12 voltluk motorla araba teybi çalıştırmak

kalemci38

Üye
arkadaşlar bende eski bir araba teybi var ben bu teybi evde kullanmak istiyorum .ama 12 voltluk bir motorla nasıl çalıştıracağımı bilmiyorum.birde sanırım bu motorun amperini yükseltmek gerekiyormuş nasıl yükselte bilirim bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kardeşhazır devreler mevcut ugraşma kullanacagın motor [6 volttur] sen iyi bak omotara

Araba teyipleri 5-7 Amper civarında akım çekerler,12volt 8 yada 10 amper bir adaptör alırsanız çalıştırabilirsiniz,yada bilgisayar kasalarında kullanılan power da işinizi görecektir,sarı kablo +12V, siyah kablo ise - (eksi) çıkıştır.

bana bir devre önerebilirmisin elinde varsa yada bulabileceğim bir site....

arkadaşlar bütün bilgileriniz bu kadarmı kimse bana yardımcı olmayacakmı.

arkadaşlar bende eski bir araba teybi var ben bu teybi evde kullanmak istiyorum .ama 12 voltluk bir motorla nasıl çalıştıracağımı bilmiyorum.birde sanırım bu motorun amperini yükseltmek gerekiyormuş nasıl yükselte bilirim bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Elektronikle yeni yeni uğraşıyor olmalısınız.Motorun çekeceği amper değeri belli ve sabit bir değerdir.Bu değeri ayrıca yükseltemezsiniz.Motorun amperini yükseltmekten kasıt güç kaynağını(Ac-dc adaptör)artırmaksa(Teybe yetersiz gelen akım şiddetini) eğer,amper değeri yüksek bir bir adaptör seçerek teybi daha randımanlı çalıştırmış olursunuz.Bazı araba teybi motorlarının devir stabilitesi bir entegre veya elektronik bir devre ile kontrol edilmekte,bazıları da mekanik sistemindeki dişli çark,özel devir sabitleme mekanizmalarına güvenerek, başka bir elektronik devre ile de kontrol edilmezler.Çünkü mekanik disli düzeninin stabilitesi her halükarda,yani voltaj biraz yükselse de stabilite(Kasetteki mağnetik bandı sarma hızı)bozulmayacak şekilde dizayn edilmiştir.(Daha eski olarak çıkan tiplerinde)Motora giden amper değerini araba teybi için en uygun(Eğer varsa el kitabında cihazın çektiği akım değeri bellidir,örneğin 10 amper,120 watt.gibi)güç adaptörünü seçip,güç yetmezliğinde motorun düşük amperle çalışarak,sesin boğulmasını ancak bu şekliyle önlemiş olursunuz.Uygun adaptöre rağmen seste(Devirden kaynaklanan) hala problemler yaşanıyorsa,teybin mekanik olarak çalışan mekanizmasını bakıma alın.Çalışan kasnaklardaki lastikleri bir bir çıkarın.Kasnaklarda kalıntı lastik kırıntıları var mı ona bir bakın,varsa ince uçlu bir alet yardımıyla temizleyin.Bu artıklar kayış-kasnaktaki devir düzenini olumsuz yönde etkileyecektir,böyle bir durumda,deviri belli bir değerde sabitlemeniz de imkansızlaşır,çünkü bu durumda fabrika standartlarının dışında bir devir düzeneği ortaya çıkacaktır.Lastik(Kayış) fazla sünmüşse(Uzamış,elastikiyetini tamamen kaybetmişse)yenisini satın alıp değiştirmeniz önerilir.Devir stabilitesi daha net olarak sağlanacaktır.Başarılar dilerim.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
merhaba arkadaş elektronikte daha çok yeni yazdıklarından bellı teyp çalıştırmak için adaptor gereklı motorla ne alakası var sız boyle yazar yardım istersenız tabıı kı kımse yardım etmez artı baskı devre şema ıstıyorsunuz kusura bakmayın eleştırım bıraz ağır olur sız önce ne ıstedığınızı ne yapmak ıstedığınızı yazın bence adaptore motor dersenız yardım eden olmaz bir ikincisi yanlış anlamayın ama doğru tahmınım sanırım siz adaptor yapacak kadar deneyımınız yok bence yardım edecek vardır mutlaka ama sızın zarar goreceğınızı duşunerek yardım etmekten kaçınıyor olabılırler enazından ben oyle duşunuyorum ıyı çalışmalar

eleştirileriniz için teşekkür ederim evet ben daha yeniyim elektronikte. benim istediğim araba teybini nasıl bir adaptörle çalıştırabilirim bende 12 voltluk bir adaptör var onunla denedim fakat çalışmadı.sanırım amper gücü düşük ondandır.bu konu ile ilgili mesajlarda üstte bir arkadaş devre şemalar olduğunu yazıyor.bende ona dayanarak şema istemiştim.yoksa motor sarma veya adaptör yapma gibi bir merağım yok.yardımlarınız için teşekkürler.sanırım sorunum anlaşılmıştır.

merhaba size önerım 25-30 tl civarında 12 volt 10 A civarında adaptorler var onlardan alıp kullanmanız trafodan yapmayı önermem teybınıze yazık olur yakarsınız

eleştirileriniz için teşekkür ederim evet ben daha yeniyim elektronikte. benim istediğim araba teybini nasıl bir adaptörle çalıştırabilirim bende 12 voltluk bir adaptör var onunla denedim fakat çalışmadı.sanırım amper gücü düşük ondandır.bu konu ile ilgili mesajlarda üstte bir arkadaş devre şemalar olduğunu yazıyor.bende ona dayanarak şema istemiştim.yoksa motor sarma veya adaptör yapma gibi bir merağım yok.yardımlarınız için teşekkürler.sanırım sorunum anlaşılmıştır.

Araba teyipleri 5-7 Amper civarında akım çekerler,12volt 8 yada 10 amper bir adaptör alırsanız çalıştırabilirsiniz,yada bilgisayar kasalarında kullanılan power da işinizi görecektir,sarı kablo +12V, siyah kablo ise - (eksi) çıkıştır.
herşeyi açık açık yazmışım neyi anlamadın merak ettim,hatta motor dediğin şeyin bir 220v-12v dc çevirici olduğunu tahmin ederek yazdım.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri