12 volt ac yi 12 volt dc ye çevirme

adiga

Üye
Arkadaşlar, basit bir adaptör aldım bayağı küçük avuç içine sığıyor. Fakat sonradan farkettim ki 220 volt alternatif akımı 12 volt alternatif akıma çeviriyor (halojen lambalarda kullanılıyormuş sanırım). adaptörün boşa gitmesini istemiyorum. 12 volt alternatif çıkışı doğru akıma nasıl çeviririm.

köprü diyot kardeş.
4 tane tekli diyot ya da tek bir diyot ve bir kondansator işini görür.
adaptörün çıkardığı amperaja göre diyot seçeceksin. elektronik satıcısına istediğin amperajı söyle sana verir uygun bir şey. bir de kondansator elektrolikit olacak amper başına 1000 uf. dikkat et kutuplu olur bunlar. eksisi yanında yazar. orasını sakınn ters takma patlar.

köprü diyot kardeş.
4 tane tekli diyot ya da tek bir diyot ve bir kondansator işini görür.
adaptörün çıkardığı amperaja göre diyot seçeceksin. elektronik satıcısına istediğin amperajı söyle sana verir uygun bir şey. bir de kondansator elektrolikit olacak amper başına 1000 uf. dikkat et kutuplu olur bunlar. eksisi yanında yazar. orasını sakınn ters takma patlar.
teşekkürler hocam ayrıca direnç kullanmalı mıyım. devre resmi aşağıdadır kaçlık kondansatör uygun olur.

1218IMG_20150808_125315.jpg

ahh sanırım bu lamba adaptörü siz bunu kimden aldınız bilmem. ama bunlar transistörlü smps adaptör sanırım. içini açıp bakar mısınız. ufak bir trafo ve transistörler var mı?
öyle ise işniz zor. çünkü bunlar genelde bir ac yük olmazsa çalımıyor. köprü diyot işinii görmez. belki tek diyotla yarım dalga yapabilirsiniz. onda da güç kaybı yaşarsınız. elektronik dediğne göre %99 smps bu.
siz bir tek diyotla yarım dalga doğrultmaya çalışır. çalışırsa öyle çalışır.

ahh sanırım bu lamba adaptörü siz bunu kimden aldınız bilmem. ama bunlar transistörlü smps adaptör sanırım. içini açıp bakar mısınız. ufak bir trafo ve transistörler var mı?
öyle ise işniz zor. çünkü bunlar genelde bir ac yük olmazsa çalımıyor. köprü diyot işinii görmez. belki tek diyotla yarım dalga yapabilirsiniz. onda da güç kaybı yaşarsınız. elektronik dediğne göre %99 smps bu.
siz bir tek diyotla yarım dalga doğrultmaya çalışır. çalışırsa öyle çalışır.
hocam internetten sipariş ettim. içinde yuvarlak bir trafo ve kondansatörler biraz büyük transistörler falan var.

işte netten sipariş edince böyle olur. valla bir dene tek diyotla yarım dalga doğrultmaya çalşırsın eğer köprü diyotla tam dalga çallışmazsa.
eğer simetrik çıkış varsa bu durumda 2 diyotla yine tam dalgaya çevirmeye çalışabilirsin.
20 watt diyor. .03 a ataba trafolar 5 lira mı ne 25 wattlıkları da 15 lira civarıdır. keşke onlardan alsa idin. bunu dc ye çevirmek zor ollur söyliyim. sen bir köprü diyotla doğrult. yük altına girdikten sonra bir anda gerilim susarsa yarım dalgaya çevirirsin.

işte netten sipariş edince böyle olur. valla bir dene tek diyotla yarım dalga doğrultmaya çalşırsın eğer köprü diyotla tam dalga çallışmazsa.
eğer simetrik çıkış varsa bu durumda 2 diyotla yine tam dalgaya çevirmeye çalışabilirsin.
20 watt diyor. .03 a ataba trafolar 5 lira mı ne 25 wattlıkları da 15 lira civarıdır. keşke onlardan alsa idin. bunu dc ye çevirmek zor ollur söyliyim. sen bir köprü diyotla doğrult. yük altına girdikten sonra bir anda gerilim susarsa yarım dalgaya çevirirsin.
hocam ilgin için teşekkürler. cihazı ucuz olsun diye değil küçük olduğu için aldım. devre kutusunun içine monte etmek için neyse. peki kaç volt kaç mikrofarat kondansatör kullanmalıyım.

ha yerden kazanmaksa amaç smps olabilir
amper başı 1000 uf işte. 12 v ise 16 v kondansator yeterlidir.
yarım dalga doğrultma biliyorsun değil mi? yoksa google görsellerden bakabilirsin.
köprü tip doğrultma o cihazlarda çalışmıyor ne yazıkki

ha yerden kazanmaksa amaç smps olabilir
amper başı 1000 uf işte. 12 v ise 16 v kondansator yeterlidir.
yarım dalga doğrultma biliyorsun değil mi? yoksa google görsellerden bakabilirsin.
köprü tip doğrultma o cihazlarda çalışmıyor ne yazıkki
hocam köprü tipi (tam dalga) doğrultmaç kesin çalışmıyor değil mi?
yarım dalga da işimi görür mü?
ayrıca kondansatörü yüke göre mi seçecem adaptöre göre mi?

bende 120 wattlık modeli vardı. çaıştıramadı. çalıştırcam diye uğraşırken de kısa devre ettim makineyi.kendin de görebilirsin. köprü diyot koyduğunda 3 saniye tam gerilim verir sonra keser. diyotun önüne en kötü 10 watt çekecek bir direnci paralel koymalısın. yoksa köprü diyot ile çalışmıyor.
yarım dalga zaten piyasadaki smps adaptörler.
kondansatorü ister yüke göre ister adaptore göre seç ama bana sorarsan ne yük takacağın belli mi olur? hem bir sefer tüm potansiyeli filtrele. sonra gerektiğinde bir daha sök tak yapmazsın. 60 watt bu. yarım dalga ile 30-45 watt arası b ir şey belki alırsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri