10watt lık bas'ı araçta çalıştırma

Merhaba arkadaşlar
Elimde 10 watt değerinde bass var arabada çalışıtırmak istiyorum. Çakmaklıktan 12v aldım bass içindeki trafoyu söktüm bağladım cihaz çalıştı. teybi ile bağlatısını yaptım benim için ses gayet güzel fakat sorunlar mevcut.
Bütün bu denemeli araç çalıştırmadan yaptım araç çalıştığında 14 v gibi sabit olmayan voltaj lar cihaza zarar verir mi? Böyle bir sisteme LM2596 devresi kullanıla bilir mi sabit 12v elde etmek adına. Birde koruma sigortası yapılabilir mi?
Yardımcı olan arkadaşlar için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
vb06nm.jpg

Hocam söktüğüm trafo üzerinde watt yazmıyor fakat hoparlör üzerinde 10w yazıyor.

em basta sizin transformatorunuz 9 volt 1.2 amper 10.8 watt yapar.

siz bu sisteme 12 volt vererek daha yuksek voltaj vermişsiniz. Devredeki anfi entegresini bilirsek kac voltaja kadar dayanabilecegini söyleyebiliriz. watt onemli degil zaten trafo 9 voltmus 12 volt bir aku bu anfiyi rahatlikla besleyecek guctedir.

siz anfinin icindeki entegreyi resimleyip yazilari okunur sekilde ekleyiniz biz yorum yapalim.

YD17BA.jpg

12v kontak açıldığında çakmaklığa gelen elektrik. Araba çalıştığında 14 v kadar çıkıyor. Bugun LM2596 devresi satın aldım. Henüz denemeye fırsatım olmadı yarın deneyeceğim. 9v vermem gerekiyor sanırım trafo 9 volt.
em basta sizin transformatorunuz 9 volt 1.2 amper 10.8 watt yapar.

siz bu sisteme 12 volt vererek daha yuksek voltaj vermişsiniz. Devredeki anfi entegresini bilirsek kac voltaja kadar dayanabilecegini söyleyebiliriz. watt onemli degil zaten trafo 9 voltmus 12 volt bir aku bu anfiyi rahatlikla besleyecek guctedir.

siz anfinin icindeki entegreyi resimleyip yazilari okunur sekilde ekleyiniz biz yorum yapalim.
Anfi entegresini malesef göremiyorum kutu içinde bölümde gizlenmiş kırmam gerekiyor. Sizce 9v sabit verirsem devre çalışırsa sıkıntı olur mu? Birde kablo üzerine cam sigorta yapmalımıyım?
Teşekkür ederim.

9 volt sabit verirseniz sıkıntısız kullanırsınız. Sigorta elbettede iyi olur. Trafo akımı olan 1.2 ampere en yakın ve üst sigortayı kullanabilirsiniz.

9 volt sabit verirseniz sıkıntısız kullanırsınız. Sigorta elbettede iyi olur. Trafo akımı olan 1.2 ampere en yakın ve üst sigortayı kullanabilirsiniz.
Serkan bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim kablo üzeri cam sigorta yapacağım inşallah. Sistemi anahtar ile açıp kapama ekleyeceğim. LM2596 devresi sizce sıkıntı yapmaz değilmi daha önce hiç kullanmadım araştırma yaptım malesef bulamadım.
Hayırlı akşamlar.

Yük akımınız 1.6 amper olduğu için sorun olacağını sanmıyorum. Entegreyi bilseydik belki bu devreye bile ihtiyacınız kalmayabilir. elinizdeki devre 3 ampere kadar dese de 3 amper çekebilmek için soğutma için alüminyum soğutucu bağlamanız gerekecektir.

İlk testleriniz de ısınma sorunu var mı kontrol ediniz. Bunun dışında sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri