12 to 24 converter

lazzoglii

Üye
Arkadaşlar aranızda yeniyim 12-24 çeviriciye ihtiyacım var min 5a araç için kullanılabilir devre şeması elinde hazır olan varsa sevinirim...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Arkadaşlar aranızda yeniyim 12-24 çeviriciye ihtiyacım var min 5a araç için kullanılabilir devre şeması elinde hazır olan varsa sevinirim...

24x5=120 watt

kayıplarla beraber 150 watt.

150/12= 12.5 amper.

çok kolay olmasa gerek. ugrasmanız lazım.

Emek vermeden ekmek olmuyor malesef...

Deniycem Teşekkürler

ZN57Q3.gif

LM2588-ADJ İle 12v 24v Step-up DC-DC Konvertör » Elektronik Sitesi

Merhaba.ayni devreyi,max.5 amper çıkışı olan lm2588 ile yapıp 12 volt dc girişi ve 12-24 volt dc. aralığında ayarlanabilir çıkışı olan bu dc-dc konverter devresiyle de yapabilirsiniz.5 amper eğer işinizi fazlasıyla da görecekse,bu devreyi çıkışı ayarlanabilir olduğundan (Örneğin otomobilde bir laptopu bataryası boşalmışken çalıştırmakta,18.5-19 volt dc.-3.5,4 amper,jak adaptör girişi genellikle de olanlar için) farklı bu özelliğinden dolayı tercih de edebilirsiniz.Kolay gelsin.

ZN57Q3.gif

LM2588-ADJ İle 12v 24v Step-up DC-DC Konvertör » Elektronik Sitesi

Merhaba.ayni devreyi,max.5 amper çıkışı olan lm2588 ile yapıp 12 volt dc girişi ve 12-24 volt dc. aralığında ayarlanabilir çıkışı olan bu dc-dc konverter devresiyle de yapabilirsiniz.5 amper eğer işinizi fazlasıyla da görecekse,bu devreyi çıkışı ayarlanabilir olduğundan (Örneğin otomobilde bir laptopu bataryası boşalmışken çalıştırmakta,18.5-19 volt dc.-3.5,4 amper,jak adaptör girişi genellikle de olanlar için) farklı bu özelliğinden dolayı tercih de edebilirsiniz.Kolay gelsin.

şekildeki devrede 12 volt besleme ile 24 volt 5 amper alabilmemiz zor gibi duruyor. 2.5-3 amper belki evet ama fazlasını alabileceğimiz konusunda süphelerim var. lm2588 5 amperlik switching yapabilir diyor datasheetinde. 12x5=60 watt
60/24=2.5 amper yapar. hiç kayıp olmadıgını varsayarsak. 24 volt 5 amper 120 watt yapar ki 120/12= 10 amper eder. akım salınımını yuzde 30 dersek 13 amper eder. 12 volt baslemeyle entegrenin 13 amperi switching yapması lazım ki entegre 5 aamper yapabilir diyor datasheetinde.

LM2588 | Step-Up (Boost) Converter | Converter (Integrated Switch) | Description & parametrics

Merhaba.Sn.toyer;proteusta bu devreyi hiç deneme imkanınız oldu mu acaba? Dc-dc boost konverter devresine doğrudan anahtarlama yaparak da kumanda etmektir bu entegrenin görevi sanıyorum,devreden tam anladığım kadarıyla.Soğutma yetersiz olursa,iyi bir soğutucuya da bağlanmazsa 5 amper de alınamayacaktır kanatimce de,ayrıca sizin de söylediğiniz gibi.Deneyip test etmek de belki gerekebilir bu devreyi boş kalan bir zamanda.Zaten sitesindeki montaj resminde de iyi bir soğutucuya bağlanmış olarak çalıştığı da açıklıkla resimlerde görülmekte.320volt'daki sn.gevv'in bir referansıyla bunu paylaştım,ama datasheetinden henüz tam manasıyla da araştırmamıştım bu devrenin akım verme sınırını.Max.5A yazan akım da mutlaka bu değerin çok zorlanarak da elde edilebileceğini düşünerek max.denmiştir diye de düşünüyorum ben.Data sheetinde limit olarak 6.5 A (Switch current limit) typ (A) değerini de yukarıdaki tablosundan gördüm az önce.Kolay gelsin.Saygılarımla.

LM2588 | Step-Up (Boost) Converter | Converter (Integrated Switch) | Description & parametrics

Merhaba.Sn.toyer;proteusta bu devreyi hiç deneme imkanınız oldu mu acaba? Dc-dc boost konverter devresine doğrudan anahtarlama yaparak da kumanda etmektir bu entegrenin görevi sanıyorum,devreden tam anladığım kadarıyla.Soğutma yetersiz olursa,iyi bir soğutucuya da bağlanmazsa 5 amper de alınamayacaktır kanatimce de,ayrıca sizin de söylediğiniz gibi.Deneyip test etmek de belki gerekebilir bu devreyi boş kalan bir zamanda.Zaten sitesindeki montaj resminde de iyi bir soğutucuya bağlanmış olarak çalıştığı da açıklıkla resimlerde görülmekte.320volt'daki sn.gevv'in bir referansıyla bunu paylaştım,ama datasheetinden henüz tam manasıyla da araştırmamıştım bu devrenin akım verme sınırını.Max.5A yazan akım da mutlaka bu değerin çok zorlanarak da elde edilebileceğini düşünerek max.denmiştir diye de düşünüyorum ben.Data sheetinde limit olarak 6.5 A (Switch current limit) typ (A) değerini de yukarıdaki tablosundan gördüm az önce.Kolay gelsin.Saygılarımla.
hayır deneme sansım olmadı ancak orada ki 5 amper değeri zorlamayla 5 amperdir. yani abartı sogutucu larla falan.
entegre dogrudan kontrol entegresi değildir veya öyledir belkide kastınız nedr bilmiyorum tam olarak :)
ama bu entegrede bobinden geçen akımı entegre kendi üzerinden akıtmaktadır. (Ton süresi boyunca) mesela uc3842 gibi harici bir anahtarlama elemanı gerektirmemekte anahtarlama elemanı kendi üzerindedir. bundan dolayıda yüksek akımları anahtarlama sansı yoktur. (dogrudan kastınız tam olarak bumudur bilmiyorum ama calısma mantıgı harici bir anahtarlama elemanı gerektirmeyen bir kontrol ve switching elemanıdır.5 amperlik bir npn bir mosfet i anahtarlamaktadır. )

devre kurulup denenebilir ancak ben 12 volt besleme ile 24 volt 5 amper gibi bir cıkıs alamayacagımız kanaatinde oldugum için devreyi kuracak olan arkadasında boşuna ugrasmaması için fikrimi belirtmek istedim.

NOTE: The current ratings for boost parts are the peak switch current ratings, not the output current. The switch current is dependent both on the output current and also on the amount of boost in voltage that is required in the design. So for designs which require a large increase in voltage, the switch current is much greater than the output current. Energy must be conserved by the following equation:

Pout = Pin * Efficiency
or
Iin = (Vout * Iout)/(Vin * Efficiency) which approximately = Iswitch

For this design if we assume 85% efficiency:
Iswitch = (24 * 5) / (11.9 * .85) = 11.86 A

WEBENCH® LM2588 designerin verdiği sonuc. emin olmak istedim. kimseyi yanıltmamak adına.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri