta çalıştırıp ne kadar ısındığına bakarım eğer hala çok ısınıyorsa (bildiğim kadarıyla çekilen akım miktarı dütüğünde daha az ısınma olacaktır) arabaya değilde benim honda motosiklete bağlamayı düşünüyorum motosiklete sadece bir ampül bağlandığı için çekilen akım yarıya inecektir sonucu size bildiririm tesekürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Soğutma için 12v bir fan takabilirim daha sonra arabaya montaj yapmadan bosta çalıştırıp ne kadar ısındığına bakarım eğer hala çok ısınıyorsa (bildiğim kadarıyla çekilen akım miktarı dütüğünde daha az ısınma olacaktır) arabaya değilde benim honda motosiklete bağlamayı düşünüyorum motosiklete sadece bir ampül bağlandığı için çekilen akım yarıya inecektir sonucu size bildiririm tesekürler

O zmn içiniz rahat olsun ben garanti ediyorum çalışacağını. Çekilen akım dediğiniz gibi 2 araba farına kıyasla daha düşük olacaktır ve daha az ısınma yapacaktır. belki fan bağlamanızada gerek kalmayabilir. Deneme yanılma yapın ısınırsa bağlayın fanınızı.

Slm arkadaslar bu devreyi yaptırmak için bugün birkaç elektronikçiye gittim iki tanesi bosuna uğraşma hemen arıza verir yanar dedi yapmak istemedi diğer bir kişi ise ben yaparım ama arıza yaparsa karısmam dedi en can alıcı nokta ise maliyet hesabıydı 20 tl malzemeler tutar dedi 15 tl de işçilik ekledi =35 tl birde söylemeyi unuttum ben muğlanın datça ilçesinde yasıyorum buralarda bu işleri yapan fazla elektronikçide olmadığından şimdilik yaptırmaktan vazgeçtim...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,466
Son üye
Only Black

Yeni konular

Geri