12 v encoderi PIC 16f877 ye okutma

Elimde 12v beslemeli NPN open collectör rotary encoder var. Çıkışında 12 volt gerilim ölçüyorum ve bunu doğrudan pice giremedim. Arada opamp gerilim izleyici devresi kullandım opampın +V sine +5v, -V sini de gnd ye bağladım. Encoderi döndürdüğüm zaman max 5v alıyorum ama minimum 0v alamıyorum. Minimum 1.8 V civarı falan alıyorum. Pic te bunu 0 olarak algılamıyo sorun ne olabilir.
Not: Daha önceki konuları inceledim ama sorunumun çözümünü bulamadım.

Kod ve şemayı paylaşa bilirmisinz rica etsem

Enkoder çıkışı zaten open collector, oraya bir 1K direnç ile 5V a bağlarsan, çıkış 0 veya 5V olur. Başka bir opamp falan devreye gerek yok.

Ben bu yaz direnç bağlamadan kullanmıştım.Kodları şuan nerde hatırlamıyorum. Ben basitçe nasıl okuduğumu anlatıyım .
Enkoderin bildiğiniz üzere A,B ve Z uçları var. A ve B uçlarından enkoderin dönme yönüne göre (mesala sağa döndüğunde A sinyali B den önde geliyor) aralarında faz farkı oluşur. Ben bunu sinyali PIC16f877 de kesme kullanarak okudum. A sinyalini RB0 kesme girişine girdim ve program yazarken kesme oluşma durumunu yükselen kenar için yaptım.
Yüklediğim resimde görüldüğü gibi sağa dönerken A sinyalinin her yükselen kenarinda B sinyali lojik 0 dır. Sola dönerken ise B lojik 1 dir.
Ben kesme alt programı içinde sadece B sinyalini kontrol ederek enkoderin dönüş yönünü buldum. Aynı zamanda her kesmeye girdiğinde dönme yönüne bağlı olarak sayac değişkenini arttırıp veya azalttım. Buradan açı hesabıda yapılabilir size kalmış. Yani kısaca A sinyalini kesme oluşturmak için B sinyalini de kesmenin içinde dönüş yönünü bulmak için kullandım. Yanlış hatırlamıyorsam kesme alt programı şu şekildeydi.
Kod:
Void interrupt(){
if(encoderB==0)
sayac++;
else
sayac--;
RB0IF=0;
}
images.png

Kodu kullandınız yükleyebilirmisiniz rica etsem ?

Evet devreye gerek yok open collector tek bir pullup direnci yeterdi

Enkoderin dönüşünü Uart üzerinden gözlemledim. Kodlar aşağıdaki gibidir.
Kod:
char txt[7];
int sayac=0;
void interrupt(){          // kesme alt fonksiyonu
if(portb.f1)
sayac--;
else
sayac++;

INTCON.INT0IF=0;          // kesme bayrağı sıfırlandı
}
void init(){
INTCON.GIE=1;         // tüm kesmelere izin verildi
INTCON.INT0IE=1;      // INT0 kesmesi aktifleştirildi
INTCON2.INTEDG0=1;    // INT0 için yükselen kenar seçildi
INTCON.INT0IF=0;      // kesme bayrağı temizlendi.
trisb.f1=1;
trisb.f0=1;
}
void main(){
init();
UART1_Init(9600);        // USART haberleşme ayarları yapıldı.
delay_ms(100);
while(1){

IntToStr(sayac,txt);     // sayac değişkenini USART tan gönderebilmek için int değişkeni Stringe çerildi.
 if(UART1_Data_Ready()){
 UART1_Write_Text(txt);    // txt değişkeni ekrana yazdırıldı.
 UART1_Write(8);
}
}
}

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular