110 volt elektrık ile 220 volt isteyen florasan lamba sistemini nasıl çalıştırabilir

victor1

Üye
selam.

elektrik konusunda bilgi eksikliğim var. bu forumdada sorularıma cevap bulabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum.

sorum şu.

makınemde iç aydınlatma lambası patladı ve piyasadanda uygun lambayı tedarık edemedım. elimde aynı makınenın farklı modelinde kullanılan lambadan vardı. ama eski lamba 110 v gore yapılmış bir lamba. elimdeki yeni lamba da 220 v gore hazırlanmış bir lamba.

benim makınemı aydınlatmam gerek. bu nedenle mutlak bu yeni lambayı takmam lazım yada taıwandan gelmesını beklemem gerek.

eski lambanın içinde 110 volta gore trafo sistemi falan var.
yeni lambamdada 220 v gore hazır sıstem var.

benim bu 220 v lık lambayı kullanmam için neyapmam gerkiyor.

110 volt u 220 v çevirecek bir trafo sistemi olabilrmi. olursa pahalımı olur .

biz şu anda makınenin içinden 220 volt çıkan bir yerden 220 alıp lambayı kullanıyoruz.

benim merak ettiğim bir trafo ile 110 v - 220 volt a çevrilip bu işlem yapılabilirmi...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bencede 110 v 220 v çeviren bir trafo ile halledebilrisniz..

biz şu anda makınenin içinden 220 volt çıkan bir yerden 220 alıp lambayı kullanıyoruz.
benim merak ettiğim bir trafo ile 110 v - 220 volt a çevrilip bu işlem yapılabilirmi...

Sorununuzu kalıcı yolla çözmüşsünüz. 110/220v tarafo aydınlatma gücünüze uygun güçte seçildiği takdirde yerinde karar.

trafo alma aletin içindeki 220/110 trafoyu devre dışı bırak

arkadasım eger 220 voltluk lamban fısı prıze taktıgınızda yanıyorsa onu takın prıze calıstırınız bence fazlada malıyete gırmeyın

1) Cihaz 220v ile çalışıyorsa niçin 110v aydınlatma yapılmış ?
2) Belli bir kontrol sistemi ile (zamana bağlı) ortakmı devreye alınıyor?
3) Her zaman yanmasının sakıncaları varmı ?
4) Cıhaz 110v üretilip ,220v tamı çevrilmiş ?

cevap 2.çi şık ise :

110volt geriliminizi 110 voltla çalışan bir rolenin bobin uclarına veriniz , kontak uçlarına 220 giriniz lambanızı normalde açık kontaklara bağlayınız.

Cevap 4. şık ise
zaten 220 enerjiye sahipsiniz.herhangibir anahtar devresinin cıkışından enerjiyi alabilirsiniz

Kolay gelsin

ilginize teşşekürler,

makınenın orjınal lambası patladı ve dış muhafazası tahrıp olu.

elimdede tipi benzer ve o yere uyan lamba sistemi vardı. müşteri ne olursa olsun makıne aydınlansın istedi bende yedek parça stoğumdaki 220 v için yapılmış lambayı takmam gerekti.
bende makına içinde bulunan ayrı bir trafodan hat aldım ve hallettim.

lamba sürekli yanabilir problem yok.

2. lamba orjınal 220 v

,

elektrik bilgim az olduğu için trafo ile nasıl yapılabilir diye öğrenmek istemiştim.
ezberimde trafo sadece 380 v - 220 düşürür yada 220 v 5 volta düşürür gibi tanımlar vardı.

tabi şu anda kontrol panelinden lambayı kontrol edemiyoruz. ama trofa ile anlattığınız sistemi yapsaydım eğer panelden açıp kapata bilecektim.

ama zararı yok...

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri