10A'lık sigorta ve 30A'lık Power supply?

pavukdasic

Üye
Merhabalar,

Cam sigortanın ne olduğunu yeni öğrendim. Şöyle bir şey alıcam:
1.jpg

Bunun içerisinde bir de cam sigorta varmış (alttaki resimdeki gibi):
2.jpg

Burada 250V 10A yazıyor ama ben bunu şebekeden 12V 30A 360W'lık bir güç kaynağı için kullanmak istiyorum. Bu cam sigorta buna izin verir mi?
Alacağım güç kaynağı da aşağıdaki gibi:
3.jpg

10 amp.lık sigorta 30 amp.lik devrede kullanılmaz.Anahtarda 30 amperde yapışır.

Son düzenleme:
Simdi soruyu cevaplamadan once sorunuzun eksik kismini tamamlamak gerekiyor.

siz bu soketi bu resimdeki guc kaynaginin 220 volt sebeke girisinde kullanacaksaniz bu guc kaynagi şebekeden yaklasik 1.5 amper gibi (net hesap etmedim ) cekecektir. buna uygun sigorta takmaniz yeterli olacaktir.

ama cikis tarafinda kullanmayi planliyorsaniz ne kadar akim çekeceğinizi belirtmemissiniz. ben maksimum yuku dusunursem bu sokwtin bu gucu tasimak icin uygun olmadigini soylerim.

Siz hangi tarafta kullanmayi dusunuyorsaniz cevabi ona gore dusununuz.

kolay gelsin.

Simdi soruyu cevaplamadan once sorunuzun eksik kismini tamamlamak gerekiyor.

siz bu soketi bu resimdeki guc kaynaginin 220 volt sebeke girisinde kullanacaksaniz bu guc kaynagi şebekeden yaklasik 1.5 amper gibi (net hesap etmedim ) cekecektir. buna uygun sigorta takmaniz yeterli olacaktir.

ama cikis tarafinda kullanmayi planliyorsaniz ne kadar akim çekeceğinizi belirtmemissiniz. ben maksimum yuku dusunursem bu sokwtin bu gucu tasimak icin uygun olmadigini soylerim.

Siz hangi tarafta kullanmayi dusunuyorsaniz cevabi ona gore dusununuz.

kolay gelsin.
Serkan hocam çok teşekkür ederim. Ben power supply ile Şebeke arasındaki bağlantıda kurucam. 3D printer yapıyorum. Power supply direkt RAMPS kartına gidecek.

Bu cevaptan şunu da anlamış oldum, güç kaynakları sadece gerilim düşürmek için değil yapısına göre akımı da çoğaltıyor.

Önceden okuduğum makalelerde adaptör ve güç kaynaklarında transformatörler kullanıldığını ve onlarında nüve denilen bir saç (veya tipine göre değişen) üzerine sarılı olan tel sargılardan (primer ve seconder) indüksiyon ile elektrik seviyesini değiştirdiğini öğrenmiştim. Burada akımı nasıl çoğalır bunu araştırıcam. Transistörlerde akım kazancı sağlanıyordu diye biliyordum.

guc kaynaklarında guc sabittir. sabit olan guce gore voltaj ve akimla gucun elverdigi sekilde oynayabilirsiniz. bir ornek vereyim.

440 watt bir transformator icin konusursak ve anlamaniz icin verimi %100 oldugunu var sayiyorum

şebeke tarafi icin basit bir hesapla guc 440 watt voltaj 220 volt cekecegi akim hesaba gore 2 amperedir.

bu trafonun sekonder yani dusuk voltaj aldiginiz tarafi hesap edelim. NE DEMISTIM GUC SABIT. sebeke girişindeki cektigimiz guc neydi 440 watt. mesela bu trafo 24 volt icin calisacaksa 440/24=18.33 amper alabilirsiniz. ama ayni trafo 12 volt icin sarilmis olsaydi ne demistik guc sabit 440/12=36.6 amper alabilirsiniz.

burada verdigim örnekteki amperin cok yuksek olmasi yoktan var etmesi degil siz voltaji dusururken amperiniz yukseliyor ama TOPLAM GUC AYNI KALIYOR değişmiyor.

ana bilgi bir transformator voltaj donustururken guc sabittir akim ve voltaj degisir. ayrica hesabi karistirmamasi icin verim faktorunu islemlere katmadim verim konusu ayri bir konu hicbir donusumde verim %100 olamaz illaki kayiplar olacaktir. giristen girilen guc cikistan tam alinamaz isil manyetik v.b. kayiplar vardir. genelde trafolarin dönüşüm verimi %94 - %98 civarlarindadir.

Son düzenleme:
Hocam çok teşekkürler. Her zaman bizleri en güzel şekilde bilgilendiriyorsunuz. Sayenizde birçok şey öğreniyorum. Hakkınız ödenmez.
Bu arada Ohm kanunu her yerde karşıma çıkıyor. Elektroniğin temeli derlerdi de inanmazdım. :D

Rica ederim. Bİlginize bende bir artı bilgi ekleyebildiysem ne güzel. Ohm kanunu güç kanununu bir çok yerde kullanıyorum en temel ve bir çok işe yarayan bilgilerdendir.

Hocam cevabını muhtemelen biliyorum ama yinede uzman birinden teyit alınca kendimi iyi hissediyorum. :D
Power Supply'da faz, nötr ve toprak terminalleri var. Bunların hepsini doğru bağlasak bile eğer prizi ters takarsak bu sefer nötre terminaline faz, faz terminaline de nötr bağlantısı olmuş olacak. Bu durum da bir sorun çıkmaz değil mi?

Hocam cevabını muhtemelen biliyorum ama yinede uzman birinden teyit alınca kendimi iyi hissediyorum. :D
Power Supply'da faz, nötr ve toprak terminalleri var. Bunların hepsini doğru bağlasak bile eğer prizi ters takarsak bu sefer nötre terminaline faz, faz terminaline de nötr bağlantısı olmuş olacak. Bu durum da bir sorun çıkmaz değil mi?

Cikmaz kullanabilirsiniz. Zaten sorun cikacak olsa o sekilde uretilmezdi.

kullandığınız adaptör tipine göre değişir kullandığınız resimdeki adaptör led beslemesi için kullanılan adaptörlerden ters takarsanız çalışmayabilir zararı olmaz bazı led adaptörlerinde faz nötr fark etmiyor çıkış fark ediyor elektronikçi değilim tesisatçı bilgimle söylüyorum çok sayıda led aydınlatma bağladığım için biliyorum o tür adaptörlerde faz nötr sırası fark ediyorsa zaten artı eksi işareti oluyor fark etmiyorsa sadece 220v giriş diye bilirtiliyor

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri