10k Potansiyometre giriş gerilimi

Luftwaffe

Üye
Arkadaşlar merhaba,

10k potansiymetreye 24 volt giriş gerilimi uygulayıp 0-10 volt çıkış almak istiyorum.Böyle birşey yapabilir miyim ? Potansiyometreler hakkında bir bilgim yok. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Potansiyometreyi sonuna kadar çevirmezsen alabilirsin. Sonuna kadar çevirirsen 24 V alırsın. Potansiyometreye vericeğin voltajın DC olduğunu kabul ederek bunu söyledim. İyi çalışmalar. 250 Kohm luk bir potansiyometre işini fazlasıyla görecektir.

Bu http://www.diyot.net/direnc.htm linktede dirençler hakkında kapsamlı bir bilgi mevcut.

Potansiyometreyi sonuna kadar çevirmezsen alabilirsin. Sonuna kadar çevirirsen 24 V alırsın. Potansiyometreye vericeğin voltajın DC olduğunu kabul ederek bunu söyledim. İyi çalışmalar. 250 Kohm luk bir potansiyometre işini fazlasıyla görecektir.

Bu DİRENÇ linktede dirençler hakkında kapsamlı bir bilgi mevcut.

Öncelikle teşekkürler.

siemens g120c sürücüyü kontrol etmek için kullanmak istiyorum.Sadece potansiyometre yeterli olur mu ?

Öncelikle teşekkürler.

siemens g120c sürücüyü kontrol etmek için kullanmak istiyorum.Sadece potansiyometre yeterli olur mu ?

Rica ederim sadece potansiyometre yeterli olur. Bence yüzlerce Schneider Atv312 ve Atv71 sürücüye potansiyometre ile yol verdim sıkıntınız olmaz.

Ek olarak sürücünün 0-10V analog inputunu kullanmalısın dışardan bir 24 vdc verip ptansiyometre üzerinden yol vereyim deme analog inputu yakarsın.

Rica ederim sadece potansiyometre yeterli olur. Bence yüzlerce Schneider Atv312 ve Atv71 sürücüye potansiyometre ile yol verdim sıkıntınız olmaz.

Ek olarak sürücünün 0-10V analog inputunu kullanmalısın dışardan bir 24 vdc verip ptansiyometre üzerinden yol vereyim deme analog inputu yakarsın.

Son dediğinizi anlayamadım. şimdi potansiyometre üzerinden +10v-0v arası çıkış alıyorum.Bunu sürücünün AI+ girişine bağlıyorum. AI- ucuna ne bağlamalıyım? 24 Vdc verip potansiyometre üzerinden yol verme derken , AI- ucuna -24vdc bağlamamı mı kastettiniz ?

Ilk msjinizda 24v vermekten bahsediyorsunuz buna istinaden harici bir kaynaktan potansiyometreye 24vdc invertörün 0 10 v girişini yakmayın dedim

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

pot kullanacaksanız size tavsiyem 24 voltunzu küçük bir devre ile 12 volt yada 10 volta düşürün sonra pot ile ayar yapın daha sağlıklı olur.

Merhaba ayrı bi konu açmaya gerek duymadım benim elimde 10K bir pot var ve ben bunu masa lambama 220 volt devresine nasıl eklerim

Merhaba ayrı bi konu açmaya gerek duymadım benim elimde 10K bir pot var ve ben bunu masa lambama 220 volt devresine nasıl eklerim

Merhaba. Bir dimmer (karartma) devresi ile bunu kolayca yaparsınız. Elektrikçilerde hazır olarak satılan dimmer devreleri mevcuttur. Ancak yalnızca akkor (tungsten flamanlı veya tungsten iç fitilli) ampüllere bu dimmer devresini uygularsınız, tasarruf ve led lambalarını normal E27 duyuna bağlayıp da kullanamazsınız. Bu son ikisi ancak özel devre yapısında iseler (Dimmerlenebilir şeklinde kutusunda ayrıca yazarsa) dimmerlenerek kullanılabilirler, "dimmerlenemez" ifadesi kutusunda yazan led veya tasarruf (CFL) ampüllerini masa lambasında dimmerleyip kullanmanız ise mümkün değildir. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri